Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Přecházíme na hlodavce

Život našich čápat směřuje k dalšímu důležitému mezníku, kterým bude jejich kroužkování. Přesný termín zatím není znám, po zkušenostech z minulosti k němu dojde někdy okolo 10. června. Mimo jiné bude záležet i na vhodném počasí. Přidělení kroužků bude znamenat jednoznačnou identifikaci jednotlivých mladých čápů. Zároveň přestane být používán systém označování pořadovými čísly a přejde se k vybraným jménům. Zdárný růst čápat pokračuje i nadále, k vizuálnímu zvětšování tělesné schránky přispívá i nabývání objemu opeření. Na křídlech jim začíná vyrůstat další řada letek, objevuje se základ ocásku. Suché a teplé počasí společně s věkem mláďat vede k pozvolné změně jídelníčku, ve kterém jsou ve stále větší míře plazi nahrazováni hlodavci. Protože se v uplynulých dnech na Kafkově komíně nestalo nic převratného, zaměřím se pouze na nejdůležitější nebo zajímavé události.

Ochlazení bez deště

Ve čtvrtek večer se vrátila jako poslední na hnízdo Bohunka ve 21:49. Čápata od ní dostala rybí maso. Přes noc oba rodiče čechrali podestýlku a prováděli mláďatům peříčkúru. Ze čtvrtka na pátek přešla přes naše území od severozápadu studená fronta. Neprojevila se žádnými srážkami, pouze zesílením severního větru, který přinesl citelné ochlazení. V noci sice klesla teplota jen lehce pod +10 °C, přes den ale dosáhla pouze +20 °C. Na obloze se také po delší době objevila významnější oblaka. Vše dohromady znamenalo snížení nároků na napájení čápat, které se v pátek vůbec nekonalo. Jako první opustila ráno ve 4:25 komín Bohunka, přinesla větvičky a žížaly ke snídani. Bohdan dotáhl obří větev, kterou za pomoci Bohunky umístil do obranného valu. Přineseným senem zasypal i čápata, Bohunka doplnila podestýlku listím. Společně si s jedním z čápat zaklapala a rozdala všem žížaly.

Krtek a myšák

Další Bohdanovou kořistí byl velký krtek. Díky roztaženým mohutným předním prackám se ho ani po sedmiminutové snaze nepodařilo žádnému z čápat pozřít. Musel se o něj postarat sám Bohdan. Jedno z čápat poté stálo pod tátovým ocasem, Bohdan si nakonec lehl na hnízdo. Po snídani od Bohunky soutěžili mladí v synchronizovaném spánku. Severní vítr nadále sílil a cloumal stojící Bohunkou. Ke svačině donesl Bohdan hromadu žížal, které podle zobáku od bahna “vytěžil” v nějaké mokřině. V poledne se mladí rojili okolo ležícího Bohdana, od mámy se dočkali hadů a ještěrek. Součástí oběda byla rvačka o velkou myš, do které se zapojili všichni tři.

Později odpoledne se byl Bohdan vykoupat a následně se sušil na hnízdě. Kromě přinášení potravy a občasného poplachu se nic mimořádného nedělo, čápata procvičovala stání na nožkách. Převažoval však odpočinek. Bohunka si k čápatům po 17. hodině na chvíli lehla, než přiletěl Bohdan s večeří v podobě myšek a menších hadů. Po 19. hodině Bohunka i Bohdan ještě dvakrát odlétli, oba postupně vysypali mladým pár kousků rybího masa v 19:25 a 19:52. Poslední se na komín vrátil Bohdan ve 21:49.

Bohdanovy kůže

Během noci na sobotu vyplivl Bohdan kousek masa s kůžemi. Většinu kůží Bohunka vyházela, jednu sezoblo kterési z čápat. Ve 4:18 Bohdan vyrazil na ranní lov, v 5:00 se vrátil s trávou a žížalami Po ranním zaměstnání se na nás Bohdan zkoumavě podíval do kamery. Bohunka chtěla odhodit kus kůže z ohrádky, ale předběhlo ji jedno z čápat a uklidilo ho do sebe. Bohdan zmizel na snídani, čápata prováděla kolem 7 hodiny peříčkúru. V 7:32 Bohdan donesl jakýsi drn a potkana, kterého v následné bitvě vyhrál jeden z draků. Přilétající poštolka prověřila Bohdanovu bdělost, obranného zákroku však nebylo třeba. Čápata po snídani odpočívala na sluníčku, teplé paprsky přišly vhod, neboť ráno bylo docela chladné (+5 °C). Během dne opět foukal silnější severovýchodní vítr a teplota nepřesáhla +20 °C. Bohunka si dopoledne lehla mezi čápata, jedno ji donutilo vstát, když do ní narazilo při couvání.

Trénink i odpočinek

K obědu byli nejprve hadi a myši od Bohdana, druhý chod reprezentoval potkan od Bohunky. Ta poté zalétla k řece načepovat vodu k zapití vydatné porce. Bohdan donesl na komín vodu rovnou s jídlem. Ke svačině se podávaly Bohunčiny “zetorky” a Bohdanovy myšky. Čápata celé odpoledne střídavě polehávala a trénovala stání i chůzi. Nejšikovnější již byla schopna stát bez opory téměř minutu. V 17:20 prolétla Bohunka nad hnízdem a po otáčce za komínem přistála k zastrašování. Vysoko nad úpským údolím se vznášel dravec. Po odletu Bohdana si Bohunka lehla vedle čápat, která znovu trénovala výdrž. V 18:57 donesl Bohdan seno a postupně vyložil čtyři velké myši, o které se podělili všichni sourozenci. Vydatná krmě nevyhnutelně vedla k večernímu hnízdoválení.

Bohunka přinesla kratší větev, kterou ve spolupráci s Bohdanem umístila do ohrádky přímo na žebřík. Tudy brzy přijde nezvaný host, a proto klacků není nikdy dost. Čápata překvapivě nežebrala o jídlo, Bohunka nad nimi zůstala stát na jedné noze a Bohdan odlétl k severu. I v této pozdní hodině došlo na letecký poplach, Bohunka rozezněla sirénu a Bohdan se okamžitě přihnal domů, hotov k obraně. Narušitel záhy zmizel, a tak se Bohdan uvelebil uprostřed hnízda vedle čápat, zatím Bohunka se věnovala úklidu. Jedno z čápat pláclo Bohdana křidélkem přes zobák a radostně zaklapalo. Táta se ale nezlobil a probral mu peříčka zobákem. Rodinná idylka ho nakonec přestala bavit a raději se vydal za večerním dobrodružstvím.

Synchronizovaný spánek
Ten myšák je můj! Ne, ten je můj!
Haló, jak mě vidíte?
Stíhačka Bohunka
Stojím a čápím!

19 komentářů

 1. Děkuji za krásné povídání i fotky.Mám prosím dotaz.Ze všech hnízd se mi to Bohuslavické zdá nejprostornější,největší.Měřila se při jarní udržbě i ostatní hnízda...možná je to jen optický klam při různém uhlu nastavení kamer.Děkuji za odpověd a zdravím všechny čapí přátele.

 2. Dobrý večer, vaše povídání a foto je úžasné obrovské díky. Je to úžasná rodinka...ať se všem daří...a Vám také...obrovské díky. Zuzana

 3. Ten myšák je můj
  ne, ten myšák je můj
  už se o něj brácho nepřetahuj
  všichni chtějí dobroty
  jenom krtka prosím ne
  ten krteček měl kalhoty ! 😀

 4. Fantastické jak čápata rostou a jedno se dovede vyčápit ve stoje. Že ty větve se hromadí před žebříkem, že by to ovlivnila dřívější zkušenost s nevítaným návštěvníkem? 🤔🤔🤔

 5. Dobré ráno,opět krásné fotečky a hezke povídání,už se těším,až dostanou draci jména.Vsem krásný nikým nerušený den.

 6. Krásné povídání i krásné fotky. Dráčata rostou jako z vody a dělají neskutečné pokroky.
  Pánové Vám i dráčatům přeji klidný den, děkuji 😀😍

 7. Díky za barvité povídání i pěkné fotky. Jsem napnutá, jaká jim letos budou přidělená jména. Bude hlasování? 🙂
  Přeji co nejlepší letní dny, těším se na obřad kroužkování :-)))

 8. Krásný den doufám ,že sluníčkový i když noci jsou opravdu chladné. Netušila jsem kolik má čeština krásných slov. Jen je možná škoda ,že čápata nemají dědy a babičky ,rodiče by si určitě také zasloužili chvilku pro sebe s odpočinkem-.Přeji na komín klid a pohodu a těch myší co nejvíc.

 9. Přeji všem krásné nedělní poledne. Děkuji za hezké povídání co se událo u čapí rodinky. Hlavně aby se jim nic špatného nestalo a cebzdraví se dožili odletu. Včera jsem totiž koukala i na jiná čápí hnízda a jedno myslím že z Německa v loňském roce mě rozrušilo že jsem to vypla když cizí čáp napadl tři větší mláďata která byla sama na hnízdě. Vím že se to v přírodě stává ale tato byla zdravá a stejně se neubránila.

 10. Náááádherné momentky ,Bohdánek, jak kouká do kamery a nebo dráčci, jak se perou o myšičku 😆😛jak se učí pomalu stát, radost pohledět...miláčkové malinkatí ❤️❤️❤️🐥🐥🐥 a Bohdánek s Bohunečkou nosi pořád samé dobrůtky...😛,jako vždy krásné počteníčko..🤗

 11. Děkuji za krásné obrázky a povídání o čápech a jejich čapích dětech. Sami si udělají pořádek v tom , aby jejich další život byl co nejlepší. Hodně štěstí.

 12. Dobry den,
  Pilně sleduji, co se děje v čapim hnízdě, je to krásné je pozorovat a děkuji vám že nám to dolů pod kominem😄umožníme sledovat.. Maminka a tatínek jsou pracovití, musí se hodně ohánět, aby draky nakrmili.. Všem hodně zdravíčka, myšek, žabiček, žížal a dalších dobrot.. Dekuji
  Eva z Příbrami

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00