Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Dračí slavnosti se blíží

Sezení na vajíčkách vstupuje na Kafkově komíně do své poslední třetiny, první dráče by se mělo začít klubat za deset dní. Dračí slavnosti města Trutnova začínají již dnes svým prologem, a to právě v Bohuslavicích. Hlavní část oslav se uskuteční příští víkend, klubání tedy o několik dní předstihne. Pokud ale půjde vše podle plánu, drak na věži radnice záhy získá menší sourozence hned ve dvou slujích. Zatím ale panuje na obou komínech klid a lenivé očekávání věcí příštích.

Páteční Bohdanova koupel

U Bohdana s Bohunkou se v posledních dvou dnech neudálo takřka nic zajímavého. V pátek ráno opět slabě mrzlo, ale přes den bylo slunečno s příjemnou teplotou okolo +17 °C. Až večer se obloha zatáhla a slabě sprchlo. Jako první opustil hnízdo Bohdan v 5:31. Celý den probíhalo pravidelné střídání v sezení, donáška větví a podestýlky. Kdo neměl zrovna službu, ten se věnoval peříčkúře. Odpoledne se Bohdan vykoupal v řece a následně se sušil na komíně. Již zmiňovaný déšť dorazil okolo 16:50. Bohunka večer přinesla velký klacek jako důkaz čapí emancipace a hned poté vyrazila na večeři, ze které se vrátila ve 20:46. Den se obešel bez narušení vzdušného prostoru v okolí komína.

Sobotní přeháňky

Sobota se nesla ve stejném duchu jako předchozí den. Pouze počasí nebylo tak vlídné, ačkoliv noc byla díky zatažené obloze příjemně teplá. Ranní minimum nekleslo pod +7 °C. Bohdan si v druhé polovině noci lehl vedle Bohunky, a tak leželi vedle sebe až do 4:45. Poté vystřídal na vajíčkách Bohunku a ta v 5:46 odletěla na snídani. Strávila na ní hodinu a vrátila se těsně před začátkem vydatné dešťové přeháňky. Pršelo přibližně hodinu, po konci deště vyrazil Bohdan na hadí loučku. Vrátil se jak jinak, než s větvemi. Jedna mu s rachotem spadla na nosník kamer a zřítila se pod komín. V poledne opět slabě zapršelo, později ale vysvitlo slunce a vyhnalo odpolední teplotu přes +17 °C.  Odpoledne se Bohdan promenoval před kamerou a čekal, až ho Bohunka pustí na kanape. V 16:40 zasáhla ještě jedna vydatná přeháňka, včetně větru. Bohdan se sebral a odletěl pryč. Volné pohovky se dočkal až o 18. hodině, kdy se Bohunka po dlouhém sezení protáhla a odlétla na večerní lov. Z něj se vrátila v 19:56.

Magdalenka má splněno

Na pivovaru již celkově sedmé vajíčko nepřibylo. Magda je rozumná, pokud se vylíhne všech pět čápat, nebude snadné je všechna uživit. Na hnízdě se naopak objevil nevítaný přírůstek v podobě žlutého vlákna. Snad se ho čápi postupem času zbaví nebo ho pohřbí hluboko do podestýlky. Do začátku líhnutí na to mají ještě spoustu času.

Lindheimská dráčata

V pátek ráno se Wilmě a Wilhelmovi v Lindheimu vyklubalo první čápátko. Dnes večer se na hnízdě kolébaly již dva hladové krky a ležela tři nevylíhnutá vajíčka

Sluníčko a vítr mě brzy usuší…
Jeho Výsost Bohdan I. Veliký
Po dlouhém sezení se musím pořádně protáhnout

10 komentářů

 1. To je krása, Tomáši! Nádherné shrnutí dění na hnízdech...
  Nám nezbyde nic jiného, než sledovat, držet palce a fandit, aby čapí rodinky dobře prosperovaly, dráčátka zdravě rostla a celá čapí sezóna proběhla šťastně.
  Děkujeme za nádherné komentáře z hnízd. V.V.

 2. To je pěkně velká snůška pět vajíček v Trutnově, pět hladových krků. Držím palce s krmením. Bude radost sledovat obě hnízda. Kde se vyklube první čápě? Já hádám že v Bohuslavicích. V Trutnově to první přišlo později a pak bylo zničené. Sázím na Bohuslavice. 👍

  1. V Bohuslavicích by se mělo první začít klubat 9. května, v Trutnově 22. května...

 3. Za včerejšího dračího prologu mohli zasvěcení nenápadně z uctivé dálky nakouknout i na hnízdo. Kéž dobří duchové dál chrání celou oblast a zůstanou i událostem na hnízdě přiznivě nakloněni!

 4. Je to veliká radost, číst Vaše komentáře, těším se na ně jako v dětství na knížky, co jsem četla tajně pod peřinou, když nám rodiče zhasli, abychom již šly se sestrou spát a oni měli čas na sebe... Letos je úroda vajíček na příští dráčata dost mimořádná - to pojmenování se mi moc líbí, je vskutku příznačné - už se těším na všechna, nejvíc na první dráče, jestli to bude holka nebo kluk... Mé velké poděkování za komentáře, jsou jedinečné...

 5. Důkaz čapi emancipace,musím se smát 🤣,Bohunečka zcela jistě emancipovaná je.😄.Bohdánek rád stává před kamerou ,však je to velký fešák😀 ❤️❤️.no to teda Matěĵíčku a Magdalénko bude náročné uživit 5 čápátek,nejen u vás, všude...🙂krásné momentky počteníčko...🙂
  .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00