Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Radúz a Mahulena

Jména dostávala naše čápata většinou těsně před nebo po kroužkování. Do něho letos zbývá přibližně týden, ale s ohledem na současný vývoj je zbytečné nadále čekat. Označovat mladé čísly pozbylo smyslu a přezdívka “krůta” též nebyla zrovna lichotivá. Proto dostalo starší z čápat (“Dvojka”) jméno Radúz a mladší (“Trojka”) Mahulena. I bez kroužků jsou jasně rozeznatelní podle velikosti a vývoje opeření (Radúz je větší a vyvinutější).

Kurz hnízdoválení

V sobotu večer se jako poslední vrátila domů Bohunka, a to ve 21:31. Noc na neděli byla zpočátku jasná, později oblačná. K ránu klesla teplota téměř k +10 °C. Ještě za tmy probudila Bohunka čápata úklidem hnízda. Bohdan vyplivl nestravitelné zbytky večeře a vyrazil na ranní lov ve 4:36. Vrátil se přesně po hodině a naservíroval žížaly a myši. Od Bohunky dostali mladí žížaly. Při konání potřeby málem došlo k nehodě, když Radúz téměř počápil Mahulenu a ještě o ni zakopl.

Bohdan se chvíli poté uvelebil uprostřed hnízda, zatímco Bohunka stála v pozadí a čápata se batolila kolem. O deset minut později už ale otevřel výčep a proběhlo první nedělní napájení. Protože teplota přes den za polojasného nebe dosáhla až k 27 °C, probíhala donáška vody opakovaně. Bohunka v průběhu tankování už nechávala mladé bez obav na hnízdě, Bohdan si tak jistý nebyl. Proto poprvé provedl pouze kontrolní let bez návštěvy čerpací stanice a hned se vrátil domů.

Ztracená letka

Po poledni se Bohunka pustila do úpravy peří, při které si vyloupla dlouhou černou letku. Brk dopadl do hnízda, kde si s ním následně čápata vydržela delší dobu hrát. Mahulena si dala k svačině velkou myš a Bohunka se byla proletět okolo hnízda poté, co na někoho výstražně syčela. Zbytek odpoledne i večera proběhl v klidu. Bohunka ještě znovu donesla vodu, čápata se líně povalovala v jejím stínu. Radúz opakovaně chodil po hnízdě a vydržel i přes minutu stát u plůtku a dívat se dolů z komína. K večeři si dal tučného potkana, ke kterému mu oba rodiče zaklapali. Za zapadajícího slunce se už jen odpočívalo.

Čáp a “zetorky”

Lukáš na chalupě v Maršově u Úpice natočil čápa, který sbíral při zemědělských pracích “zetorky”. Těžko říct, o jakého čápa se jednalo – Bohdan to ale nebyl, protože v té době pobýval ještě na Kafkově komíně. Čáp na louce se pohyboval 6,4 km jižně od hnízda.


 

Lekce dopoledního hnízdoválení
Lup – a brko je fuč
Fanfáry pro Radúze

10 komentářů

  1. Radost, že se čápatům daří. Přeji Radůzovi a Mahuleně šťastný čapí život. Snad o nich někdy v budoucnu budou zprávy. Bohunka se zprostila své okrasy, v budoucnu ji poznáme jen podle čísla na kroužku.

    1. To nebyla bílá, ale černá letka - z pravé strany je stále k poznání na první pohled.

  2. Ciao Tomas!!!
    Where do the two names chosen for the little ones come from? Is there a particular story behind it?

  3. Gratuluji ke krásným jménům;-) Příběh Radúze a Mahuleny je jedním z mých nejoblíbenějších. Moc dobrá volba! Oběma přeji s láskou to nějlepší!

  4. Nádherna jména ,..tak capatka budou hrdými pokračovateli...❤️❤️🐣🐣,.krůta opravdu bylo hanlivé ,k capatku se nehodilo,i když Raduzek opravdu rád papa ,včera se zas pokousel pozrit Bohdankuv pařátek a Mahulka mu přitom pomáhala ..😄

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00