Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bílé ráno, jasný den

Zima se nehodlala vzdát, ačkoliv její dny jsou sečteny a v následujícím období bude nucena předat žezlo skutečnému jaru. Bohunku s Bohdanem uvítalo zasněžené ráno, studená pokrývka naštěstí příliš dlouho nevydržela. Čekal na ně poklidný den, v jehož průběhu se mohli věnovat další výstavbě hnízda i budování vzájemného vztahu.

Zimní probuzení

Sníh začal padat v neděli večer, před půlnocí již měli oba čápi bílá záda. Vločky se snášely z nebe i v druhé polovině noci a nad ránem. Před východem slunce tak při teplotě okolo bodu mrazu pokryla hnízdo i okolní krajinu slabá vrstvička sněhu. Bohunka odlétla na snídani v 6:00, Bohdan ji následoval v 6:05. Během pěti minut byl zpět s pořádnou větví. Tato akce ho natolik vyčerpala, že ulehl na hnízdo a raději počkal na Bohunku. Budiž mu ke cti, že Bohunku při příletu jaksepatří pozdravil.

Snídaně na zádech

O chvíli později spolu odletěli na ranní lov. Při společném návratu došlo k úsměvné situaci. Bohdan klapal tak mohutně, že mu při záklonu hlavy vypadla ze zobáku tučná žížala a zůstala mu ležet na zádech. Svíjející se zákusek neušel Bohunčině pozornosti. Natáhla se k Bohdanovi a žížalu sezobla. Následovala dopolední výstavba hnízda, při které nosil Bohdan velké větve, ba i celé keře. Jeden vztyčil jako májku hned u bleskosvodu před kamerou. S Bohunkou dlouho přemýšleli, jak ho na hnízdo definitivně umístit. Problém za ně nakonec vyřešila gravitace.

Ještě jednou návštěvníci

Cizí návštěvníci ze včerejšího večera přenocovali kdesi mimo dohled kamer. V 9:58 se však oba objevili znovu na pivovaru v Trutnově. Pobyli zde více jak půl hodiny, než se se nejspíš definitivně vydali na další cestu. Z čeho tak usuzuji? Již dnes dorazil z Prahy odečtový list kroužku CZP CA658. Z něj vyplývá, že se jeho nositelka narodila v roce 2017 na hnízdě v Chodové Plané (foto ve věku čápěte). Pak pravděpodobně pobývala v Africe a domů se vrátila poprvé v loňském roce. A to téměř domů, neboť hnízdila v Brodu nad Tichou (7 km jižně od rodného hnízda). Vyvedla tam 2 čápata. Sice je mi záhadou, jaký vítr ji letos zanesl sem, ale lze předpokládat, že se pokusí vrátit opět na západ Čech.

Líné odpoledne

Po poledni se obloha rozjasnila a na hnízdo padla lenivá atmosféra. Poprvé jsme byli svědky společného odpočinku Bohunky s Bohdanem. Když je hnízdoválení přestalo bavit, zakroužili dlouze nad lesem a zmizeli pryč. Během odpoledne se na hnízdě střídali, Bohdan nosil větve i čerstvé seno. Nezapomínal si také vybírat u Bohunky odměnu. Oba se sešli na komíně v 19:40, aby bedlivě sledovali vrtulník, přelétající přímo nad hnízdem.


 

Ranní pozdravení
Chytila jsem na Bohdanovi žížalu
Dubnová májka
Společný odpočinek
Odečtový list CZP CA658

15 komentářů

 1. Už dlouho jsem se nepobavila tolik, jako když jsem sledovala vztyčování a následný boj Bohdana s májkou. Zdálo se mi, že chvílemi vypadal skoro až naštvaně, ale všechno (tedy s dopomocí gravitace, jak psáno) nakonec zvládl.

 2. Děkuji za krásné čapí psaní a za chvíli smíchu, kterou vyvolal Bohdanův lítý boj s májkou.:-D Myslím, že je Bohdan zdatným nástupcem Bohouše. A tak mě napadá, zda už někdo zkusil spočítat, kolik čápat Bohouš s Bohunkou vychoval?

 3. Ale co se mohlo stát s Bohoušem?Taková to byla láska.....Nebo jsem přehlédla nějakou informaci?Je možné,že by ještě se zpožděním dorazil na hnízdo,jehož loňské opuštění s Bohunkou tak odkládali?

 4. Děkuji za krásné videa a informace co se stalo zajímavého za posledních 24 hod. Je to úplně to první co si brzy ráno přečtu.
  Bohužel nemůžu sledovat v průběhu dne a tak moc a moc děkuji za Váš komentář a zprávičky.

 5. Supr za krasnou a napínavou detektivku,moc děkuji za nádherné příběhy které muhu sdílet jenom Vasim sdílení preji at jsou další příběhy krasne a příznivé

 6. Ahoj všem čapím přátelům z Želechovic. Naši čápi se mají čile světu. Furt jsem si lámal hlavu jak ty naše sousedy pojmenovat. A protože jsou ze Želechovic bylo nutné, aby se jejich pojmenování vztahovalo k místu pobytu. Když Želechovice nad Dřevnicí, tak jsem je pojmenoval Želmír a Želmíra. V neděli 10.4 když jsem odcházel dopoledne z práce, jeden z rodu želmírovců si to vykračoval po louce a zobkal. Mohlo nás dělit asi 100metrů a tak jsme vytáhl opatrně mobil a cavakal a cvakal. Až když jsem se mu dostal z této vzálenosti za záda, naznal, že je třeba dát najevo, že ruším. Několikery máchnutím křídly v nízké výšce přeletěl hlavní silnici Zlín - Vizovice a dosedl na veliký lán a pokračoval v krmení. Dnes zase pro změnu využii nádherného dne a dlouze kroužíli aniž by museli příliš mávat křídly. byl to hezký jarní letecký den. Škoda, že sem nejdou dát fotky.

  1. Fotky můžete případně dát na naši FB skupinu (i když chápu, že ne každý holduje sociálním sítím).

 7. Děkuji za krásné a vtipné video a článek.V nynější době osvěžující.
  Těším se na další.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00