Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Prázdné hnízdo – říjen 2021

První podzimní vichřice dnes cloumala kamerou a shazovala větve z prázdného hnízda. Uplynul druhý měsíc od odletu Bohouše s Bohunkou, do jejich návratu zbývá odhadem 161 dní. Tráva na komíně opět povyrostla a okolní lesy dostaly to pravé říjnové zbarvení. Sněhové vločky se podhůří Krkonoš zatím vyhýbaly, avšak několik mrazivých nocí a rán má již hnízdo za sebou.


 

Ptačí návštěvníci

Když zrovna nejsou na komíně domácí páni, zalétají se na něj podívat jiní ptáci. Nejčastějšími návštěvníky jsou letos sýkorky a rehkové. Rehek rád posedává na konci hromosvodu. Koncem září jsme mohli pozorovat sýkorku ve společnosti dlaska. Na komíně se nám objevila i straka. Předpokládali jsme, že se jedná o průzkumný předvoj větší skupiny. Další straky se však na rozdíl od loňského roku neobjevily.

Nad hnízdem se po dvou měsících také znovu objevil hlučný ocelový pták. S pomocí vrtulníku totiž pokračovaly práce na úpravách vedení vysokého vedení. Vrtulník pod sebou nesl zavěšenou cívku se zemnícím lanem a optickým kabelem. Lano se postupně odvíjelo a bylo upevňováno na špičky příhradových sloupů. Nadále se však objevovali i zástupci ptačí říše. Na komíně jsme uvítali konipase i návštěvu žluny šedé, doprovázené rehkem. Rehek záhy odletěl, ale žluna si pochutnávala na hmyzu, který objevila ve větvích na okraji hnízda. Vzácným návštěvníkem byl i brhlík.

Podzimní počasí

Tráva pokrývající hnízdo zatím dále roste, díky dostatku deště rychleji než v září. Na pivovaru už je vrchol komína pokryt hustou zelenou čupřinou. První mráz letošního podzimu pokryl hnízdo 1. října ráno bělavým jíním. Znovu mrzlo o deset dní později, kdy se již nejednalo pouze o přízemní mráz. Stromy v okolí hnízda se začaly barvit, pestrý podzim vrcholí právě nyní. Ve čtvrtek 21. října postihla většinu naší republiky první větrná bouře, jev příznačný pro zimní půlrok. Silnější vítr postihl spíše západní Čechy, ale i zde dosáhl v nárazech rychlosti téměř 100 km/h. Přenos z komína byl postižen téměř 80 minut trvajícím výpadkem, a tak mohl vítr chvíli přerovnávat větve bez našeho dohledu. Hnízdo ale nebylo nijak poškozeno.

Dlask a sýkorka
Sýkorka a rehek
Rehek za mrazivého rána
Straka průzkumnice
Vrtulník s cívkou lana
Konipásek
Žluna šedá a rehek
Návštěva brhlíka
Vrcholný podzim

12 komentářů

  1. Hezký den, díky za další informace o sice prázdném hnízdě bez čapíků, ale je tam koukám frekvence jiných ptáčků. 👍😉. Zdravíme všechny příznivce i Vás.

  2. Krásný pohled na hnízdo i když je prázdné. V duchu jsem spomínala na celou rodinku na Bohuslavickém komíně ale i na Trutnov Betynku, Lotranda a Zubejdu byli úžasní a nakonec Bukáček a jeho čápata i Lidské krmiče Horvata a Zemana. Byl to krásný rok ale i smutný rok. Nejednou jsem si pobrečela. Děkuji autorovi za hezký článek.

  3. Děkuji za hezké zprávy o životě na čapím hnízdě, který je dokonalou přehlídkou ptačích návštěvníků...Už se těším na návrat našich čápů... Přeji jim pobyt v teplých krajích, tady jsou některé zimní dny opravdu kruté, dnešní vichřice se nám naštěstí vyhnula, ale jinde nadělala spoustu problémů... To hnízdo se zelenou čupřinou je milá vzpomínka na domácí rodinku... Jasně, že si pobrečíme, ale tolik radosti jako letos poprvé s čápy jsem v životě dosud nezažila...Velké poděkování všem, kdo se jakýmkoliv dílem zasloužili o informace a přenosy... Klobouk dolů...

  4. Zrovna včera jsem nahlídla k tomuto hnízdu a pochválila zelenou čupřinu. Je fajn, že je ještě snesitelně a hnízdo zajímá i další ptáčky. A děkuji za nový článek ☺ ♥ ♣

  5. Dobrý den všem, připojuji se s pozdravem z Trutnova - Poříčí a děkuji za krásné povídání....

  6. Rovněž děkuji za hezkou vzpomínku a pokud by se někomu stýskalo po pohledu na čápy, na hnízdě v Lindheimu zřejmě budou rodiče přezimovávat (přenos tady: https://www.youtube.com/watch?v=JhajwzEv1Fo)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00