Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Zahnízdíme podruhé?

Další den samostatného pobytu Bohouše a Bohunky na hnízdě přinesl opět zajímavé momenty, které jsme v minulosti ještě nepozorovali. Po čtvrtečním opakovaném páření se téměř zdálo, jako by se oba přenesli na začátek jarní sezóny a chystali se hnízdit znovu. Po poledni sice společně odlétli, ale jak se nakonec ukázalo, jednalo se o další planý poplach.

Návrat Bohunky

Bohouš strávil jasno a chladnou noc (+ 11°C) na hnízdě o samotě. Krátce po páté hodině ranní na někoho klapal, ale Bohunka přiletěla na hnízdo až v 6:04. Hned se pustila do úklidu. Občas se sice vyčápla spíše do hnízda (s poskočením), ale Bohouš byl stále poměrně čistotný. Po osmé hodině se Bohouš kondičně poválel, zatímco Bohunka si upravovala peří.

Čerstvé stelivo

V 9:21 odlétla Bohuna za Bohoušova klapání na pokosenou louku pod horní silnicí. Do pěti minut byla zpět s plným zobákem sena. Vzápětí odlétl na tutéž louku Bohouš. Po přistání zamířil k tamějšímu potůčku, podél kterého pokračoval po svahu až zmizel za domem, na němž rádi hřadovali mladí. Za deset minut byl zpět na komíně taktéž s obřím balíkem sena. Vyklopil ho doprostřed a Bohunka ho rozestlala. Do poledne zůstali spolu na hnízdě, Bohunka občas uklidila klacík a oba se věnovali péči o peří. Na přípravu k odletu to nevypadalo.

Planý poplach

Po poledni se však tento stav obratem změnil. Bohouš nejprve dlouze koukal na žebřík vedoucí na komín, Bohunka si vzápětí poskočila nad hnízdem. Oba se poté přesunuli ke vzdálenějšímu okraji hnízda a dívali se do kraje. Ve 12:36:37 se Bohouš odrazil a vzlétnul, následován Bohunkou ve 12:36:42. V těsné dvojici zamířili nad hadí loučku u železniční trati, kde zakroužili a rychle nabrali výšku. Během minuty nám zmizeli z očí. Ostatně počasí bylo nádherné (odpoledne až +29 °C), vzestupné proudy pod kupovitou oblačností jen čekaly na uchopení čapích křídel. Setřeli jsme slzy dojetí a popřáli oběma šťastný let.

Bohouš se vrací

Všechno bylo nakonec jinak – v 17:33 se Bohouš opět objevil na hnízdě. Po 25 minutách opět odletěl, ale bylo jasné, že na noc se vrátí. Bohunku jsme ale nikde nezahlédli. Během odpoledne však oba náhodou zachytila Hana K. při lovu na trutnovských loukách. Bohunka se nakonec přiřítila na hnízdo jako stíhačka ve 20:26, Bohouš o něco později ve 20:43. Společně si zaklapali a Bohouš ulehl do voňavého sena. Noc na sobotu tak strávili na komíně spolu.

Ranní návrat Bohunky na hnízdo
Ranní idyla
Bohouš nese nové matrace
Musím ten žebřík zkontrolovat
Bohunčin skok
Sluší nám to spolu
Falešný Bohoušův poslední odlet
Bohunka snad také neletí naposledy
Bohouš je stále tu – večerní návrat

8 komentářů

  1. Blíží se to blíží. I když mi rozum radí, že to je jak příroda káže, bude smutno. Budou chybět i Vaše texty. Osvěžily duši. A kde jsou mladí? Všimla jsem si, že Bukáček teď není sám. Tak i tam by příští rok mohla být nová rodina.

  2. Ať nás mladí moc nezlobí. Kde jsou do rána? Co to je Bohoušku za výcvhovu?! Vždyť jsou v přírodě přeci i nějací predátoři a oni nemají ještě žádnou životní zkušenost. Pak odletí Bohouš a Bohunka a co budeme dělat do jara. Jedině se budeme muset složit na nějakou auto kameru nebo přes zimu tady zvlčíme zatím co oni se budou vyhřívat někde v teple.

  3. Kde jsou v noci ti mladí Rošťáci?! Vždyť jsou taky v přírodě nějací predátoři ! Co to je Bohouši a Bohunko za výchovu?!. Vy si pak nejednou odletíte do teplých krajin a mi tu přes zimu zvlčíme do jara. Co takhle nějakou tu kameru na cestu ať víme kde se právě ,,flákáte" Budeme zvědaví jaká bude na jaře na hnízdě migrační tlačenice. Paní Maláčová by měla již nějaké hnízdo pro navrátilce shánět. Komíny se jen tak rychle a někde nestaví. Pan Babiš by mohl vyprávět Ale občané by jistě pomohli bez dotací i když třeba nabude zvolen pan Babiš. Vždyť všechno děla pro občania.

  4. Koukám dotazy pořád dokola. Je dobré sledovat všechny články a člověk je průběžně informován. Díky za pečlivé zapisování i s videi a fotkami.♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00