Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Ještě zůstáváme

Celý čtvrtek 12. srpna se nesl v napjatém očekávání, zdali se Bohouš s Bohunkou zachovají stejně jako v uplynulých letech. Zkontrolují okolí hnízda, aby se přesvědčili, že v něm jejich potomci nezůstali? A vydají se poté na dalekou cestu i oni? Jak se zdá, rodiče časný odlet mladých překvapil a oni sami tolik nespěchají.

Čapí láska

Už od časného rána se Bohouš opakovaně snažil vyskočit na Bohunku. Ta před ním ustupovala a tak ji několikrát naháněl okolo hnízda jako mlsný pes. Nakonec se mu ale oddala a k páření došlo několikrát po sobě. Jeho účelem není reprodukce potomstva, čápi si jím utvrzují svůj svazek po konci hnízdní sezóny. Bohunka pak v 7:13 odletěla pod horní silnici, odkud se vrátila se senem na podestýlku. Ani ho nestihla řádně rozprostřít po hnízdě a už měla Bohouše na zádech. Nedal jí pokoj ani v poledne.

Vrátí se ještě?

Oba vedle sebe postávali v poledním slunci, načež Bohouš ve 12:19 vyrazil z hnízda. Bohunka se ještě chvíli zdržela a odletěla ve 12:57. Všichni jsme si kladli otázku, zda jsme je viděli naposledy. Proti této variantě však hovořil poměrně pozdní čas opuštění hnízda a posléze i pozorování Ireny. Ta oba dva natočila a vyfotografovala, kterak sedí na lampách u silnice.

Bohouš nocuje sám

Slunce zapadlo za horizont, na kraj se začalo snášet šero a hnízdo zůstávalo stále prázdné. Nikdo si nechtěl příliš připustit, že už tak možná zůstane. Naše obavy rozptýlil návrat Bohouše ve 20:33. Bohunka se však přes noc neukázala a Bohouš přenocoval na komíně sám, tak jako po svém příletu na počátku dubna. Na chvilku ulehl, ale zbytek noci prostál. Nebudu vás napínat do dalšího dílu reportáže – Bohunka pouze spala jinde a v pátek ráno v 6:04 se vrátila k Bohoušovi.

Bohunka podestýlá
Je půle srpna, lásky čas
Stále spolu
Bohouš odlétá na lov
A chvíli po něm i Bohunka
Sám doma, jako na počátku dubna

2 komentáře

  1. Omlouvám se za svůj dotaz ohledně mladých,nečetla jsem předchozí info.Ach,to je Tak smutné!!!Bohouš s Bohunkou si užívají poslední chvíle na opuštěném hnízdě.A poletí pak společně?Betynka už taky odletěla?Ti její dva drobečkové tak k sobě lnou-je to předpoklad k jejich společnému letu?

    1. Bohouš a Bohunka zatím vždy odletěli spolu. Betynka stále zůstává s mladými a nečekáme, že by odletěla dřív než mladí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00