Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Duelanti

Brunclík s Horymírem si našli mimo tréninku křídel novou zábavu – šermování zobáky. Nejedná se však o žádný projev agrese, pouze o dětskou hru. Do tuhého půjde tehdy, až mladí poprvé vyletí z hnízda a Bohouš bude pokračovat v přikrmování. Pak se mládež možná stejně jako loni pustí do sebe doopravdy.

V pondělí večer se jako poslední vrátila na hnízdo Bohunka ve 22:04. Bohouš ulehl mezi mládež ve 23:19, avšak po půlhodině ho vyrušil Šemík, který mu při nočním tréninku šlápl na ocas.  I ostatní mladí byli neklidní, neustále vstávali, vrtali se v podestýlce nebo si čistili peří. Noc byla jasná a suchá, ranní teplota klesla lehce pod +12 °C. Bohoušovi prostě nebyl klid přán, po dalším vyrušení vstal a zaklapal si s Bohunkou. Následující pokus o hnízdoválení mu vydržel opět pouze půl hodiny, a tak se ve 4:25 raději vydal na ranní lov. Bohunka mezitím odněkud vylovila potkana, kterého posnídal Šemík. Bohouš ve 4:53 donesl seno s rákosem a k snídani žížaly. Potom s Bohunkou rovnal ohrádku a když odlétl, zahájila Bohunka tak razantní úklid, až zasypala podestýlkou mladé.

Ranní duel

Brunclík s Horymírem nejprve také rovnali větve, ale pak se pustili do přátelského šermířského souboje. Trval jen chvíli a skončil vzájemným smírem, zatímco ostatní sourozenci odpočívali na hnízdě a Bohunka přihlížela zpovzdálí. Bohouš chvíli poté přinesl další větve a po východu slunce se všichni pustili do ranní hygieny. Když Bohouš odlétl pro další seno, mladí šmejdili po hnízdě a opět se šermovali zobáky. Brunclík se pustil do tréninku, zatímco ostatní pózovali před kamerou. Bohunka si s prvním odletem dávala na čas, zmizela až v 9:13 při krmení od Bohouše.

Letní odpoledne

Celé úterý panovalo krásné letní počasí, přes den se na obloze objevilo jen pár malých obláčků a teplota pozdě odpoledne lehce přesáhla +28 °C. Jižní vítr do 5 m/s byl ideální pro občasné protažení křídel. Bohouš si dopoledne na chvíli ustlal uprostřed hnízda, vypadal přitom jak schvácený, životem zcela znavený čáp. Odpoledne zůstali mladí na hnízdě sami a za příznivého větru se věnovali cvičení. Krátce před 14. hodinou přilétla na hnízdo čerstvě vykoupaná Bohunka a mladí hned začali žebrat o vodu.. Nebylo se čemu divit, na komíně bylo opravdu vedro. Při honičce za životadárnou tekutinou po sobě šlapali a po Bohunce nevybíravě chňapali. V 17:13 odletěli oba rodiče společně, ale Bohunka se během chvíle vrátila zpět s další vodou k napájení. Během její nepřítomnosti se mladí kochali pohledem do kraje. Když se Lukáš v 19:10 vracel vlakem z výletu, poctivě ho vyhlíželi. Při samotném průjezdu vlaku mu ale už příliš pozornosti nevěnovali. Večer trávili pod dohledem Bohunky slíděním po hnízdě, sezením a občasným protažením křídel.

Vyzývám tě na souboj!
Vše dobré, bráško
Životem znavený Bohoušek
Šemík vede stádo
Tak kde je ten vlak s Lukášem?

13 komentářů

  1. Díky za svěží popis obyčejného pohodového dne i noci. A taky za fotky a vtipné popisky u nich. Dobře se to čte a pohladí po duši ☺

  2. K dnešnímu krátkému Bohouškově odpočinku,budícímu dojem "zchváceného,životem zcela znaveného čápa" : až na Kubu,který si před prvním příletem na hnízdo někde zamazal náprsenku,měli všichni sledovaní budoucí rodičové běloskvoucí peříčka, která po narození dráčat postupně získávala stejně ukoptěný nádech jako na začátku u Kuby, díky neúnavé péči o dráčata.Ta jejich péče je obdivuhodná.O to dojemnější je pohled na hnízdo v Mladých Bukách,kde nemají ti tři dráčci onu láskyplnou rodičovskou ochranu a péči, ale o to víc k sobě lnou,což je nádherné.Pane Tomáši,netušíte,kdy asi by měli mladobučtí vyrazit do světa? A pomůže jim v tom Bukáček, nebo zapracují vrozené instinkty? K.

  3. Dnes jsem se zasmála. Velice krásné fotečky a vtipný text. Nevím která fotka je nejhezčí, ale to sourozenecké šermování a rodičovskou starostí zmožený Bohoušek jsou vynikající. Každý den se těším na pokračování příběhu. Pochopila jsem dobře, ten Lukáš řídí vlak?

  4. Dobrý večer, jako obvykle je to vtipné a pěkné.

    Mám jen dotaz (i když budu vypadat asi jako "chatující pitomec": co znamená značka, která vypadá jako čtvereček se zvýrazněnými horizontálami? V chatech se to totiž objevuje. A dál: kde nacházejí účastníci chatu ty emoje - já takové nikde nemám, myslím, že je to dáno tím, že já prohlížím na velkém počítači a oni na mobilech?

    1. Pod tím znakem nevím co si mám představit. Emotikony jsou lépe přístupné na mobilu, na počítači jsou pod ikonou vlevo dole pod řádkem pro psaní...

  5. Děláte opravdu skvěle ty noviny 🙂 A skvělý výběr fotek. I V MB kluci spolu šermovali zobáky 🙂 Rostou jak z vody.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00