Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Posel míru

Život na hnízdě se po bouřlivém intermezzu opět vrátil do zaběhaných kolejí. Rozvoj schopností mladých čápů samozřejmě dál pokračuje. Všichni již mají kompletní svrchní opeření, které je spolehlivě chrání před nepřízní počasí. Letky však zatím nejsou dostatečně dlouhé pro zabezpečení odpovídajícího vztlaku pro let. Hnízdo v hnízdě již dávno zaniklo, čápi využívají celou plochu naplno. I poslední trs trávy padl za oběť jejich aktivitám. Mladí čápi pochodují po ploše hnízda, procvičují křídla a přerovnávají jak ohrádku, tak podestýlku.

Ve středu večer se Bohouš vrátil ve 21:14 a oba rodiče již zůstali na hnízdě. Většinu noci prostáli nad mladými, Bohouš si sedl či lehl pouze na krátkou chvíli. Mladí vstávali, jen aby se vyčápli. Noc byla oblačná, avšak beze srážek. Teplota klesla lehce pod +15 °C. Bohouš vylétl ve čtvrtek jako první ve 4:46 a přinesl na hnízdo seno. Zatímco byl pryč, čápata ležela v kruhu na středu hnízda. S Bohunkou následně rovnal ohrádku a oba nosili další stavební materiál. Mladí se po ránu upravovali a lehce cvičili. Vesna se o sedmé hodině ranní zmocnila hraboše, kterého vyplivla Bohunka. Sourozenci ji za to ochutnali pařátek, až ji svalili na zem. I tak si ale nakonec Vesna radostně zaklapala.

Posel míru i vymítač

V 8:30 jsme mohli být svědky tahanice o jakýsi nepoživatelný materiál, nalezený v podestýlce. Po poledni nastal čas na pořádné procvičení křídel. Bohouš se objevil na hnízdě se zelenou ratolestí, která nakonec skončila rozválená v podestýlce. Po vydatném cvičení by mladí rádi odpočívali, avšak Brunclík všechny pošťuchoval zobákem. Po dlouhé snaze našel Šemíkovo tlačítko a postavil ho do do pozoru. Nakonec přiletěl Bohouš s novým dřevěným křížem v zobáku. Pokus o vymítání čtyřhlavé kvičící nestvůry se mu ale nezdařil. O půl čtvrté dorazila nad hnízdo slabá přeháňka a čápy zkropil lehký deštík. Ačkoliv se odpoledne v Čechách tvořilo množství přeháněk, žádná další již hnízdo nezasáhla. Slunce se ale skrývalo za mraky a teplota se držela pod +20 °C.

K jídlu dnes byly opět hlavně kobylky, ale došlo i na hady. Jak jsem zjistil při cestě vlakem ze služby domů, byla čerstvě pokosena “hadí loučka” pod bývalou železniční zastávkou. Tam nejspíš nyní létají Bohouš s Bohunkou na lov a sběr.

Večer o samotě

Bohouš opustil komín v 17:49 a mladí zůstali sami. Věnovali se převážně hnízdoválení, tréninku křídel a sledování krajiny. V 19:33 upoutal jejich pozornost prolétající vrtulník. Ve 20:04 se vrátila Bohunka na hnízdo zároveň s vrtulníkem, který se asi vracel. Draci již byli řádně hladoví, takže jsme ani nezjistili, co povečeřeli. Jídlo nestihlo dopadnout do hnízda. Bylo jim to málo, a tak probírali celé hnízdo a hledali něco k snědku. Byli zatím nejdéle o samotě – přes 2 hodiny. Jak jsme záhy zjistili, hladoví a vyčerpaní určitě nebyli. Horymír neustále šmejdil po hnízdě, hlavně u kamery. 

Ranní čapí kroužek
Dej mi ten “šém”
Posel míru

6 komentářů

  1. Dobrý večer, díky za každodenní informace, fotky i videa ze života čápů. To co se díky Vám dozvíme je nádherné.

  2. Ha,ha, oba rodiče se dnes vyznamenali. Bohunka s kumštem vyplivnout hraboše a Bohoušek jako posel míru. Moc mu to na fotce slušelo. V zobáku ratolest a do široka roztažená křídla.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00