Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Sourozenecká pomoc

Tropická vedra nadále trvají a nejspíš skončí až začátkem příštího týdne. Na hnízdě se toho proto příliš nedělo, všichni čápi též bojovali s vysokými teplotami. Dospělí čápi bílými čápancovými punčoškami, mladí poleháváním po hnízdě, nejlépe ve stínu od rodičů.

Bohouš ve čtvrtek večer při svém návratu ve 22:30 riskoval střetnutí s Bohunčiným válečkem, neboť zapomněl na včasné ohlášení příletu. Kupodivu mu tato nedbalost prošla, Bohunka ho nechala bez povšimnutí. Před půlnocí si Bohouš přilehl k mladým, Bohunka ho ale při nočním úklidu vyrušila. Okolo 3. hodiny ranní vyplivla Bohunka vývržek a pustila se do dalšího kola uklízení, které probudilo i mladé čápy. Bohouš pak vyrazil ve 4:36 z hnízda, vrátil se však za chvilku – ve 4:44. Donesl seno a pár žížal.

Noc byla zcela jasná a suchá, ranní teplota klesla na +13 °C. Páteční den byl pak skoro jasný, se slabým jižním větrem, který alespoň trochu ochlazoval. I přesto vystoupila teplota opět lehce přes +30 °C. Aktivita na hnízdě se tak omezila především na napájení (první od Bohouše již v 8:06) a konzumaci jídla. Občas sice někdo vstal a protáhl křídla, ale přednost mělo ležení.

Problematický oběd

V 9:18 upoutal pozornost čápů na hnízdě velký hlučný pták směřující k severu. Podél úpského údolí letěl k Trutnovu tryskový stíhací letoun (na obrázku vlevo nahoře). V krmivu podávaném rodiči mladým čápům převažují v posledních dnech stále hlodavci: myši, hraboši a potkani. Při krmení ve 12:22 nastal problém. Vesna sebrala kus masa (neznámé provenience), který se ji při polykání omotal okolo spodní části zobáku. Zbytek spolknula, ale potrava zůstala viset zaháknutá za zobák a dráždila ji v krku. Nejednalo se o žádný cizorodý materiál (provázek, strunu), nejspíš šlo o šlachu nebo pevné střívko. Vesna neustále pohazovala hlavou a snažila se nechtěného sousta zbavit, což se ji však nedařilo.

Problém nakonec vyřešili věčně hladoví sourozenci. Při napájení v 15:02 chytil Horymír za část namotanou na zobáku Vesny, strhnul ji a spolu s Brunclíkem vytáhli celý kus Vesně z volátka. Pak se o kořist bratrsky poprali. Vlákno bylo stále pevné a dlouho se tak o ní přetahovali. Zbytek dne již proběhl v klidu.

Chtěl bych jen dodat, že k takovýmto problémům je nutno přistupovat s rozvahou. Pokud někdo informuje ochranáře, dejte vědět nám i ostatním. Hlavně z důvodu, aby se zamezilo zbytečné zátěži angažovaných (někam nevolalo nebo nepsalo deset lidí naráz).. Děkujeme za pochopení. V tomto případě nakonec naštěstí nebylo záhy co řešit.


 

Tenhle čáp je nějak moc rychlý a hlučný
Horymírova pomoc Vesně

4 komentáře

  1. Vesnuška nám nahnala strach, našťastie všetko dobre dopadlo - Horymír je super bráška :-). Ale oni sú skvelí všetci draci 🙂

  2. To jsem viděla vlastně poprvé, že jí pomohli sourozenci. Občas takovou hůř poživatelnou potravu vezme rodič na znovu "uvaření".Díky.

  3. Úžasné jak se Vesně dostala pomoc. Mohlo to jinak možná skončit smutně! Není nad spolupráci v rodině!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00