Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čápi na grilu

Nelekejte se, následující článek se nebude týkat gastronomie. To se jen studený máj změnil v žhavý červen a tropickými vedry trpí nejen lidé, ale i čápi. Nejvíce ti mladí, kteří ještě nemohou o své vůli hnízdo opustit. Naštěstí již mají dostatečně vyvinuté peří, které je dokáže před palčivými slunečními paprsky zčásti ochránit.

Při středečním večeru již bylo kroužkování zapomenuto a život na hnízdě plynul v zaběhaných kolejích. Bohunka přinesla večeři ve 21:06 a při následné rvačce o obsah jejího volete jsme trnuli, zda dravá dráčata nevypadnou z hnízda. Vše dobře dopadlo, nikdo komín nedobrovolně neopustil. Bohouš se vrátil domů v letošním roce zatím nejpozději, ve 22:38. Mladí čápi spali na středu hnízda, rodiče stáli nad nimi. V druhé půli noci se nejprve Bohunka a později i Bohouš pustili do úklidu hnízda. Noc byla zcela jasná a klidná, do rána se ochladilo na +12 °C.

Tropický den

Ještě před východem slunce vyletěla z hnízda jako první Bohunka ve 4:10. Vrátila se senem ve 4:42 a podávala snídani, něco málo žížal. Jakmile sluneční paprsky pohladily vrcholek komína, začala teplota rychle stoupat. Po poledni překročila hranici +30 °C a zaznamenali jsme tak letošní první tropický den. První napájení od Bohunky proto nastalo již v 8:17 a stalo se nejčetnější činností dne. Oba rodiče se střídali v létání pro vodu do Úpy, často se také napájelo po jídle. Mladí čápi byli aktivnější pouze ráno, přes den polehávali na hnízdě a snažili se skrývat v rodičovském stínu. Oblaka se totiž nad komínem sice objevila, ale stínu příliš nepřinesla.

Krátce před polednem byla pokosena louka pod železniční tratí, kam na jaře létali čápi především na lov hadů. Jak jsem však zjistil při průjezdu vlakem, byla zatím posečena jen zhruba 1/4 celé plochy (nejspíš jednoho majitele pozemku). Z čápů tam žádný nelovil, když jsem jel okolo, Bohouš i Bohunka byli oba na komíně. V denním menu stále převažovali hlodavci. Bohunka večer nervózně klapala jako před i po kroužkování, i když na komín nikdo nelezl. Před 20. hodinou odletěla a večerní dozor nad mládeží tak zůstal na Bohoušovi.


 

Noční mrtvolky
Jen houšť a větší kapky

 

2 komentáře

  1. Dnes mě fascinovalo vidět kolik vody se doručí při jednom napájení. Jak to funguje? Kolik vody se tam vejde? Bohunka s Bohouškem jsou opravdu pečliví rodiče.

  2. B+B obdivuju,vážím si jejich péče a obětavosti i když i jim musí být vedro.Ještě že tam teče Úpa a nemají to tak daleko,ale unavení jsou určitě.♥♥♥♥♥♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00