Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Proměnlivé počasí

Sobota byla ve znamení dynamického počasí. Poklidný a slunečný úvod dne vystřídaly přeháňky a bouřky, následované větrem a postupným ochlazením. Nejednalo se však o žádné extrémní jevy, takže čápi si s nimi snadno poradili. Čápatům postupné přivykání si náročnějším podmínkám jen prospěje.

V pátek večer přiletěl Bohouš na hnízdo až ve 21:35, ale Bohunka usoudila, že je ještě dost času na její vlastní večeři. Z komína tedy odletěla a vrátila se za tmy ve 22:25. Noc byla suchá, ale díky předchozímu dešti v jejím průběhu opět padla mlha. Oba dospělí čápi hlídali čápata vestoje. Díky mlze klesla ranní teplota pouze na +13 °C. Snížená dohlednost čápům nevadila, takže Bohunka se ve 4:10 srdnatě vrhla do mlhy. Po 70 minutách se vrátila s plným voletem žížal a na lov vyrazil Bohouš.

Malí budovatelé

Při návratu s plným zobákem větví v 7:59 předvedl Bohouš novou kamufláž a svým zbarvením se přiblížil Kubovi. Zůstává otázkou, zdali se vykoupal v řece nebo se tak zmazal a promočil při lovu na louce. Čápata se po snídani pustila do rekonstrukce ohrádky, neboť co se v mládí naučíš, na vlastním hnízdě jako když najdeš. Těsně před 10. hodinou přinesla Bohunka velmi vydatnou a pestrou svačinu. Čápata se jí nedočkavě dobývala do zobáku, ale na každého se nakonec dostalo.

Studená fronta přechází

Krátce před polednem se začalo počasí rychle kazit. Teplota dosáhla svého vrcholu okolo +23 °C. První bouřka minula hnízdo ještě v bezpečné vzdálenosti, takže Bohouš se mohl dál nerušeně hnízdoválet. Ve 12:39 však začalo pršet z další bouřky. I když se jednalo jen o slabý deštík, hnízdo nepříjemně zvlhlo. I přes padající kapky podávala Bohunka oběd, nejmladší Vesně se povedlo ukořistit 2 hraboše. Hned po jídle se Bohunka pustila do úklidu. Čápata se mezitím věnovala úpravě svého zevnějšku a rovnala si peříčka. Ve 13:47 donesl Bohouš velkou soušku a nakrmil. Vzápětí nad hnízdo přišla prudká přeháňka, která obrátila vniveč veškerou čapí kosmetickou snahu. Za pár minut seděla na komíně zmoklá kuřata. Ta navíc přemohla lenost a zůstala ležet na mokré podestýlce.

V 15:35 proběhla myší svačinka od Bohunky. Jakmile jí dala čápata pokoj, Bohunka si nakrémovala nohy. Asi viděla předpověď počasí na příští týden – čeká nás sucho a tropická vedra. Bohouš buď loupil na hřbitově nebo si dělal rekvalifikaci na hrobníka. Jak jinak si vysvětlit velký dřevěný kříž, který dovlekl na hnízdo o 17. hodině. Spolu s ním zároveň podaroval mládež slušnou porcí myší.

Následovala další dešťová sprška, která nezabránila čápatům v tréninku stání a chůze. Rekordman vydržel stát již dvě a půl minuty. Po 18. hodině po konečném přechodu studené fronty se zvedl zesilující severní vítr. Čápata proto raději zalehla a zůstala ležet. Ještě jedna slabá přeháňka postihla hnízdo po 19:45. Ve 20:30 zastlal Bohouš po příletu jedno z ležících čápat senem, přičemž k večeři přinesl několik tučných potkanů. Nárazový vítr vanul i nadále, a tak čápata po jídle zase ulehla.


 

Bohoušova kamufláž
Opravdu pestrá a bohatá svačinka
Takto se nanáší opalovací krém
V mládí jsem se učil hrobařem…

8 komentářů

  1. Přesně jsem se těšila na hlášku typu ,,v mládí jsem se učil hrobařem" 😂 díky za všechny čapí příběhy 😘

  2. Ha, ha. .. v mládí jsem se učil hrobařem… Vypadá opravdu na hrobaře. S potěšením jsem si přečetla jaký byl den na komíně. Teď jdu do hajan. Dík.

  3. Spousta dobrých zpráv, díky za ně, hned je mi veseleji...Těším se na další... /Již podvakrát jsem dostala poznámku, že jsem komentář zopakovala dvakrát.../ Jak se to může stát? Pokud to není doslova a do písmene, jsme dvě různé osoby se stejným mailem... Ta druhá má brýle, já nemám foto... Ale naši životní partneři jsou bratři...

  4. Vždycky mě komentáře pobaví a zavírám tím svůj den, ale "rekvalifikace na hrobníka" byla mimořádně vtipná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00