Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Pokračujeme ve čtyřech

O smutném průběhu noci na pondělí jsem se již zmínil v ranním článku. Během dne se zdálo, že došlo k uvolnění napětí nejen mezi pozorovateli hnízda, ale i na hnízdě samotném.

V neděli večer se Bohouš vrátil domů na hnízdo zatím nejpozději, až ve 22:30. Krátce poté následovalo divoké krmení, které se benjamínkovi “Pětníčkovi” stalo osudným. Přes noc ležela čápata na jedné hromádce, rodiče při nich stáli, občas si přilehli. Noc byla jasná, klidná a chladnější. Ranní teplota klesla k +9 °C.

Po rozednění odstranila Bohunka tělíčko nejmladšího čápěte z hnízda. S ohledem na teplé počasí to bylo jistě správné rozhodnutí. Během celého dne bylo polojasno, odpolední teplota vyšplhala k +26 °C. Pro rodiče to znamenalo časté zásobování čápat vodou. Pondělí nepřineslo žádné zvláštní události. Oba rodiče se střídali v donášení potravy, steliva i větví na hnízdo. Občas zůstali na hnízdě spolu a bedlivě prohlíželi oblohu.

Byli jsme zvědaví, zdali se změní složení čapího jídelníčku. Jestli Bohunka nosila brouky jen kvůli benjamínkovi či nikoliv. Jak se ukázalo, péče o výživu nejmladšího nebyla důvodem. Broučí jednozobky byly na jídelníčku i dnes. Jinak ale převažovali myši, hraboši a potkani. Hadi jsou i přes teplé počasí v posledních dnech vzácní. Možná je to tím, že zatím nejsou pokoseny okolní louky. Uvidíme, zda se situace změní po senoseči. Hladem ale čápata určitě netrpí, odpolední dávkou hrabošů od Bohouše pohrdla a ten si je musel sníst sám.

Čápata většinu času strávila poleháváním na hnízdě, ale i neumělými pokusy o stání a chůzi. Nejstarší jsou schopna bez opory stát několik vteřin a dokonce udělat pár kroků než padnou na zobák. Bohouše večer nebavilo postávání, a tak zaujal meditační polohu vkleče vedle čápat. Z posledního lovu se tentokrát vrátil už ve 21:06 a oba zůstali s Bohunkou na hnízdě.

Rodiče ve střehu
Meditující Bohouš

9 komentářů

 1. Dobrý večer, moc děkuji za další milý článek. Je skvělé, že pokud nemám během dne čas, můžu si pak dohledat co se na hnízdě dělo.

 2. Tomaši, děkuji za úžasné postřehy kolem hnízda. Ano, poslední dobu bylo napětí jak na hnízdě, tak i mezi námi co hnízdo sledujeme. Byl smutek, teď se těšíme z krásného ‘čtyřlístku’. Krásný výraz meditující Bohouš, je velice výstižný při pohledu na Bohouška.

 3. Dobré ráno, krásný článek, pohlazení po duši. Moc ráda je čtu, je krásnou češtinou popsáno co se dělo,, nedá mi to přes den v přestávkách nejuknout do hnízda, ale někdy není v práci přestávka, tak mi to vždy udělá radost. Díky.

 4. To je prostě příroda. Něco se narodí, něco umře. Něco vyroste, něco zajde.
  Taky doma (prakticky už každoročně) na zahradě najdeme vypadlé (vyhozené) ptáče. A pokaždé se ho ujmeme a s rodinkou vypipláme.
  Máme pro ně vyrobenou vyhřívanou krabici jako hnízdo.
  Než vyrostou tak nám „zobou z ruky“, zvyknou si na nás a nemají strach na sebe sahat a brát se do ruky.
  Ale jak jednou vyletí ven (nemáme je zavřené, ten čas si zvolí sami), tak i když je venku vidíme kde přistanou, tak už nás k sobě nepustí. Jsou z nich opět divoká zvířata a probudí se v nich přirozená plachost.
  A tak je to správné, jen tak mohou přežít.

  https://photos.app.goo.gl/kCrctHLa2sQaxjGs6

 5. Milý Tomáši.
  Rozhodla jsem se také napsat pár řádek
  Velice krásně jsi popsal poslední události na hnízdě.
  Já sleduji jen toto hnízdo .
  Dříve jsem si myslela, že" čáp jako čáp", ale dostalo se mi po dvou letech sledování poznání, že i čápi jsou individuality.
  To já vidím u B +B.
  Kdyby existovaly další životy a já měla být čáp, tak bych prosila jen u B+B.
  Ještě pokud dovolíš, mám takový pocit, že máš nadějné literární sklony. Budeš se tomu v budoucnu nějak více věnovat?

  1. Vím, že dost lidí by rádo, aby z toho vzniklo nějaké literární dílo. Ale já na to prostě nejsem. Píšu když mám chuť a jen tak pro radost....

   1. Tomáši, ale píšete hezky. Asi proto, že jen tehdy, když máte chuť. Poznám člověka sečtělého, s bohatým slovníkem. Mm vaše články uložené jen tak pro sebe, pro vzpomínku. Díky, vybíráte to podstatné, komentujete citlivě. Mohl byste své články posílat do některého časopisu, když nechcete vydat knihu.

   2. Tomáši, já bych také přivítala knihu, ale chápu tento výklad. Jsem velmi potěšená krásnou češtinou s velkou a vtipnou slovní zásobou. Protože žiji již 52 let mimo českého domova ve Švédsku, je pro mne veliký zážitek číst Vaše záznamy. Veliké díky! 👍🙏

 6. Dobrý den, všem. Celé dění, již od prvního vajíčka, sledujeme s dětmi v naší MŠ SPOJENCŮ v Praze 9.Jsme všichni nadšení ze života čapí rodinky. Každý den sledujeme, jak čápátka rostou a jací jsou Bohunka s Bohouškem skvělí rodiče. Školku zdobí plno našich výtvorů z čapího života. A samozřejmě se každý den děti těší na krásné články a videa z dění na komíně. Díky vám se naše znalosti o životě ptáčků velmi rozšířily a určitě vše pomůže, aby se děti více sblížily s přírodou. Možná, že mezi námi zraje další ornitolog:-) Děkujeme všem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00