Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Sousedské návštěvy

Od středečního poledne se zraky většiny pozorovatelů upínají spíše na pivovarský komín v Trutnově a sledují další vývoj vztahu mezi Betynkou a Kubou. Je pravdou, že u Bohouše a Bohunky se toho dnes příliš nedělo, pokračovalo sezení na čtyřech vajíčkách a další zvelebování hnízda.

Nad ránem přešla studená fronta na které slabě zapršelo, ale celý zbytek dne byl suchý a slunečný. Proti předchozím dnům se sice ochladilo (maximum lehce přes +11 °C) a rozfoukal se severozápadní vítr, ale sluneční paprsky docela příjemně hřály. Až k večeru začalo oblaků přibývat. Celkově bylo čtvrteční ležení na bohuslavickém hnízdě požitkem pro oba zúčastněné. Více mimo hnízdo pobýval Bohouš, Bohunka ho na vajíčka nechtěla jen tak pustit. Navíc se několikrát během dne objevili v okolí komína cizí čápi, které bylo nutné odstrašit. To byla především Bohoušova úloha. Zároveň nezanedbával ani práci na pátém vajíčku.

Na pivovarském komíně dál pokračovalo sbližovaní Kuby s Betynkou. Kuba se opakovaně snažil o páření, i když se mu příliš nedařilo. Do odpoledne však zaznamenala jeho technika značné zlepšení. Že by snad něco okoukal od mistra skoku? Po poledni se totiž s Betynkou vydal na sousedské návštěvy okolních hnízd. Prvně spolu zaletěli právě do Bohuslavic. Teoreticky nelze vyloučit, že Kuba je potomkem Bohunky z roku 2017 z pivovarského komína, který se letos poprvé vrátil domů. I když toto tvrzení nemá žádnou podporu (Kuba nemá kroužek). Několikrát obkroužili komín a zamířili pryč.

O něco později se oba objevili nad hnízdem v Mladých Bukách. Bukáček se už snad bude držet domovského hnízda a bitky nad Trutnovem skončí. I když cizí čáp se nad pivovarem objevil znovu, neměl však již proti dvěma šanci.

Lukáš zkusil přepnout kameru ze 4K režimu do HD 50 FPS (50 snímků za sekundu). Jedná se o záznam s nižším rozlišením, ale s větší plynulostí (hlavně pro “akční” scény a zpomalené záběry). Na výsledek se můžete podívat ve videu, zachycujícím nejzajímavější momenty dnešního dne. Jednalo se o odlety a přílety, boj s cizím čápem a Kubovy milostné pokusy.

V Bohuslavicích nyní čekáme, zda přijde páté vajíčko či nikoliv.


 

Dopolední společný odpočinek
Návštěva Kuby s Betynkou

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00