Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Body zlomu

Hlavní zlom v čekání na návrat čapího osazenstva na hnízdo je za námi. Již 9. prosince se přehoupl odpočet do své druhé poloviny. Dnes, ve chvíli, kdy od odletu Bohouše a Bohunky uplynuly přesně 4 měsíce, ukazuje počitadlo již jen dvouciferné číslo. Oněch 98 očekávaných dnů může navíc být ve skutečnosti i méně, neboť odhad návratu 29. března odpovídá průměru dat příletů v minulých letech. A Melírkův gang se letos objevil o více jak týden dříve před tímto odhadem. Necháme se překvapit.

A co se v měsíci, který uplynul od posledního hlášení, přihodilo? Příroda se již definitivně uložila k zimnímu odpočinku. Ze stromů opadaly poslední zbytky listí, větve stromů i konstrukci hnízda několikrát pokrylo ledové jíní. Poslední barvy lesu propůjčovalo žluté modřínové jehličí, ale i to již leží na zemi. Ptáci, kteří občas prázdné hnízdo navštěvovali, se postupně vytratili a vrchol komína osiřel. Jen čerstvý vítr často pročesává jeho stále zelenou travní čepici. Těsně před koncem listopadu pocukroval hnízdo první sněhový poprašek, aby ho o den později nahradila plnohodnotná sněhová pokrývka. Zima se však do akce příliš nehrnula a její dosavadní vrchol nastal 3. prosince. V tento den dostal komín zatím nejvydatnější příděl sněhu, takže tvarůžek téměř skryl veškerou pažitku. Za chvilku však byla po sněhu veta a od té doby jsme ho znovu neviděli. Snad na Štědrý večer se zima vrátí. I dnes se můžeme kochat pouze vzrostlým trávníkem, opět s mlhavým pozadím. Prosinec totiž mimo hory sluníčkem dosud šetřil.

Astronomické okénko

Druhý bod zlomu nastává právě dnes. V pondělí 21. prosince 2020 v 11:02 SEČ vstoupí Slunce do znamení Kozoroha a nastane tak astronomická zima. Nad naším hnízdem vyšlo Slunce v 7:54 SEČ (v azimutu 127° = na JV), i když jsme ho přes hradbu oblačnosti nemohli spatřit. Odpoledne zapadne v 15:53 SEČ (v azimutu 233° = na JZ). Den tak potrvá 7 hodin, 59 minut a 11 sekund. S každým následujícím dnem se začne prodlužovat, i když zpočátku zcela neznatelně. Maximální výšky dosáhne Slunce v pravé poledne, jež nastane v 11:54 SEČ – a to 16,1° nad obzorem (při letním slunovratu je to 63,1°). Mimochodem odpoledne již od 13. prosince (svátek Lucie) Slunce zapadá každý den později, avšak ráno začne vycházet dříve až 3. ledna.
Dnes večer též dojde ke vzácnému astronomickému úkazu – ke konjunkci Jupiteru a Saturnu. Před svým západem okolo 18:30 se k sobě na obloze tyto planety přiblíží na zdánlivou vzdálenost 6 úhlových minut. To je pro většinu z nás těžko představitelný údaj, ale lze ho přirovnat k 1/5 průměru běžného měsíčního úplňku. Naposledy byl takovýto úkaz pozorovatelný v roce 1623.
Meteorologické podmínky bohužel nebudou pro pozorování zrovna příznivé. Inverzní situaci sice začne rozrušovat zesilující jihozápadní, ale oblačnosti nejspíš bude i nadále velké množství. Možná bude něco vidět z kamer umístěných v horských oblastech.
Mlha a jíní
První sněhový poprašek
Poprvé pažitka s tvarůžkem
Zatím největší sněhová čepice
Přesně 4 měsíce od odletu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00