Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Zapomenutí opozdilci?

Počátkem letošního října se zdálo, že proti loňskému roku nezůstali v naší volné přírodě (mimo záchranné stanice nebo zoo) přezimovat žádní čápi. K pozorování osamoceného čápa došlo 25. října u Tvarožné Lhoty na Hodonínsku. Nebylo to žádnou novinkou, na jihu Moravy v případě mírné zimy čápi přezimovat mohou.

Mnohem větším překvapením byl přílet dvou mladých čápů na opuštěné hnízdo v Supíkovicích na Jesenicku v neděli 1. listopadu. Objevili se na něm za večerního šera a byli neuvěřitelně mokří a špinaví. Na hnízdě přenocovali a ráno zmizeli. Dnes odpoledne se na hnízdo vrátili, stále stejně promočení a znečištění. Počasí jim nepřeje, po většinu dne pršelo nebo mrholilo. Snad až se počasí zlepší, budou se moci upravit.

Co jsou zač? Podle zbarvení zobáků se jedná o letošní mladé čápy, nejsou však kroužkovaní. Mohlo by jít o ptáky z Polska (hnízdo leží pár kilometrů od hranice), pozorování z našich hnízd za poslední dva měsíce totiž už nebyla.  Možná pochází z hnízda, kde byli mladí vyvedeni velmi pozdě – zbarvení jsou zhruba jako naši čápi při odletu před 2 měsíci. A co s nimi bude dál? Až se zlepší počasí (což by mělo nastat ve středu 4.11.), dají se do pořádku a snad vyrazí dál k jihu. Budeme hnízdo i nadále sledovat.

Z hnízda je vysílán přímý přenos, avšak počet současně sledujících je omezen na deset (poté stránka hlásí chybu). Proto se jen podívejte a neblokujte zbytečně přístup ostatním.

6 komentářů

  1. If they not move away (after weather conditions improvement), they could be just fed. It is too hard and dangerous to try catch them (as they are able to fly).

   1. I saw your link on the storks on Dobřany's nest ....... here too is the strange process of "non-migration" beginning, already present in other countries?

    1. It seems that those two storks are wintering here for a longer period - at least for few years. They are feeding themselves on the near landfill...

 1. Despite the rain and their ability to fix their feathers, these two storks remain very dirty: as if they were soiled with oil or some kind of hydrocarbons ..... if so, will they recover by themselves to clean up and turn white?

  1. It was raining yesterday again, but since today at least week of dry weather is expected. I don´t know, if they could be polluted in some way... :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00