Čapí focení 1. srpna 2020

Čapí focení 1. srpna 2020

Kromě fotografování v Bohuslavicích jsme v sobotu 1. srpna dopoledne s Lukášem navštívili ještě čapí hnízda ve Chvalči a v Batňovicích. Do Chvalče jsme se vydali z Bohuslavic přibližně v 9:40. Po cestě jsme v Petříkovicích narazili na čapí hnízdo, které není uvedeno v žádném registru. Hnízdo je dokonce obydlené, avšak tamní čapí pár bohužel není z masa a peří.

Chvaleč

Pod hnízdo na chvalečském komíně jsme dorazili krátce před 10. hodinou. Při našem příjezdu vypadalo zcela prázdné. Nechali jsme stát auto u místního koupaliště a pěšky došli k železničnímu přejezdu na silnici do Adršpachu. Pak jsme museli ještě kousek po železničním náspu do místa, kde se nám otevřel pohled na komín. Z větší výšky již byly patrné tři čapí hlavičky. Víc toho ale z hnízdoválů vidět nebylo. Vrátili jsme se tedy na silnici a zvolna se blížili zpět k autu. V ten okamžik přistál na hnízdě rodič s potravou. Mladí byli rázem na nohou, připraveni na vhazování. Čapí klapot byl jasně slyšet i na vzdálenost 200 metrů. Lukáš pořídil několik snímků z krmení a odjeli jsme zpět do Bohuslavic.

Batňovice

Batňovické hnízdo nás čekalo jako poslední po opakovaném dopoledním lovu v Bohuslavicích. Při příjezdu těsně před polednem jsme již z dálky viděli jedno čápě v hnízdě, dvě na komíně přilehlého stavení a jednoho čápa v dálce na druhém komíně s hnízdem. Lukáš nejprve nafotil postupně všechny tři mladé čápy, a poté jsme se přesunuli ještě za rodičem. Ten si užíval klidu na druhém hnízdě. Tím dnešní akce skončila, i když mne ještě čekal odpolední rozhovor o našich čápech pro Český rozhlas Hradec Králové.

Záznam rozhovoru v rádiu na kanále Český rozhlas Hradec Králové je k dispozici zde:

2 thoughts on “Čapí focení 1. srpna 2020

 1. Dobrý den,

  moc by mě zajímalo, kdy bude možné slyšet natáčený rozhovor pro Český rozhlas HK?
  Jinak za vše co děláte píšete velký DÍK ! Je to úžasné a každý den se moc těším.:)
  A ještě jeden dotaz – budou placky ?
  Moc moc za vše díky a prima čapí dny 🙂
  Romča

  1. Odkaz na rozhovor je přidaný na konci článku (bude asi i úplně zvlášť). Placky se budou řešit na podzim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial