Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čapí focení 1. srpna 2020

Kromě fotografování v Bohuslavicích jsme v sobotu 1. srpna dopoledne s Lukášem navštívili ještě čapí hnízda ve Chvalči a v Batňovicích. Do Chvalče jsme se vydali z Bohuslavic přibližně v 9:40. Po cestě jsme v Petříkovicích narazili na čapí hnízdo, které není uvedeno v žádném registru. Hnízdo je dokonce obydlené, avšak tamní čapí pár bohužel není z masa a peří.

Chvaleč

Pod hnízdo na chvalečském komíně jsme dorazili krátce před 10. hodinou. Při našem příjezdu vypadalo zcela prázdné. Nechali jsme stát auto u místního koupaliště a pěšky došli k železničnímu přejezdu na silnici do Adršpachu. Pak jsme museli ještě kousek po železničním náspu do místa, kde se nám otevřel pohled na komín. Z větší výšky již byly patrné tři čapí hlavičky. Víc toho ale z hnízdoválů vidět nebylo. Vrátili jsme se tedy na silnici a zvolna se blížili zpět k autu. V ten okamžik přistál na hnízdě rodič s potravou. Mladí byli rázem na nohou, připraveni na vhazování. Čapí klapot byl jasně slyšet i na vzdálenost 200 metrů. Lukáš pořídil několik snímků z krmení a odjeli jsme zpět do Bohuslavic.

Batňovice

Batňovické hnízdo nás čekalo jako poslední po opakovaném dopoledním lovu v Bohuslavicích. Při příjezdu těsně před polednem jsme již z dálky viděli jedno čápě v hnízdě, dvě na komíně přilehlého stavení a jednoho čápa v dálce na druhém komíně s hnízdem. Lukáš nejprve nafotil postupně všechny tři mladé čápy, a poté jsme se přesunuli ještě za rodičem. Ten si užíval klidu na druhém hnízdě. Tím dnešní akce skončila, i když mne ještě čekal odpolední rozhovor o našich čápech pro Český rozhlas Hradec Králové.

Záznam rozhovoru v rádiu na kanále Český rozhlas Hradec Králové je k dispozici zde:

2 komentáře

 1. Dobrý den,

  moc by mě zajímalo, kdy bude možné slyšet natáčený rozhovor pro Český rozhlas HK?
  Jinak za vše co děláte píšete velký DÍK ! Je to úžasné a každý den se moc těším.:)
  A ještě jeden dotaz - budou placky ?
  Moc moc za vše díky a prima čapí dny 🙂
  Romča

  1. Odkaz na rozhovor je přidaný na konci článku (bude asi i úplně zvlášť). Placky se budou řešit na podzim.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00