Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čeká nás tuhá zima?

Na tuto odpověď se nám dnes pokusil podat odpověď Bohouš, když v 7:50 přistál na komíně s pořádným špalkem. Nechal ho ležet na okraji hnízda a mladí čápi se později přeli o to, zdali ho mají pořezat či naštípat (nebo shodit dolů). Poslední červencový den však rozhodně zimu nepřipomínal, po celý den bylo skoro jasno. Sluneční paprsky vyhnaly teplotu nad hranici +27 °C a horko jen občas zmírňoval severozápadní větřík.

Během celého dne jsme zaznamenali 28 letů mladých čápů. První zahájili již v 5:34 Ctirad s Plaváčkem. Naprostá většina letů se uskutečnila během rána a dopoledne. Všichni mladí před devátou hodinou zmizeli z hnízda na 55 minut, pravděpodobně posnídali někde na louce. Bohunka s Bohoušem tak měli alespoň na chvíli hnízdo sami pro sebe. Pár letů proběhlo ještě před polednem, ale pak se již nikomu z hnízda nechtělo. Kromě Bivoje a Šárky ve večerních hodinách komín nikdo další neopustil.

Brzy ráno měl Bohouš možnost hospodařit na uvolněném hnízdě sám. Trochu poklidil a urovnal ohrádku z větví, ale příliš této činnosti nedal. Přece jen je to především Bohunčina doména. Krátce po šesté hodině dosedl na hnízdo Bivoj bombardér. Zablokoval ranvej Plaváčkovi, který mu vzápětí prosvištěl nad hlavou jak tryskový stíhač a před přistáním si musel dát ještě jeden oblet komína. Následovala již výše zmiňovaná Bohoušova etuda s velým kusem dřeva.

Těsně před polednem dorazil Bohouš s obědem. Z jeho volete vypadl kapitální pstruh, kterého se zmocnil Plaváček. O hodinu později následoval druhý pozdní oběd, při kterém krmili oba rodiče zároveň. Okolo 14. hodiny se zvedl svižný vítr, který sice srážel teplotu, ale i chuť k letu. Celé odpoledne tak bylo věnováno hnízdoválení, většinou pod Bohoušovým dozorem. Ten si pozdě odpoledne ulevil od tíže v žaludku a vyrazil z hnízda pryč. Mladí tak zůstali na hnízdě sami, vyjma krátké návštěvy Bohunky, která však neměla nervy poslouchat jejich hladové kvičení a z komína uprchla.

Bohouš sám na hnízdě
Přistává bombardér Bivoj
Prolétá tryskový stíhač Plaváček
Bude tuhá zima, čápi nosí už v červenci klády
Shodíme tátovi ten klacek dolů?
Konečně máme Bohunko klid
Plaváčkův kapitální pstruh
Společné polední krmení
Uff, to se mi ale ulevilo
Létat se nám nechce, radši se poválíme

Jedna odpověď

  1. Když je Bohouš tak shánlivý, mohl by přinést ještě pár polínek a udělat zimní přístřešek. Jenže žáby, myši, hadi, žížaly a hraboši by asi v zimě nespolupracovali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00