Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Držíme stále spolu

I když se mladí čápi stále více osamostatňují, pospolitost čapí rodiny tím zatím nijak netrpí. Bohunka popřála za svítání Bohoušovi dobré ráno a on jí hned odpověděl. Každý se pak staral o běžný chod rodiny jak jen uměl. Bohouš tak donesl na komín čerstvé větve i s listím. Mladí se na ně vrhli, ale vzápětí zjistili, že k jídlu nebudou. Bohouš měl samozřejmě v kapse (pardon, ve voleti) schovaný tajný trumf. Vysázel na stůl několik myší, kterých se zmocnila Šárka.

Počasí bylo dnes celý den ideální, jasno se slabým větrem, odpolední teplota do +27 °C. V 6:02 se vydal na první čtvrteční let Bivoj.  O dvě hodiny později začalo velké ranní létání – prvně vzlétli pouze Bivoj, Ctirad a Šárka. Šárka si dala mezipřistání na hnízdě, které se jí příliš nepodařilo. Skončila zase na kolenou, ale úplný “zobopád” to nebyl. Jen co se oklepala, hned zase vzlétla. To již neodolal Plaváček a vydal se na svůj druhý let. Čápi kroužili komína téměř půl hodiny a poté šli postupně na přistání. Plaváček zakončil svůj let jako zkušený aviatik po 24 minutách a 19 sekundách mimo hnízdo.

Následovala dlouhá polední pauza, při které se na komíně sešla celá rodina. Bohouš během ní zanechal na okraji hnízda dále nezpracovatelné potkany a zmije. Po 16. hodině se opět všichni mladí vznesli do vzduchu, přičemž nejvíce už jako tradičně řádil Bivoj. Před přistáním na hnízdě předváděl různé akrobatické manévry. Po většinu večera zůstali mladí na hnízdě sami, občas se vydali na krátký let. Společné hromadné létání se pak konalo okolo půl osmé večer. Poslední let podnikla Šárka ve 20:03. Celkem bylo dnes provedeno 21 jednotlivých letů.

Pozdě večer už začal na čápata doléhat hlad. Při netrpělivém čekání na návrat rodičů Plaváček chytal komáry a oždiboval kameru. Snad z ní alespoň sundal nějakého toho pavouka. Bohouš dorazil na hnízdo okolo 20:15, načež se z komína začalo rozléhat hlasité kvičení a vypukl boj o hlodavce. Bivoj vyhrál potkana a doslova s ním zatočil. Bohunka dorazila jen o malý okamžik později. Od ní se ale mládež již večeře nedočkala.

Dobré ráno Bohunko! Dobré ráno Bohoušku!
Co jsi to táto přinesl? To není k jídlu!
Šárka opět na kolenou
Plaváčkův druhý vzlet
Uhněte, Plaváček přistává
Bok po boku
Tenhle brambor musí ven
Stíhač Bivoj v akci

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00