Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Líné pondělní odpoledne

Ačkoliv v průběhu pondělí panovalo nádherné počasí, čapí aktivita se omezila převážně na dopolední hodiny. Po ranních výletech Bivoje se Ctiradem a po prvním, ne zcela zdařeném letu Šárky nastal na hnízdě klid. Bivoj se Ctiradem sice občas hnízdo opustili, ale v mnohem menší míře nežli včera. Zaměřím se zde pouze na pár zajímavých momentů dnešního dne.

Bivoj během jednoho ze svých letů vytvořil rekord v délce pobytu mimo hnízdo. Odletěl v 10:38:35 a vrátil se v 11:11:13. Byl tedy pryč přibližně 33 minut, pravděpodobně již slídil někde na zemi – podle směru příletu ve svahu pod železniční tratí. Přiřítil se 15 sekund po Bohoušovi, který donesl na komín velký chomáč sena. Pravděpodobně nechtěl zmeškat oběd.

Odpoledne zůstali mladí čápi po odletu Bohunky sami, ale brzy se na hnízdo vrátil Bohouš. Za polojasného dne s krásnými kumuly nad obzorem vystoupala teplota až k +27 °C. Mladé čápy proto trápila žízeň, kterou Bohouš pomáhat poctivě hasit. Letěl natankovat k řece několikrát po sobě.  Večer ho pak asi obtěžovaly nějaké “čapí blešky”.

Bivoj nám pak před kamerou zblízka ukázal, proč je jeho pravé křídlo skvrnité. Nejedná se ani tak o střídání černých a bílých per, jako o přímo černobílá pera. Stejný původ má nejspíš i jeho “piha krásy”.

Zpráva z Batňovic

Pan Řezníček (zřizovatel hnízdní podložky) z Batňovic nám zaslal zprávu, že dnes v poledne vzlétlo z tamějšího hnízda první čápě. Snad budou brzy následovat i ostatní.

Bivoj odlétá na pastvu
Bohoušův návrat se senem
Kampak nám odletěla mamka?
Bohouš jak železniční pumpa
Svrbí mě za uchem
Bivojovo dvoubarevné peří

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00