Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Sbíráme odvahu

Ctirad s Bivojem dále pokračovali ve zdokonalování svých letových schopností. V sobotu večer už z hnízda nevylétali, ale užívali si posledních paprsků zapadajícího slunce. Bivoj si zjevně dobře zapamatoval Bohoušovu lekci ohledně kamer a za šera měl nějaké postranní úmysly. Nebyl to nakonec skok na kameru, jen několikeré ťuknutí zobákem. Pírko, které se zachytilo v pavučině na objektivu však neodstranil. Večer se celá rodina slétla poměrně brzy, aby se uložila ke spánku za klidné, jasné a chladné noci.

Během soboty se pod hnízdem také objevil Mirek “Lokeťák”, který pořídil spoustu krásných fotografií našich čápů na hnízdě i v letu. Zachytil i Bohunku sedící na střeše továrenské budovy v místech, kde přesně před rokem sedával Slávek, když ho sourozenci vyhnali z hnízda.

V neděli ráno vyrazil z hnízda jako první Ctirad, a to již v 6:49. Okolo deváté hodiny ranní se zvedl vítr, který však byl natolik silný, že čápi raději polehávali. Letová aktivita začala před půl dvanáctou. Nejprve opustila hnízdo Bohunka a zmizela někam ve směru k Najmanovým. Chvíli poté vyrazil Bivoj, následován Ctiradem. Jako poslední vzlétl Bohouš a na komíně tak zůstali stát Plaváček s Šárkou. Sbírali odvahu, ale nakonec setrvali v hnízdě. Zhruba po pěti minutách společného kroužení okolo a nad hnízdem přistáli postupně Ctirad, Bohouš a Bivoj doma. Ctirad byl na přistání poněkud “krátký” a zachytil se jen těsně na větvích okraje hnízda.

Po výkonu následoval odpočinek, umocněný zhoršením počasí. Krátce po poledni totiž začaly vyrůstat jihovýchodně od hnízda bouřky. Ty ho sice minuly, ale přinesly dočasné zesílení větru. Proto kromě Bohunky zalehli všichni i s Bohoušem. Po 14. hodině začalo slabě pršet, ale déšť netrval dlouho. Hned po jeho konci se pustili do cvičení Šárka s Plaváčkem. Dařilo se jim vznášet dosti vysoko a snad se budou moci brzy připojit k již létajícím sourozencům. Krátce před 15. hodinou se pak byl opět několikrát prolétnout Bivoj se Ctiradem.

Plaváček a Bivoj ve večerní záři
Bivoj klepe na kameru
Hurá za mámou
Zůstali jen dva
Těsné Ctiradovo přistání
Odpočinek s Bohoušem
Šárka už se také chystá

Jedna odpověď

  1. Děkuji za komentář, byla jsem týden na dovče a tak mi to přišlo velmi vhod. Zjistila jsem že jsou dva připraveni létat z hnízda a alespoň částečně najít něco dobrého do zobáčku a posílit křídla .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00