Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Velký den – kroužkování čápat

Bohoušův včerejší trénink správného chování při napadení hnízda vetřelcem došel záhy praktického využití. Dnes v odpoledních hodinách se totiž ozval pan Kafka z CHKO Broumovsko. Nastal prý ten správný den a v případě dobrého počasí obdrží večer dráčata své “občanské průkazy”. Počasí bylo nakonec nádherné, nic provedení kroužkování nebránilo.

Akci se rozhodl na místě fotograficky zdokumentovat Lukáš, který zároveň pohovořil s panem Kafkou. Výstup na komín započal krátce před čtvrt na osmou. Krátce předtím došlo na hnízdě ke střídání, přiletěla Bohunka a Bohouš zmizel pryč. U přenosu se shromáždilo v jeden okamžik neuvěřitelných 905 sledujících, kteří s napětím očekávali následující dění.

Slyšeli jsme cinkání karabiny o žebřík a Bohunka viditelně zneklidněla. Hnízdo však po krátkém zaklapání opustila až v poslední chvíli v 19:15, když se pan Kafka objevil v záběru kamery. Čápata zalehla, jen Šárka asi nedávala při poslední lekci pozor a zůstala stát na okraji hnízda.

Samotné kroužkování proběhlo rychle a profesionálně, doprovázeno odborným výkladem. První dostal kroužek Ctirad (CE399), následovala nebojácná Šárka, která si stále odmítala lehnout. Pan Kafka se pro ní musel vyhoupnout až nahoru do hnízda. Šárka (CE398) byla odchycena, zpacifikována kusem látky a získala kroužek jako druhá v pořadí. Jako třetí následoval Bivoj (CE401) a nakonec Plaváček (CE400). Čápata mají kroužek umístěný na levé noze. Dostala ho na den přesně ve stejném věku jako ta loňská.

Poté kroužkovatel hnízdo opustil a nastalo čekání na návrat Bohunky. Ta po celou dobu kroužkování létala v kruzích nad hnízdem. Po jeho uvolnění se postupně stále více přibližovala, až se v 19:32 odvážila přistát. Zůstala stát na okraji hnízda a občas varovně krátce “štěkla”. Čápata zůstávala nehybně ležet (akineze).

Jako první se zvedl na chvíli Bivoj, druhý pak Ctirad. Toho však donutila především potřeba se vyčápnout. Poté opět zalehl mezi ostatní. Až o 21:40 donutil nejspíš hlad vstát všechna čápata. Bohunka však opět štěkla a celá skupina zalehla. Bohouš se na hnízdo vrátil ve 21:50. Krátce se Bohunkou přivítal a o pár minut později už následovalo krmení za hlasitého kvičení hladových čápat. V tento okamžik se život na hnízdě vrátil do normálu.

Tímto bychom chtěli poděkovat panu Kafkovi, patronovi našeho hnízda, za vynikající práci při kroužkování. A čápatům popřát, aby to bylo jejich poslední setkání s lidskýma rukama, ať již v dobrém či ve zlém.

Aktualizace obsahu článku 18.6. v 18:00

Na základě nově zjištěných skutečností ohledně identity čápat byla upravena část textu tak, aby odpovídala realitě. Spěchem při samotném kroužkování a následném vydání článku došlo k záměně Bivoje a Šárky. K ní nás vedla především neočekávaná odvaha čápěte, které bylo následně posouzeno jako nejstarší, ačkoliv tomu tak nebylo (velikost ležících čápat nešlo objektivně posoudit). Realita se ukázala až následujícího dne při krmení čápat za řádného osvětlení, kdy byl jasně patrný rozdíl ve velikosti a především v opeření. Za prvotní mystifikaci se omlouvám, nynější informace jsou již úplné a odpovídající realitě (ve videu zůstává původní “chybný” titulek, popis je však opraven).


Jedna odpověď

  1. Dívala jsem se na to kroužkování, bylo to moc zajímavé a musím přiznat, že o čápata jsem neměla strach, spíš měl můj obdiv pan Kafka, že tak bravurně provedl úkon. Zkušenost je jasná. Díky za zážitek , jeho zprostředkování.♥

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00