Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Vyrážíme na průzkum

V neděli večer potrápil Bohouš pozorovatelům hnízda nervy, protože se vrátil domů po více jak čtyřhodinové nepřítomnosti až za šera ve 21:40. Bohunka byla zjevně také podrážděna a nechtěla vstát z hnízda. Donutilo ji až hemžení čápat, která cítila pozdní večeři. Z té nakonec nic nebylo, protože Bohouš nebyl schopen jejího vyvržení.

Pondělí přineslo spolu s počátkem měsíce i začátek meteorologického léta. Počasí během dne bylo vcelku příjemné. Sice opět větrno, ale teplota vystoupala až k 21°C a celou dobu svítilo slunce. Čápata tak zůstávala po většinu dne odkrytá. Krmení sestávalo z žížal a háďat, později Bohunka přinesla na hnízdo jakýsi kus kůže a nejspíše ptáka. Denní ptačí menu večer završil Bohouš. Jak se zdálo, odcizil někde celé kuřecí křídlo určené snad na grilovačku. Tyto velké porce byly samozřejmě pro čápata nepoživatelné, ale hladem netrpěla. Obzvláště nejmladší čápě se několikrát vydatně nacpalo.

Všechna čápata se dnes začala výrazněji pohybovat po hnízdě. Nejmladšího vylákal kus masa ležící na okraji hnízda k dalekému výletu mimo jamku. Po poledni stínil čápata Bohouš vkleče. Později odpoledne pak leželi mimo důlek starší sourozenci a benjamínek odpočíval uprostřed. Starší čápě ho přišlo zkontrolovat, zda je v pořádku. Jamka se pohybem čápat začíná pomalu vyplňovat a rozšiřovat, již je vidět až na její dno. Starším čápatům dále rostou černé letky a mají dočasně žluté zadečky.

Odpoledne jsem cestoval do Trutnova, abychom vám s Lukášem ve čtvrtek přinesli menší čapí překvapení. Po cestě výlukovým autobusem jsem při jízdě přes bohuslavický most zahlédl Bohouše kroužit nad místní hospodou. Po akci jsem se pak před devatenáctou hodinou vracel první vlakem po konci výluky, vlastně prvním osobním vlakem, který mohla ve svém životě čápata vidět. Na komíně v té chvíli stáli oba rodiče.

Hnízdoválové, vyrážím na výpravu !
Bohouš opět slunečníkem
Jsi v pořádku brácho?
Dali jsme si do zobáčků
Táto, komu jsi to šlohl z grilu?

3 komentáře

  1. Moc zdravím a děkuji za perfektní stránky, počtení a sledování čapí nástěnky:-)
    Dnes jsem měla možnost sledovat docela dlouho a často tuto rodinku a dnes jsem i trnula. A to když jsem viděla, jak Bohunka předložila ptákům po 11. hodině asi ptáka, se kterým se nejvíce snažil popasovat právě Plaváček, snažení mu vydrželo skoro hodinu...no a pak to přišlo... asi v 11:25, kdy Bohunka chtěla vytrhnout ptáka ze zobáčku, tak se jí s ním povedlo vyhodit i mladého z jamky! Zatrnulo mi, kam až doletí! No a pak asi hodinu střídavě vypochodovával až k okraji, kam Bohunka odhodila tohoto ptáka, neustále ho ozobával a marně, pak tam zůstal opuštěně sám ležet. Asi až kolem půl jedné se vrátil do jamky, no a klidná jsem nebyla ani v době, kdy v jamce ležel sám unavený asi zápasem s tím ptákem.
    Držím palce celé rodince, ať vyvedou všechna 4 mláďata v pořádku do světa.
    Vám děkuji za vše, co se točí kolem čápů:-)

  2. Je to nádhera pozorovat jak čápi rodinka žije.Benjaminek je úžasný,ale oni všechny čtyři.Rostou jako z vody.Moc velké díky za možnost sledovat tuto nádheru

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00