Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Na větrné hůrce

Čápata nám rostou před očima každým dnem. Bodejť by ne, když jsou neustále zásobována vybranými porcemi ve formě všemožných háďat, ryb, myší a potkanů. Dvěma nejstarším je dnes již 12 dní. Porůstají prachovým peřím a křidélka jim začínají lemovat první nesmělé náznaky budoucích černých letek. Když je složí na zádech, připomínají krajkové dámské spodní prádlo. Taktéž se začínají objevovat první pokusy o výraznější pohyb, včetně vzdalování se z důlku. Čápata se aktivně otáčejí a snaží se couvat při vyměšování tak, aby si zbytečně neznečišťovala jamku. Začínají být tak velká, že rodiče je zakrývají jen při nepřízni počasí a jinak jim nechávají volnost. Zakrývání se čápatům už příliš nelíbí a snaží se rodičům vykukovat zpod křídel nebo ocasu.

Nedělní počasí nebylo příliš příznivé. Ráno sice spadlo pouze pár dešťových kapek, ale den byl poměrně chladný a hlavně opět velmi větrný. Severní vítr v nárazech přesahoval rychlost 10 m/s a s čapími rodiči občas pěkně zacloumal. Bohunka paradoxně lépe udržovala rovnováhu na jedné noze než na dvou. Až později večer vítr ulehl a sluníčko zahřálo hnízdo.

2 komentáře

  1. To je takové pohlazení před spaním ☺, ten Váš deník, hezky se to čte. Dobrý večer, Vaše stránky jsem objevila teprve dnes, ale Bohunku s Bohouškem sleduji od letošního příletu na youtube průběžně několikrát za den. Moc se mi líbí popis jednotlivých fází života čápů na Vašich stránkách a další zprávy. Chtěla jsem se zeptat, jestli budete Bohouška taky kroužkovat? Hezký zítřejší den a ať jsou čápatka pořád zdravá a silná.

    1. Vzhledem k tomu, že Bohouš pochází z "divokých vajec" a ospělého zravého čápa je takřka nemožné odchytit, tak zůstane bez kroužku. Ale čápata označena budou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00