Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Návrat krále! Noční bitva o hnízdo

Neděle 12. dubna se pomalu chýlila ke konci, Melír s Bohunkou odpočívali po rušném dni v hnízdě a na chatu se řešila situace v polském Jasienskiem, kde zaútočil na hnízdo cizí čáp a navíc tam byly problémy s vajíčkem. Nikdo neměl tušení, k čemu v následujících minutách a hodinách dojde na našem komíně….

První bitva

Ve 20:46 (již za tmy) přistál neočekávaně na hnízdě třetí cizí čáp. Pár vteřin se na sebe všichni tři jen dívali, jak westernoví hrdinové před tasením koltů. První kupodivu zaútočila Bohunka. Následovala desetiminutová bitka, při které mezi sebou bojovali převážně Melír s cizím čápem. Během boje po sobě chňapali zobáky, chytali se zobákem za krk a zachyceni křídlo za křídlo několikrát spadli z komína dolů. V zápalu boje z něj opakovaně srazili i Bohunku. Rvačka skončila pádem obou soků dolů (narazili přitom i do nosníku kamery). Po chvíli se na komín Melír vrátil.

Intermezzo pod komínem

Ve stejný okamžik, kdy oba čápi zmizeli z komína se na chatu u přímého přenosu objevil jakýsi pan Ticháček, který tvrdil, že čáp je se zraněným křídlem pod komínem. Tato informace se nám jevila podezřelá, protože komín je nad budovou a navíc v oploceném a střeženém areálu. Naštěstí tu mezi námi byla paní Najmanová, která se bez prodlení vydala k areálu Kary, kde si u brány pohovořila se sloužící vrátnou a vysvětlila jí, co se mělo stát. Ostraha objektu areál prohlédla a zjistila, že se v něm žádný zraněný čáp nenachází. Mám tedy za to, že podání nepravdivé informace bylo hloupým a nezodpovědným činem, který mohl vést ke zbytečné újmě na zdraví, případně zbytečnému zásahu záchranných složek.

Druhá bitva

Na komíně mezitím zavládl poměrně klid, ale Melír i Bohunka byli dále ve střehu. Ukázalo se, že protivník je zcela v pořádku, neboť ve 22:11 se vrátil a znovu zaútočil. Tentokrát byla bitka krátká, trvala pouhých 50 vteřin. Jak se však ukázalo, tyto okamžiky byly rozhodující. Ve 22:12:00 totiž prohrál Melír přetlačovanou na hnízdě, byl z něj shozen a ani po dalších dvou pokusech se na něj už nedokázal vrátit. Cizí čáp zůstal na hnízdě s Bohunkou, přičemž díky chaosu při rvačce si vlastně nikdo nevšiml, že došlo k záměně čápů.

Vajíčko a jeho konec

Ve 22:21:30 snesla Bohunka pod dozorem cizího čápa své první letošní vejce. Čáp ji přitom štípal do hlavy a zobáku. Snůška se dala očekávat již večer, kdy Bohunka pracovala na hnízdní jamce – ale asi ji urychlil i stres z boje. Chvíli na vejci zůstala sedět, až zhruba po 5 minutách vstala. Oba čápi nad vejcem zaklapali a pak nabraly věci rychlý a překvapivý spád. Čáp ve 22:27:21 uchopil vejce do zobáku a jedním pohybem ho svrhl dolů z hnízda. Bylo slyšet, jak se roztříštilo o střechu pod komínem.

Odhalení identity

V té chvíli všem došlo, že onen čáp nemůže být Melír. Proč by shazoval své vlastní vejce? Začaly sílit hlasy, že onen cizí čáp je Bohouš, který se s týdenním zpožděním konečně vrátil. Protože ráno je moudřejší večera, čekali jsme na rozednění.
Nyní již s 99% jistotou můžeme prohlásit, že se na hnízdo opravdu vrátil jeho loňský pán. Co nás k tomu vede? Prvně je to vzhled: čáp je od pohledu starší, nemá melírované letky, má černý stín kolem očí jako Bohouš, nohy jako Bohouš. Druhé je pak vzájemné chování čápů. Bohunka na něj po boji neútočila a chovala se jako by ho znala (ostatně i on ji). Když došlo v 0:17:10 k prvnímu páření, choval se čáp stejně jako Bohouš v této situaci. Opatrně našlapoval kolem a až po chvíli vyskočil Bohunce na záda. Při páření byl jistý a dobře věděl, jak na to.

Co bude dál?

Jednoznačnou odpověď na tuto otázku neznáme. Na hnízdě je nyní (6:20) klid, oba čápi začali opravovat bojem zdemolované hnízdo a opakovaně se pářili. Je možné, že se Melír pokusí během dne na hnízdo vrátit a dojde k dalším bojům. Taktéž je téměř jisté, že snese-li Bohunka další Melírova vajíčka, Bohouš je nemilosrdně zlikviduje. Nebude přece vychovávat cizí čápata. Z lidského pohledu je to to kruté, z čapího však zcela logické. Stejně jako to, že “románek” s Melírem není žádná nevěra, pouze pudové chování. Vždyť čápi sem letí tisíce kilometrů proto, aby zde zachovali svůj rod.

Doufejme, že se situace rychle uklidní a Bohouš s Bohunkou vytvoří stabilní a klidný pár. Melírovi nezbývá než popřát hodně štěstí na nějakém novém hnízdě a s hledáním nové partnerky (třeba té úplně původní).

Následují záznamy z prvního a druhého boje o hnízdo a ze snesení a likvidace vajíčka. Na konci článku najdete fotogalerii s výběrem nejzajímavějších momentů (řazena od nejstaršího po nejmladší snímek).

8 komentářů

  1. Moc pěkně napsáno. Jasný popis bez osobního, emotivního zabarvení. Souhlasím, prozatím cizí čáp, identitu bude snad možné potvrdit ráno 🙂

  2. Velice pěkně popsané dění na našem hnízdě. I když jsme Bohouše stále čekali, pochybnosti o jeho návratu s přibývajícím časem narůstali. Bohunka se zachovala opravdu přirozeně , přilétla přivést na svět a vychovat nové potomstvo. Samec byl již na jejím loňském hnízdě a tak ho po čase přijala. Ostatní dění je také přirozené, odehrává se při jarním obsazování hnízd snad v celé Evropě. Děkuji Tomáši Prouzovi za velmi kvalitní zpravodajství všech událostí a dějů na našem hnízdě FB čapí hnízdo Bohušovice. Po ročním trvání našeho FB je nás již přes 1 000 a to je slušné číslo.

  3. A já si stejně myslím, že už první boj vyhrál Bohoušek, potom že už se jen Melírek snažil dostat se zpět na hnízdo.

  4. Tomáši musím Vás moc pochválit a poděkovat za krásný až dojemný článek o našich čápech.

  5. Byla jsem taky překvapená, že Bohunka zaútočila jako první, musela jsem se přesvědčit, jestli se mi to nezdálo. Bylo to sice divné, ale pak jsem si našla záznam, jak se setkali poprvé vloni. Řekla bych, že vloni to udělala úplně stejně, jenomže tehdy mohli pokračovat ve vítacím ceremoniálu. Melírek se mohl na komíně narodit, vzpomněla jsem si na čápici Bedřišku z Vysočiny, ta byla před několika lety vypuzena z hnízda prý svým vlastním potomkem. Prázdných hnízd je dost, tak bude jenom dobře, když nějaké obydlí:-).

  6. Děkuji za krásný komentář: Mám velikou radost, že je Bohoušek v pořádku(alespoň podle chování páru se zdá, že jde o loňského samečka). Zároveň je mi Melírka dost líto, byl krásný a hodný. Budeme na něj vzpomínat a přejeme šťastné hnízdění na jiném hnízdě.

  7. Přečetla jsem si před chvílí chat a zaznamenala jsem nějaké nezvyklé rozepře. Nevím, o co přesně jde, ale připomnělo mi to loňské diskuse v Dubném. Měli bychom to brát tak, že čápi vědí, co dělají a vkládat do toho naše přehnané emoce je zbytečné. Čápíci loni ze všech hnízd všichni odletěli, ať bylo hnízdo podle některých pozorovatelů takové nebo makové, ať byli špatně nebo dobře krmeni, ať se rodiče starali málo nebo hodně. Letos bylo něco podobného v Lindheimu kvůli špatnému stavu hnízda. W+W po opravě hnízda v únoru se týdny marně namáhali, aby hnízdo upravili, někteří pozorovatelé byli zoufalí, navrhovaly se sbírky , spílalo se ochraně a pak W+W, když cítili, že je čas, během velmi krátké doby hnízdo upravili, vystlali a vypadá jako každé jiné. Buďme rádi, že můžeme takto detailně pozorovat život těchto krásných ptáků a v opodstatněných případech díky tomu pomoci k záchraně, jako loni na Probiu nebo tady v Bohuslavicích. Omlouvám se za reakci, jenom myslím, že všechny spojuje zájem o čápy a hádky jsou zcela zbytečné.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00