Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

První týden spolu

Uplynul již týden od návratu Bohunky na hnízdo i následného příletu čápa, který dostal podle zbarvení svých letek jméno „Melír“.  Bohouš se již bohužel neukázal, dokonce ani žádný jiný cizí čáp. Melír je stejným čápem, který se objevil na hnízdě již 20. března, avšak s jinou partnerkou. Ta ho zjevně opustila, takže se po čase vrátil sám zpět na „Kafkův“ komín.

Páření

Budování nového páru probíhalo pomalu a s ostražitostí. Bohunka Melíra po prvním vyhnání nakonec na hnízdě strpěla. Melír měl (a stále má) na rozdíl od Bohunky neustálou chuť na páření. Jeho nezkušenost (a Bohunky nespolupráce) však vedla k tomu, že v 90 % případů selhával. Až v posledních dnech se mu začalo dařit více, i díky tomu, že Bohunka je ochotna roztáhnout křídla, takže čáp se může při páření pořádně opřít. Melír je proti Bohoušovi mnohem sexuálně aktivnější, nedostatek kvality nahrazuje kvantitou. Čápi se však prý páří až 200x za sezónu, takže to není žádná extrémní výjimka.

Stavba hnízda

Oba čápi začali postupně pracovat na zvelebování hnízda a jeho přípravách na zahnízdění. Melír přinášel větve, později pak společně s Bohunkou seno. Intenzita přísunu materiálu v posledních dnech stále narůstá, jedná se především o podestýlku ve formě stařiny (sena).

Potrava

Pro potravu létají oba čápi spíše do blízkého okolí, byli pozorováni především na čapí loučce u řeky, u Najmanů u lesa, ve svahu mezi silnicemi a na louce pod železniční tratí. Melír si asi občas zaletí i na skládku, odkud si přinesl do hnízda kus kůže nebo hadru, který následně pozřel.

Společné soužití

Soužití nově vzniklého páru se zdá být bezproblémové. Ani jeden z čápů nevykazuje agresivní chování vůči druhému, i když Melír svou náruživostí občas Bohunku obtěžuje (především pokusy o páření vleže). Jednou Bohunka zaútočila na Melíra při přistávání na hnízdě, protože se nejspíš předem neohlásil klapáním. Zdá se, že se i nadále více sbližují.

Všichni nyní napjatě očekáváme první vajíčko, které by se mohlo v hnízdě po zkušenostech z loňského roku objevit okolo 16. dubna.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00