Hnízdo znovu osiřelo

Hnízdo znovu osiřelo

Uplynulo již sedm dní od chvíle, kdy „Kafkův“ komín opět osídlili čápi. Avšak po týdnu jejich přítomnosti dnes osiřelo.

Co se za tu dobu událo a jaká je aktuální situace?

V pátek 20. března před soumrakem dorazilo k hnízdu za silného větru 5 čápů. Tři na komíně přistáli (jeden posléze odletěl) a ostatní přenocovali v okolí na stromech. Na komíně tak přenocoval pouze čapí pár, ostatní poletovali kolem. V noci se ptáci pokusili neúspěšně spářit. Hned po rozednění však hnízdo opustili, takže jsme si mysleli, že ho využili pouze jako dočasný útulek.

Byli jsme proto překvapeni, že se v odpoledních hodinách v sobotu 21. března vrátil nejprve čáp (opět odletěl) a večer v 18:14 na hnízdě přistáli oba z páru. Od té doby se na hnízdo vraceli pravidelně. Zajímavostí také je, že v uplynulém týdnu se na hnízdo vrátili třikrát vždy v 18:14 (asi měli kvalitní hodinky). V pondělí 23. března byl večerní návrat provázen přítomností dalšího čápa, stejně jako středeční dopolední odlet. V záběru kamery byli vidět až 4 čápi. Zdálo se tedy, že v okolí se stále pohyboval zbytek původní „čapí party“.

Byli připraveni na hnízdění?

Po celou dobu se čáp snažil o páření s partnerkou, ale protože se jednalo o mladého a nezkušeného jedince, příliš se mu tento akt nedařil. Samička s ním navíc nespolupracovala (i když ho neodháněla), a i když se sameček opakovaně snažil, spojení selhávalo. Jen jednou se zdálo, že krátce uspěl.

Samička celkově nejevila příliš zájem o hnízdění, opouštěla hnízdo na většinu dne a vracela se pouze na noc. Sameček trávil na hnízdě podstatně více času. Zpočátku pouze přerovnával původní materiál hnízda, ale v úterý 24. března přinesl na hnízdo první vlastní větve. O den později začal přinášet i travní podestýlku. Ve čtvrtek 26. března ráno donesl na hnízdo větší množství suché trávy, stejně jako v pátek.

Páteční ráno začalo po odletu čápů na snídani návštěvou rehka, který nám krásně zazpíval. Vyplašil ho až návrat čápa s podestýlkou. Následně se vrátila i čápice, která vyvrhla kus kůže nebo hadru. O ten se pak oba čápi více jak deset minut opakovaně přetahovali. Nakonec ho čápice znovu spolkla. V 8:13 došlo k asi nejúspěšnějšímu pokusu o páření. V 9:42 pak oba čápi společně hnízdo opustili a na hnízdo se již nevrátili ani na noc. V čase publikace článku (22:00) bylo hnízdo stále prázdné. Čekali týden na vhodnější letové počasí – vyšší teploty a s nimi spojené vzestupné proudy – a vydali se na další cestu? Pokud se již nevrátí, přejeme jim šťastný let a dobré hnízdo.

A co Bohouš s Bohunkou?

Jsou-li v pořádku, pak ještě pravděpodobně cestují. Němečtí čápi s vysílačkami jsou teprve v Rumunsku a Turecku. Takže návrat těch našich může trvat klidně i celý týden. Předpověď počasí navíc počítá s opětovným výrazným ochlazením po víkendu po většinu příštího týdne. Budeme tedy čekat dál a sledovat vývoj na hnízdě.

Na závěr přidáváme záznam dnešní ranní návštěvy rehka:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial