Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Prázdné hnízdo – září 2023

Pokud Bohdana s Bohunkou po cestě nezastihly problémy, užívají si po měsíci od odletu z hnízda zaslouženého odpočinku v Africe. Lze tak usuzovat podle údajů německých a polských čápů s vysílačkami, kteří již často dosáhli svých zimovišť. A my máme za sebou téměř sedminu čekání na jejich návrat. Dvojku na prvním místě počitadla vystřídala jednička, přibližně za 195 dní hnízdo zase ožije čapím klapotem.

Elvíra zůstává v Jaroměři

Novinky týkající se zdravotního stavu Elvíry zveřejnila záchranná stanice v Jaroměři v průběhu prvního zářijového týdne. Její zrak zůstal zachován, avšak obě oči jsou postiženy zákalem, který výrazně snižuje ostrost vidění. Léčba proto bude pokračovat i nadále, Elvíra zůstane přes zimu ve stanici. Při pozitivním vývoji by mohla být vypuštěna do volné přírody příští rok na jaře, až se ostatní čápi opět vrátí domů. Iris a Vilemínu zatím po cestě nikdo neodečetl, takže o nich nic dalšího nevíme.

Podzimní migrace

Po odletu Bohdana s Bohunkou 19. srpna se na hnízdě žádný další čáp neobjevil. O tři dny později se vydala na cestu trutnovská mládež, možná společně s Bukáčkem. Magdalenka s Matějem zmizeli 24. srpna, Betynka zůstala v Mladých Bukách sama až do 1. září. Na její pozdní odlet mělo pravděpodobně vliv zhoršené počasí v poslední srpnové dekádě. Posledními čápy pod dohledem kamer se tak stali slavětínští. Slávinka zvedla kotvy 3. září a ukončila tak letošní hnízdní sezónu v našem kraji. Zmizel i čáp z Jičína, posledním překvapením bylo přenocování čapí “rodiny” (dva dospělí s čápětem) na hnízdě v Nasavrkách ještě 11. září. Ranní žebrání čápěte před další cestou na jih mnohým připomnělo Iris. Nyní již na našem území zůstávají pouze poslední opozdilci.

Události na prázdném hnízdě

Život na Kafkově komíně se však s odletem čápů nezastavil. Vegetace zahájila tažení za znovudobytím ztraceného prostoru, hnízdo navštěvovali různí ptáci. Hned v průběhu první noci vyrašil uprostřed opuštěného hnízda (přesně v místě Bohdanovy pohovky) kruh bílých hub. Houby na podestýlce vydržely dost dlouhou dobu, a to i přes suché období. O tři dny později přistál ráno na hnízdě “Valda”, poštovní holub s několika barevnými kroužky.

Pět dní po vyklizení prostoru čápy se objevila první nesmělá stébla trávy. Noční bouřka 29. srpna odstranila z objektivu kamery šedavou vzpomínku na domácí pány, příděl vláhy podpořil další růst zeleně. Spolu s trávou vyrostla i další generace hub, postupně se houby objevovaly nahodile téměř po celé ploše hnízda. Počátek září ohlásila svým křikem straka, sedící na kamerovém nosníku. Na čapí loučce proběhla senoseč, za suchého počasí se konalo kosení trávy na většině okolních luk.

Okolo kamery se často rojili vosíci a za stabilního jasného počasí jsme si mohli užívat zlatavých západů slunce. Kromě nočního deště z 1. na 2. září panovalo většinou teplo a sucho (až do dnešního dne). Mezi pravidelné návštěvníky komína patřil rehek – zprvu sám, později i v páru. Dnes ráno se poprvé ukázala také sýkorka. Rehek často prozpěvoval na bleskovodu, svým trylkováním oslavil měsíční výročí odletu čapích princezen.

Nejen příroda, ale i technika

Ve středu 13. září vylezl na komín v utajení Lukáš a vyčistil obě dvě kamery. V noci jsme pak zahlédli vzdálený blesk z bouřky severovýchodně od Náchoda. Po přechodu studené fronty se dočasně ochladilo a severní vítr rozkmital obraz. Jasné večery nám dokonce umožnily sledování přeletů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nad hnízdem. V neděli 17. září se v Trutnově konal Regionální den železnice. V jeho rámci projela okolo hnízda hned čtyřikrát parní lokomotiva “Velký Bejček”. Ráno stroj vydatně zadýmal, večer byla celá souprava osvětlena západním sluncem. Změna je za dveřmi, v následujícím měsíci nastane postupné převlékání krajiny do podzimního hávu.

Bohdanova houbová farma
Vypadá to spíš na penicilin
Poštovní holub na kontrole Bohdanovy houbové farmy
Zlatý západ slunce
Rehek na první návštěvě
Cesta “Velkého Bejčka” do Trutnova
“Velký Bejček” se vrací domů

28 komentářů

 1. Děkují za veškeré zprávy, informace o čapích rodinkách a hlavně o čapí holčičce Elvíře. Ve stanici v Jaroměří ji nebude smutno a hlavně aby se ji očička uzdravila. Jinak všem čápům přejí klidné a na potravu bohaté zimoviště. I tento rok jsem se radovala ze všech čapích rodin - maličkých dráčat. Spomínám snad denně na překrásný sourozenecký pár " Lotrando - Zubejda " a mám je na hrníčku tak proto tá denodení spomínka.

 2. Pane Tomáši, děkuji za krásná písmenka - pohlazení na duši. Přeji příjemný podzim a těším se na Vaše další příspěvky a informace. Děkuji Mirka

 3. Děkuji Vám Tomáši za aktuální zprávu. Zpříjemnila čekání na jaro a přílet čapích kamarádů.

 4. Tomási děkuji vám za informace. Elvírku se snad do jara podaří uzdravit aby mohla do volné přírody často na ni myslím na tu naší čápinku. Také mám v kalendáři zapsán odlet čápů a odpočítávám dny do návratu na na hnízdo. Přeji vám krasné podzimní dny.

 5. Děkuji Tomáši za uvedené informace, je to velmi milé. Elvíře moc přeji, aby se podařilo oči vyléčit. Díky Jana

 6. Moc děkuji za krásný článek. Hlavně info o Elvirce .často na naše capy myslím, doufám, že vše zvládli a vrátí se k nám na jaře.Tesim se co nám přinese nová sezóna. Mějte se tam krásně, máme vás radi ❤️🍀

 7. Sláva, zase článek od čapích hnízd! Ráda jsem si početla a opět děkuji Lukášovi i Tomášovi za informace. Čapí hnízdo Bohuslavice je pořád mojí čapí základnou a ráda sem nahlédnu. Už ne denně, kdy bylo pořád něco nového se živými aktéry. Ale dnešní článek mě potěšil - ráda si přečtu následující komentáře, které budou znít asi v podobném duchu. A u mě v domě jsou na kovových futrách dvě magnetky, které mě vítají a připomínají, že je srdeční oblast, kde jsou pro mě čápi a jejich klapot a odchovávání mladých. Děkuji a těším se na další připomínky. Samozřejmě budu čekat na další čapí sezónu. Tričko s Tátou roku už je nošením omšelé, ale moje oblíbené. Ve svých letech v něm vypadám nečekaně, ale čapí tématika je na něm se mnou. Zdravím čapí komunitu, ráda jsem se s vámi setkávala :-)))

 8. Nastal čas čekání, občasného sledování kusých zprávy i stavu hnízd, která se pomalu změní a budou čekat spolu s námi na své obyvatele.
  Věřím tomu, že se budeme těšit na každou zprávu - samozřejmě hlavně dobrou - o osudech "našich" čápů. Tak díky za vytrvalost hlavně vám
  i všem, kteří nás zásobují videi, fotkami a zprávami. Vydržte, také se budeme snažit (já již kvůli svému vyššímu věku).♥

 9. Děkuju moc za hezké povídání. Teď jen počkám, až do příletu bude 150 dní a začnu stříhat metr - doslova. Už se nemůžu dočkat ❤️ na dálku mávám Elvírce a držím palce, ať se brzy uzdraví.

 10. Moc děkuji za krásné povídání, vzpomínky.....Už se těšíme na naše čápiky..... díky

 11. Skvělá zpráva, Tomáši a Lukáši moc Vám děkuji. Čtení večerníčků mi chybí, ale strašně se těším až čapíky zase uvidíme.
  Jsem opravdu moc ráda, že jste nám napsal zprávu o Elvírce, věřím, že na jaře bude zdravá a že jí zase uvidíme.🙏
  Pánové, Vám patří ohromný dík za to, co pro naše čapíky děláte, jste úžasní.
  Přeji Vám i všem čápomilům krásné dny 😀

 12. I já moc děkuju za pěkné počtení fotky a informace, taky se mi stýská po čapích rodinkách, nejhroší přečkat zimu a na jaro už to bude lepší. Snad se ještě do jara něco dovíme o Bohdanovi, Bohunce, Iris a Vilemíně. Aspoň že Elvírku màme tady doma a je moc fajn, že očička se uzdravují. Tak přeju všem hezké pozdní léto a podzim a budu se těšit na další zpràvy.

 13. Já sleduji čápy ve Cvikově . A stejně jako u vás , stali se součástí našich životů . A stejně jako u vás se těším na jejich návrat . Jen si přeji , aby i lidé se zajímali o druhé , jako se zajímají o čápy

 14. Děkuji za zprávu,že jste se ozval,přála bych si dostat zprávu o Vilemíně a Iris.Snad všichni miláčci dobře odletěli a jsou v pohodě,moc bych jim to přála
  Mějte se hezky.

 15. Děkuji Vám za krásnou zprávu dnešní, ale i za celý pobyt čápů. Sledovala jsem celý pobyt, komentáře a vždy jsem se těšila na další komentář, který je vždy úžasný a s láskou podávaný. Je úžasné vidět s jakou láskou čapí rodiče mláďata opatrovala a chránila při špatném počasí. Ještě jednou velké díky . Jana

 16. Moc děkuji za zprávy o Elvírce, držíme jí všichni palce, aby byla zase v pořádku. A Vám dèkujeme za krásné fotky a povídání. Moc se tèšíme na jaro.

 17. Pane Tomáši, Lukáši připravili jste nám milé překvapení Vaším milým shrnutím z hnízda a okolí, včetně informace o Elvírce .Snad jsou všichni "naši"
  čápi v pořádku a užívají si v letním stanovišti.
  Budu se těšit na občasné zajímavosti z hnízda i okolí .Aspoň nám čápomilům nebude tak smutno a rychleji to uteče, než se miláčci vrátí zpět na svá hnízda.
  Zdravím celou čapí komunitu a ještě jednou děkuji ... 🧡

 18. Děkuji za pozitivní zprávy! Spolu s hnízdem si přes zimu odpočineme a na jaře začne každodenní hlídání příletu našich milovaných kamarádů.
  Už se těším! 💖

 19. Jsem moc ráda za poutavé povídání.Porad na ty nase draky vzpomínám a přeju jim krásné zimování a moc se těším na jejich návrat.🌞☘️Jsem ráda,že se Elvirce daří a že bude v pořádku.☘️❤️Děkuji.🥰

 20. Krásné počteníčko a pohlazení po duši 🧡od Tomáše a Lukáše! Děkujiiiii. Přeji všem čapím barevný, slunečný, pohodový a úspěšný podzim.

 21. Tomáši ,děkuji za milé počtěničko a Lukáši Vám za tajnou údržbu kamerky .😃😜..moc vzpomínám na všechna naše čápi srdíčka ,zda jste v pořádku...a těším se na návrat ❤️❤️Elvirko , věřím,že očicka budou natolik dobré,že na jaře konečně zazijes pocit svobody ❤️...Bohdánku ,třeba jsi houbovou farmu.nezalozil ty,ale Bohunečka,nebo některá z princezen ,vždyť ty jsi přece na steaky a parky a jiné dobrůtky 🤣😝všem čapim miláčku ,opatrujte se ..❤️

 22. Ještě bych ráda moc poděkovala za velmi pěkné fotečky z Regionálního dne železnice ,díky kterým jsem měla pocit ,že jsem na akci přítomna 😃,moc krásné a zajímavé ,děkuji....

 23. Zdravím na komín i pod komín . Celou partičku čápomilů a hlavně Tomáše a Lukáše. Připomínka komína a dění na něm mě moc potěšila asi jako všechny ostatní. Velký dík a vytrvejte prosím Tomáši .Rádi si počteme a o to víc se budeme těšit na novou čapí sezonu. Všechny zdravím .

 24. Krásné poctenicko, to je pohlazení na duši.Uz jsem nečekala že bude nějaký článek.Dekuji moc.Vsechny krásně zdravím♥️🍁

 25. Zdravím srdečně, vážení.
  Otázka a návrh zda byste nezvážili vydat stolní kalendař s čapí tematikou Měli bychom miláčky každý den na očich

 26. Tak po přečtení všeho už nemám co bych dodala.Jste všichni báječní určitě je užitečnější sledovat naše čápy než dění ve společnosti lidí.Patri vám Tomáši a Lukáši opravdu veliký dik

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00