Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bohdanův duch

Včerejší časný ranní odlet Bohdana s Bohunkou byl zjevně opravdu definitivní. Do Bohuslavic se nevrátili ani dnes a nebyli spatřeni nikde jinde. To samozřejmě nevylučuje možnost, že se skrývají před našimi zraky. Pravděpodobnější variantou však bude, že zahájili podzimní migraci společně s dalšími dospělými čápy. Od chvíle, kdy rodné hnízdo opustila jejich čápata, uplynulo osm dní. Stejně tak tomu bylo i v minulém roce. K jihovýchodu se pohnuli i čápi s vysílačkami, například němečtí Christian-Eike a Ole Einar. I polská Zbysia a Ryś jsou už na cestě. Podzimní migrace je v plném proudu.

Čarodějný kruh

Nevylučoval jsem ještě nečekané překvapení. To se dostavilo hned v noci na neděli. Na prázdném hnízdě Lukáš vypnul infračervený přísvit u hlavní 4K kamery, které tak zůstalo zahaleno tmou. Při rozednění se na podestýlce objevil bílý půlkruh, který tam večer rozhodně nebyl. Navštívilo komín v noci nějaké zvíře či snad došlo k výskytu paranormálních jevů? Odpověď přinesl záznam z HD kamery, kde zůstal přísvit zapnut. Za vlhké a teplé noci vyrostl neuvěřitelným tempem “čarodějný kruh” z hub. Ožila nám tak vzpomínka na Bohdana v podobě tohoto zvláštního útvaru v místech jeho pohovky. Zda se jedná pouze o nějaké plísně a bude jestli bude jejich růst pokračovat i nadále, to nám ukáží další dny. Zároveň připojuji ještě jednu připomínku Bohdanova stavitelského umění.

Srovnávací snímek zachycuje stav hnízda v okamžiku Bohdanova příletu 31. března a zároveň po odletu obou čápů 19. srpna. Mohutnost Bohdanova valu je jasně patrná, výstavba probíhala hlavně nad žebříkem a před kamerami.

Události v okolí

Bukáček s Betynkou zatím zůstávají doma, stejně jako Slávek se Slávinkou. V poledne se zdálo, že trutnovské trio nalezlo svého navigátora, ale vidina svačinky od táty i mámy byla silnější. Ve 20:20 se na hnízdo přihnala Evelyn, následovaná Samem. Igo dorazil po dvou minutách jako poslední. Ostatní tedy zatím k jihu nespěchají.

Bohdanova houbová farma
Vypadá to spíš na penicilin

23 komentářů

 1. Ten půlkruh vypadá spíš jako svatozář, poděkování hnízda za úspěšnou hnízdní sezónu. Přece jen tu po nich něco zajímavého zůstalo...

 2. Že by tam Bohdánek zasadil žampiony ? Asi si myslel abychom měli na co do jara koukat než on a Bohunka se vrátí k nám zpátky tak šťastný a bezpečný let miláčkové.

 3. Počkejte týden a pak ať tam zaletí Lukáš s dronem a jukne na to zblízka, třeba se podaří určit druh 😀

 4. To bude sadba z konské koblihy.Jednou jsme měli skoro víc různých hub,než okurek,když jsme pohnojili čerstvými koblihami.Ale smajlík je to pěkný...na rozloučenou.

 5. Ha,ha. Zajímavé vidět stavební kumšt Bohdana před a po. Shlédla jsem na internetu mnoho hnízd, ale nejlepší val postavil Bohdan. Teď jim v duchu mávám na cestu na jih a přeji šťastný návrat na hnízdo. 😍🍀😍

 6. Velké díky ,Tomáši , za všechny informace a zajímavosti o Bohunce a Bohdankovi i z okolních míst nejen dnes, ale po celou sezónu ! Moc hezké bylo povídání a fotky z "dovolené "
  ! Úžasné ! Ať se Vám daří, vše dobré a hodně zdraví !

 7. Pohled na prázdné hnízdo je trochu smutné, ale budu se těšit na další čapí miláčky, třeba se nám vrátí Bohunka s Bohdánkem a jejich potomci.
  Moc děkuji za všechny nádherné večerníčky a krásné fotky.
  Pánové, patří Vám můj obdiv a obrovský dík za vše co děláte, jste opravdu skvělí 🙏🙏🙏

 8. Děkuji za zprávy, panu Rongemu za videa z dronu.
  Bohdan je výborný stavitel, ale nesmíme zapomenout Bohunku - je to mimořádně pořádná a čistotná čápice.
  Ať se oba v pořádku vrátí.

 9. Nezbývá, než jim zamávat na šťastnou cestu a doufat, že se příští rok zase setkáme. A vám, pánové , poděkovat za všechny ty vtipné komentàře a krásné fotky - mate můj hluboký obdiv.

 10. Všichni už vše krásne napsali,jen ať jim to dobře letí a šťastný návrat zpět.Budeme na ně čekat.❤️☘️🙋

 11. I já se připojuji k tomu všemu, co je tady napsáno. Poděkování i šťastný let bez překážek Bohunky a Bohdánka, a ať se nám hlavně příští rok ve zdraví vrátí. ❤️

 12. Velké díky za vše krásné a nádherné fotografie, na rozloučenou čarovný kruh nádhera a na jaře nashledanou, pěkný den všem a ti co se chystají na cestu šťastnou cestu a dobrý vítr😄😄😄♥️🌹❤️

 13. Tak šťastný let, mnoho zdraví našim čapím kamarádům, ať se s nimi za rok zase shledáme..

 14. I já se musím připojit a popřát všem čápům a čápatům klidný a bezpečný let do Afriky. Budu tady na vás myslet a čekat na jarní návrat. A velké díky Tomáši a Lukáši jste prostě ne, nej nejlepší. Přeji hlavně pevné zdraví a budu se těšit na další zprávičky.

 15. Připojuji se ke všem přáním, a jen malý dotaz. Kolik asi má v průměru celé hnízdo i s valem. Děkuji

 16. Zdravím na komín. Je dobře že se mají ti dva kam vrátit , je to pořádně odvedená práce. Šťastný let i návrat budeme se na vás všichni těšit. Vám Tomáši chci moc poděkovat za obětavost a ochotu a že jste nevynechal ani jednu naši zvědavou otázku a na všechny znal odpověď. Užívejte volna a nabírejte síly stejně jako čápíci pro další rok. P.S. stejně nám to počteníčko bude chybět a možná se nemýlím i Vámmmmmmmmmmmm.

 17. Bohdánku ,ty jsi bezesporu nejlepší stavitel ,široko daleko😄co se týká tvých hradeb ..tak tedy na pařátcich ,někdo přinesl houbičky ,žampiony ?🤣🤪uvidíme co z toho bude ,krásné rozloučení srdíčka co tu po Vás do rána zůstalo ,moc na Vás všechny myslím,hlavně ,ať jste v pořádku .🍀🍀❤️❤️jen s těmi plísněmi mám obavu ,všichni víme co umi..

 18. Dívám se na prázdné hnízdo a je mi z toho smutno. Představuji si na hnízdě Bohunku, Bohdana a jejích 3 princezny, na Elvirku také vzpomínám a ráda bych věděla co s ní je, jak je se zdravím - zda bude vidět na obě očka. Moc bych ji to přála! Ten bílý kruh nám bude připomínat čapí rodinku. Vše bylo řečeno, ale i já chci poděkovat oběma pánům a vúbec všem, kteří se jakýmkoliv způsobem starají o čápi a čápata a usilovně jim pomáhají a nám čapomilúm posílají krásná videa a povídání o všech naších milých čápech. Mnoho díkú i za jejich čas, který tomu věnují a že toho času je hodně! Přeji vám o
  mnoho zdraví štěstí a síly i spokojenost !!! Šťastný let všem čapíkúm, bez úhony a brzy zase u nás na hnízdech ve zdraví se těší J. Svobodová

 19. Bohdánek staví hlavně nad žebříkem a když se kroužkuje, vůbec tomu nerozumí, že se tam stejně někdo dostane. Určitě je vždycky zklamaný, že takhle neuspěl. Ale brzy se z toho oklepe.
  Moc děkuji za to, že se tady dozvídám všechno zajímavé o čápech. Zajímá to i mou tříletou vnučku, vždycky zpozorní, když o nich něco povídám. A to je u ní co říct. Bude to další čapí nadšenec.

 20. Obrovské díky za komentáře po celou sezonu a všem čápům, nejen těn ''našim'' samé šťastné kilometry bez nehod! Už se začnu těšit
  na jaro a postrkovar očima kalendář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00