Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Stále spolu

Po návratu z letního bytu čekala Bohdana s Bohunkou bouřlivá a deštivá noc. Den trávili společně v okolí hnízda a vraceli se na něj častěji než v minulosti. Později odpoledne pobýval na komíně Bohdan výjimečně sám. Také jsme se dozvěděli novinky o zdravotním stavu Elvíry a perspektivách jejího návratu do volné přírody.

Bouřlivá noc

Chvíli poté, co se ve středu v 19:44 vrátili oba čápi zpět na Kafkův komín, si Bohdan lehl na domácí gauč. Bohunka ho ale po dvaceti minutách zvedla. Následovala pozdní večerní bouřka, kterou přestáli vestoje. Blesky protínaly oblohu více jak čtyři hodiny, téměř však nepršelo. Krátce po půlnoci s pomocí větru oba čápi levitovali nad hnízdem. Okolo druhé hodiny ranní dorazila nad komín druhá noční bouřka. Při té vanul silnější východní vítr a vydatně zapršelo, trvala ale kratší dobu než předchozí hromobití.

Co se v mládí naučíš…

Za svítání došlo na výstražné klapání a řádění v čerstvém povětří. Na hnízdě se najednou objevila dvě čápata, která radostně hopsala, klapala a “zobáčkovala” se. Víc rozdováděný byl Bohdan, Bohunka se mu spíše uhýbala. V 5:54 se spolu krátce prolétli, v 6:11 se Bohunka vydala na snídani. Po osmé hodině se Bohdan předváděl před kamerou, předvedl nám jeden nepodařený pokus o výskok na kameru a následně poklepal zobákem na objektiv. Tím se natolik vyčerpal, že musel zahájit hnízdoválení.

V horizontální poloze vydržel pouhých dvanáct minut, než se na komín vrátila Bohunka. Následovala společná ranní peříčkúra i odlet z komína v 9:43. Návrat ve 14:42 byl proveden naprosto simultánně, po přistání následoval dlouhý klapot. Za dvacet minut opět oba vyrazili pryč. V 16:34 se na půl hodiny vrátil pouze Bohdan, lehce při tom na hnízdě zmoknul. Stejný osud ho potkal při druhém návratu v 18:18. Opět ho zkropil déšť z rozpadající se slabé bouřky. Po většinu dne byla obloha oblačná až skoro zatažená, před nástupem odpoledních přeháněk a bouřek dosáhla teplota k +29 °C.

Bohdan večer hlídal hnízdo a čekal na Bohunku. Většinou podřimoval, občas pro výstrahu zaklapal. Bohunka se přihnala domů v 19:42, již ležící Bohdan se ani neobtěžoval vstát. Paní domu se tedy pustila do úklidu sama. V Mladých Bukách se večer vrátili domů oba dospělí, stejně jako se okolo 20. hodiny slétl na večeři trutnovský dračinec.

Budoucnost Elvíry

Záchranná stanice v Jaroměři dnes vydala prohlášení týkající se Elvíry, navíc jsem telefonicky hovořil s panem Čípem. Situace je následující: Jednalo se o vcelku běžný zánět očí, nic exotického, ale z hlediska čápa je funkční zrak dost zásadním smyslem pro jeho přežití. Nasazená léčba zabrala nad očekávání dobře, jedno oko už je skoro zdravé. Přestože se lepší i stav druhého oka, zcela zdravé bohužel asi nebude nikdy kvůli mechanickému poranění. Další zlepšení ale není vyloučeno. Nejpodstatnější je, že čáp i jen s jedním zdravým okem už v přírodě přežít dokáže!

Až bude léčba ukončena, mohla by být Elvíra ještě letos vypuštěna zpět do volné přírody. Je to trochu závod s časem, protože podzimní čapí migrace již probíhá a bylo by dobré, kdyby se ještě stihla připojit k nějakému hejnu. Zhruba za týden by měla jít na kontrolu a pokud bude výsledek dobrý, bude umístěna do nové rozletové voliéry, odkud pak už vede cesta ven. Bude nutné, aby si zvykla sama lovit a orientovat se ve volném prostoru.


 

Ranní dovádění
Kdo bude na hnízdě první?
Večerní pozdrav

15 komentářů

 1. Děkuji za krásný večerníček video i fotku. Jak tak dlouho klapali už jsem myslela že se s námi loučí. Oni s námi laškují a napínající nás je to jak detektivka kdy nastane čas odletu. Přeji Bohunce a Bohdanovi klidnou dobrou noc bez bouřky a deště a ostatním lidičkám hezké snění do ranního kuropění.

 2. Bohunka neustále uklízí, to je panečku hospodyňka ! Chci se zeptat - ať koukám jak koukám - kde má Bohdan kroužek? Jestli on nechce zapírat, že je ženatej🤣.
  Dobře, že je nechytila tak velká bouřka, jakou jsme tady měli my - hrom burácel, až se třásl dům, lilo jak z hydrantu.
  Děkuju za zprávu o Elvírce - bude to mít chudinka těžší - má málo natrénováno. Držím palce!

 3. Jakoby se čapímu králi a královně ještě nechtělo opustit domácí hnízdo. Potěšení je na straně jejich fanoušků. Díky za potěšující zprávu o stavu Elvíry. Doufejme, že se stačí uzdravit do odletu s ostatními. 👍🙏

 4. Dobré ráno. "Z divokých vajec" - pousmála jsem se, ale je to přesné. Vylíhl se a vyrostl někde, kde se nekroužkovalo. Ale aspoň vynikne pěkná linie a délka jeho nohou. Děkuji za Večerníček, ještě je o čem a o kom psát, je to příjemné. Užívají si pěkné ukončení hnízdní sezóny a my s nimi 🙂

 5. Je možné, že Bohdan s Bohunkou podvědomě čekají na Elvíru ? Kéž by se jí podařilo uzdravit a odletět s ostatními. Díky za vše, pánové.

 6. Dobrý den všem, děkuji za vše. Krása. Napadá mě od včerejška možnost, že rodiče čekají na Elvirku. Bylo by to pohádkové řešení. Moc by se mi líbilo. Srdečně Ajka 😃💚

 7. Děkuji za skvělé a vtipné zprávy. To je najednou energie. Jako když děti odjedou na letní tábor😅. Přeji Elvírce rychlé uzdravování a hodně sil.

 8. Děkuji za krásné povídání o čápech, vždy se těším na nové zprávy . moc děkuji ♥️

 9. Také mě napadlo jestli Bohunka a Bohdánek nečekají na Elvírku. Jsou opravdu úžasný pár a jsme moc rádi, že jsou ještě na svém vždy krásně upraveném hnízdě. Velké díky Tomášovi a Lukášovi za video ,fotky a nové zprávy. Jste super. Přeji krásný den všem a čápíkům ještě spousty krásných dnů tady doma. Těším se na další pokračování.

 10. Zdravím na komín. Jsem upřímně ráda že je zatím koho. Možná se jím také s námi špatně loučí a tak se jim nechce. Určitě se mnou budou všichni souhlasit ,že tím se prodlužuje i Vaše povídání Tomáši a tak jsme jen a jen rádi. Věřím že záchranná stanice ví co a jak s Elvírou ,všichni si přejeme aby mohla letět ,ale né za každou cenu. Při bychom jí i šťastný návrat. Možní Bohdan sleduje jestli to pořádně natáčíte aby nebyla někde chyba a přenos byl OK .

 11. Elvirko ,srdíčko moc na tebe myslím a mám obrovskou radost ze zprávy co jsem četla z Jaroměře, ať jsou očička příští týden v pořádku a pan doktor rozhodne o tvé svobodě...jen je to opravdu velký závod s časem, všichni již odletaji ,za dveřmi září...uvidíme...nádherné videjko,to lumpaceni nemá chybu ,jak malá čápátka😛...Bohunečko, Bohdánku jste skvělí..❤️❤️..jen pořád přemýšlím proč Bohunečka nenechá toho Bohdánka chvíli ležet a používá tlačítko....😄😛krásné momentky i počteničko....

 12. Šmudlík Bohdan má umorousanou náprsenku a Bohunka jen září čistotou. Bohdan svůj kroužek ztratil? Jak ho budete pánové, Tomáši a Lukáši, teď rozpoznávat? Bohunka má bílou letku a Bohdana jinak nepoznám, než podle té náprsenky 🤔😒😂 Ten náš královský pár vůbec netrpí syndromem opuštěného hnízda ale užívají si konečně relax sami dva pro sebe👍❤️💖❤️💖👌💋🤣👻😂💋💥💥🌞🌞Děkujeme vám drazí rodičové a šťastnou budoucnost 🍀😺🍀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00