Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Tápající Elvíra

První polovina dnešního dne připomínala spíš konec září než července. Většinu noci na pátek mrholilo nebo pršelo, situace se zlepšila až před polednem. Stav Elvířina zraku se naopak zhoršil, zanícené má obě oči, díky čemuž téměř nevidí. Létat si samozřejmě netroufá, má problémy s orientací, i při krmení. Zásah na hnízdě však nelze provést z důvodu jejího možného zranění při snaze o únik před člověkem. V úvahu tedy připadají dva scénáře – samovolné zahojení zánětu (dospělí na hnízdě stále přikrmují) nebo intervence v okamžiku, kdy již nebude schopná hnízdo vlastní silou opustit.

Noční déšť

Rodiče se ve čtvrtek večer vrátili společně ve 21:04, Bohdan ještě vyklopil maso k večeři. Kolem půl desáté se zvedl vítr, všichni proto raději postávali. Později si lehla Iris s Vilemínou, začalo však mrholit a později pršet, takže nakonec všichni stáli až do rána. Zůstávalo ale poměrně teplo, neochladilo se pod +13 °C. ​Od 2:45 Elvíra balancovala na hraně hnízda, chvíli ji potrápila škytavka. Naštěstí Bohdan při stavbě svého valu poctivě dbal na statiku. Vodní kapky na objektivu kamery vytvořily kolem Elvíry mlžnou auru. Po ránu našla Vilemína cár kůže v ohrádce, s Iris se o ni tahaly, až ji nakonec nechaly ležet u zadního okraje hnízda. Bohdan i přes pokračující déšť vylétl v 8:33 z hnízda, vrátil se zpět s větvemi. Všichni čápi pak s vizáží zmoklých slepic čekali, až konečně přestane pršet.

Společné lovy

Ačkoliv vzduchem ještě poletovaly kapky, odlétla v 9:06 Iris na “čapí loučku”. O chvíli později se vypařil Bohdan, Vilemína drze zaklapala na Bohunku a nakonec v 9:15 vzlétla také. Za necelých dvacet minut však byly obě sestry zpět. Před polednem si obě zalétly na necelou hodinu na oběd. O půl druhé Bohdan vysypal doprostřed hnízda obrovskou hromadu kobylek, ze které si zobla i Elvíra. Obloha se rychle vyjasnila a teplota postupně vyšplhala téměř k +25 °C. Po krmení oba rodiče opustili komín, Vilemína s Iris si dopřály osm minut letu v okolí. Ve 14:51 Iris s Vilemínou opět odstartovaly, na hnízdě zůstala Bohunka s Elvírou. Vilemína se vrátila po hodině domů, Iris se vydržela potulovat okolím téměř tři hodiny.

Tápající Elvíra

Bohdan dorazil se senem a vystřídal Bohunku, k snědku však nic nepřinesl. Vilemína se po návratu povalovala po boku Elvíry, zatímco je Bohdan obě hlídal. Iris se vrátila v 17:41, krátce před první večeří od Bohdana. Poslední let absolvovaly nerozlučné sestry v 19:17, kdy slétly na “čapí loučku” na večeři. Pohybovala se tam s nimi i Bohunka, na hnízdo doléhal také vzdálený klapot Bohdana. Všechny tři se vrátily na hnízdo v 19:50, ukázal se i Bohdan s druhou večeří. Vilemína se za vidinou dobrého jídla hnala domů se senem v zobáku. Táta naservíroval velké kusy masa a kůže, o které se popraly Iris s Vilemínou. Elvíra na krmení téměř vůbec nereagovala a nic nepojedla, Bohdan poté ještě odlétl z komína. Před stále sílícím řevem uprchla po vyhození nedojedených zbytků i Bohunka. Ve 20:30 přinesl Bohdan třetí večeři, které se Elvíra opět ani nedotkla. Bohunka se vrátila na komín ve 21:00.

Letové statistiky

V pátek vylétli mladí čápi z hnízda celkem 10x (Vilemína 5x a Iris 5x). První let byl zahájen v 9:06 (Iris), poslední ukončen v 19:49 (Vilemína). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 2 hodiny 50 minut (Iris). Polovina letů byla pravděpodobně s přistáním na zemi. Elvíra dnes z důvodu nemoci hnízdo neopustila.

Tři zmoklé dračice
Odpočinek pod dohledem Bohdana
Vilemína nese seno

17 komentářů

 1. Je mi těžko u srdce, tolik lituji Elvíru.❤️ Jak to jen skončí? Chápu vysvětlení od Tomáše. Příroda je někdy krutá. Záchrankáři jsou jistě připraveni zasáhnout jak jen bude možné. Držím palce. Dík Tomáši za informace. 🙏

 2. To je moc špatná zpráva, mám o Elvirku obavy, jak jí jen pomoci, kéž by se to zlepšilo, už tolik dní máme o ní strach, chci doufat, že se z toho dostane.
  Tomáši, moc děkuji za objasnění.
  Všem přeji klidnou noc.

 3. Nechci myslet na špatné prognozy, nepřipouštím, že se Elvíra neuzdraví, rodina se o ni stará a má tolik obdivovatelů, že to musí dopadnout dobře!!! Jsou tak krásná rodina🥰🥰🥰🥰🥰

 4. Vilemína a Iris se mají čile k světu nosí i seno jak to vidí u rodičů. Elvíru lituji Tomáši jak ste na začátku psal o dvou možnostech co je to ta intervence ? Děkuji za souhrn předchozího dne a Lukášovi za fotky s popisky tří zmoklých slepic nad tím jsem se smála jak vtipně to popsal i když z Elvíry je mě moc smutno. Přeji všem hezký víkend.

 5. Dobré ráno,s obavou vždy otvírám zprávy o čapi rodince.Elvirko drž se ❤️a aspoň něco do zobáčku.❤️

 6. Zdravím na komín. Tomáši moje babička říkala, že co se neohřeje do Anny tak už se neohřeje a svatá Anna chladna z rána a je prý po létě. No doufám ,že se to nevyplní. Ale těm dračicím ani ten déšť neubral na kráse. Jen Elvíry je mi líto,chápu že budete zavalen dotazy jak jí pomoci .Ani já si ho neodpustím. Držíme palce , ale rádi bychom pomohli víc. Pokud bude jíst tak je určitě větší naděje ,jen by mě zajímalo zda to Bohunka a Bohdan také vnímají .,že se něco děje. Přeji klidný den a držím palce.

 7. Tomáši v původni mé zprávě jste to asi přehlédl ptám se znovu co to ta INTERVENCE ?

 8. Tak jako všichni co nám není lhostejný život těch nádherných ptáků tak i mě strašně mrzí že má Elvírka nemocná očka. Musíme věřit tomu a poslat jí spousty dobré energie aby se uzdravila. Moc děkuji Tomášovi a Lukášovi za poučné a suprové povídání, fotky a videa. Krásný víkend a pohodu čapí rodince .

 9. Když už ostatní létají, proč si záchranáři nepočkají na okamžik kdy je Elvíra na hnízdě sama, pak jí uspat a ošetřit.

 10. Je mi moc líto Elvirky, jak ji jen pomoct? Aspoň kdyby papala. Moc držíme pěsti ať se vše obrátí v dobré!! 🙏🙏🍀🍀🍀❤️

 11. To mně to také osobně mrzí se zdravotním stavem Elvíry. Já to plně chápu že se v jejím případě zatím s tím nic dělat nedá.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00