Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Sólo pro Elvíru

Poslední den před setkáním přátel čápů pod Kafkovým komínem přinesl spoustu neočekávaných momentů. Hrdinkou dne se stala Elvíra, která se nejen odhodlala ke svému prvnímu letu, ale zároveň během něj překonala řadu rekordů. Snažily se i Vilemína s Iris, avšak výkon nejstarší sestry je zcela zastínil. Večer nás pak překvapil první let Samuela z trutnovského pivovaru. Tamější čápi jsou nejspíš dlouhodobou nepřítomností rodičů více motivovaní a mají kvalitnější výcvik.

Bohdan se ve čtvrtek večer vrátil přesně ve 21:00, vysypal mládeži maso, většinu ale nakonec snědl sám. První zalehla Elvíra, po ní Vilemína a jako poslední Iris. Po půlnoci zůstala ležet jen Elvíra, když později vstala, zůstala pod ní ležela vypadlá letka. Nikdo však neměl tušení, čí by mohla být. Vilemína s Iris odklidily překážející větev na lůžku, načež Vilemína znovu ulehla. Noc byla polojasná a do rána se ochladilo pod +12 °C. Jako první opustila hnízdo ve 4:54 Bohunka, následovaná o pět minut později Bohdanem. Vilemína se v 5:21 vzdálila na půlhodinovou snídani. Iris vyrazila za ní, ale netroufla si přistát a pouze okroužila komín. Jeden z rodičů se ozýval jeho okolí. Bohunka se vrátila v 6:29, Bohdan dorazil o necelých deset minut později s velkou větví v zobáku.

Výš a výš…

Iris se znovu vydala do vzduchu, na čapí loučce zatím řádil bagr. Bohdan s Bohunkou se pustili do úpravy ohrádky, mládež za jejich zády hlasitě řvala. Bohdan nosil čerstvé seno a v přestávkách mezi prací se šlechtil před kamerou. Následovalo mohutné zastrašování Bohdana společně s Bohunkou a několik krátkých dopoledních letů Iris okolo komína. Elvíra se pustila do vydatného tréninku. Bylo zjevné, že stav jejího levého oka se výrazně zlepšil. Po cvičení se přetahovala s Vilemínou o košatou větev. V poledne přinesl Bohdan k obědu kobylky a menšího hada, načež dračice na hnízdě osaměly. Bohdan si z výletu přivedl kamaráda, na kterého pak s Bohunkou hlasitě klapal. Za prvním návštěvníkem se objevili další dva. Na kameře jsme je neviděli, ale dění nám z “čapí loučky” hlásil Mirek “Lokeťák”. Tábořil tam totiž již den před srazem a jeho služby nám následně přišly víc než vhod.

Obloha se po poledni plnila kupovitou oblačností, důkazem vydatných výstupných proudů, vhodných pro čapí plachtění. Teplota překročila hranici +26 °C. Ve 12:59 proto společně odstartovaly Iris a Vilemína, aby v doprovodu rodičů vystoupaly v termice vysoko nad rodné hnízdo. Po vzletu prosvištěly okolo komína, Elvíra na celých deset minut zůstala na hnízdě sama. Její okamžik se však nezadržitelně blížil. Ve 13:34 podávala Bohunka svačinu, po jídle si ještě krátké kolečko dopřála Iris, načež všechny čapí dámy postávaly u kraje hnízda. A pak to přišlo…

První let Elvíry

Ve 14:13:27 Elvíra nadskočila a příznivý vítr ji odnesl z hnízda pryč. Zatímco kroužila okolo komína, ztrácela postupně výšku. Nakonec přistála na čapí loučce, dlouhou dobu si po ní vykračovala a objevovala základy sběru a lovu. Po hodině jí tato aktivita přestala bavit, přelétla proto přes řeku na střechu pod komínem. Tam stála společně s Bohdanem, zatímco ji z komína sledovala Bohunka i její dvě sestry. Po další hodině začaly na Bohunce žebrat, proto vyplivla kus masa a odlétla pryč. To bylo signálem pro Bohdana, který vyrazil ze střechy za ní. Elvíra zůstala dole sama a zdálo se, že jí chybí síly k návratu domů. V 16:23 hnízdo opustila nejprve Vilemína, posléze i Iris. Poprvé od snesení vajíček jsme tak sledovali zcela prázdné hnízdo. Obě čapí slečny zamířily za Elvírou a poté na louku. Pod hnízdem pobyly přibližně 40 minut, než se rozhodly k návratu. Elvíra znovu zůstala pod komínem sama.

K hnízdu se blížila slábnoucí bouřka, naštěstí z ní spadlo jen pár kapek deště. Zmoklá Elvíra by asi jen těžko vzlétla a byla by nucena přenocovat pod komínem. V 18:20 přistál na hnízdě Bohdan se senem, což okamžitě rozpoutalo hladový křik. Ten byl signálem pro Elvíru k dalšímu pokusu o návrat domů. Jen s velkým úsilím postupně stoupala při současném kroužení kolem komína. Konečně byla dostatečně vysoko pro pokus o přistání. Ale ouha! Sestry se nechtěly dělit o večeři a začaly hnízdo bránit. Při jednom z blízkých průletů zavadila Elvíra okrajem křídla o nosník s kamerami. Přistání se nakonec v 18:24:13 podařilo, i když při něm došlo k dalšímu nárazu do kamer. Všechny tři dračice ještě dostaly lehkou večeři od Bohunky, která vzápětí odletěla.

Večerní sprška

V 19:10 začalo slabě pršet, takže všechny tři čapí slečny postávaly a čekaly na konec srážek. Zhruba po půl hodině se nad hnízdem rozklenula duha a mohlo začít sušení mokrého peří. Ve 20:12 se objevil Bohdan s večeří, vyklopil několik větších kusů masa a vzápětí odlétl pryč. Čapím dámám se s provlhlým peřím již do vzduchu nechtělo, a tak znuděně postávaly na hnízdě a hledaly zapomenutá sousta k snědku. S druhou večeří se Bohdan ukázal přesně o půl hodiny později, na jídelníčku bylo opět maso. Ve 21:05 dorazila domů i Bohunka, kromě sena však nic dalšího nepřinesla.

Letové statistiky

V pátek vylétli mladí čápi z hnízda celkem 12x (Iris 8x, Vilemína 3x a Elvíra 1x). První let byl zahájen v 5:21 (Vilemína), poslední ukončen ve 18:24 (Elvíra). Doba trvání nejdelšího pobytu mimo hnízdo činila 4 hodiny a 10 minut (Elvíra.). Elvíra podnikla svůj první let, který byl zároveň spojen s prokázaným přistáním na zemi a lovem. Při podvečerním letu také poprvé průkazně přistála na zemi i Iris.

První letec v Trutnově

Na pivovarském komíně všechny překvapil Samuel, který se v 18:09:53 ve věku dvou měsíců bez zaváhání vydal na svůj průkopnický let, trvající 2 minuty a 9 sekund. Během následující hodiny stihl ještě další dva výlety. A to přes věkový rozdíl deseti dnů vůči bohuslavických čápatům. Stihl dokonce předběhnout i mladobucké mušketýry, kteří jsou o pět dní starší. Trénink na větrné hůrce se zjevně vyplatil.


 

Tahanice o větev
Průlet dvou čapích stíhaček okolo Elvíry
Elvíra se vydává na svůj první let
Iris odlétá a hnízdo zůstává prázdné
Elvíra se vrací domů
Samuel se vydává na svůj první let

14 komentářů

 1. Nádherně zpracovaný náročný den
  Neumím posoudit pro koho byl náročnější, jestli pro Elvíru nebo sledující. Sledovanost hnízda stále stoupala, ale Elvíra - hlavní hrdinka dne - v nedohlednu
  Děkuji za krásné shrnutí a počteni

 2. Mám velkou radost z Elvíry, že její oko se zlepšuje a že také vyletěla. A obdivuji um a odvahu mladičkého Samuela...

 3. Tak to je parádní zpráva, už jsem myslela, že se to oko zhoršuje a čáp vůbec nepoletí.

 4. 3x sláva Elvírka odlétla z hnízda na svůj první let a v Trutnově Samuel ! Tomáši děkuji za krásný večerníček a Lukášovi za super video a fotky. Přeji čápíkům i lidičkám krásnou dobrou noc.

 5. Tak to tedy bylo dnes napínavé čtení, už jsem se o Elvírku bála, ale zvládla to na výbornou, huráá😀
  Děkuji za skvělé zprávy, dobrou noc všem.

 6. Obavy se nepotvrdily, Elvíra vyletěla a ztrhala dost rekordů hned svým prvním letem. I já jsem byla řádně vynervovaná, s nevírou, že to dobře dopadne. Z diskusí kolem jejího letu nakonec vyplynulo (pro mě nečekané) úspěšné přistání. Potěšila mě i fotografie odpočívající Elvíry s Bohdanem, která přišla v pravou chvíli, davy šílely...
  Včerejší den byl v mnoha ohledech unikátní. Děkuji všem, kdo s námi sdíleli napětí i dobrý konec dlouhého prvního letu Elvíry. Snad si na zemi i zobla a napila se, což jí určitě pomohlo dostat se k hodujícím sestrám na komín. Dobrý den a čekání na dnešní sraz čápomilů pod komínem. S díky Mirkovi, také hrdinovi dne 🙂

 7. Tak jsme se konečně dočkali,Elvírka létá,to už se o ni nebojím....na srazu vám přeji dobré počasí a krásné zážitky,doufám,že zažijete dobrý letecký den.

 8. Já to věděla,že Elvíra to dokáže.Super čapi slečna.Ale i ostatní zaslouží pochvalu.No a Samuel je borec nakonec.👍Díky za poutavé čtení a krásné fotky.😁👍

 9. Čim jsem starší, tim víc si uzivam zazraky přírody, i tyto čapí zázraky. Moc dekuji za tu možnost 😃.

 10. Hurá!!! Elvíra to už dala, miláček 👍💋🫶❤️👌👏Zlatíčka všechna čápata i jejich pečliví rodiče 👍👌🫶

 11. Zdravím na komín a dnes i pod komín.Počasí bude doufám přející jak čápům i lidem a doufám že se čapí slečny předvedou v nejlepší formě. Elvírko ta největší gratulace patří tobě. Pomyslná zlatá je za tu radost co jsi nám všem udělala . Zdravím všechny a přeji pěkný den.P.S -moc se těším na povídání jak bylo pod komínem a co jste viděli.

 12. Je to báječná zpráva, moc potěšila. Počtení bylo napínavé a poutavé. A jako vždy fotky a videa. Je to nádhera, že je nás velká spousta kterým není osud těch nádherných ptáků lhostejný. Všem čapím rodinkám ať se daří a létá jim to bez nehod. A zase se vrátí. Lidičky jste báječní díky všem za tak záslužnou práci. Tomáši a Lukáši je vidět, že máte srdíčko na správném místě. Jste super kluci.

 13. Elvirko,gratuluji,❤️ to byl dlouhý první let mimo hnizdečko,jsi šikulka, že jsi zvládla cestu zpět ,měla jsem velkou obavu, zda to zvládneš, ale uklidnila mne fotečka,kde jsi měla odpolední siestu s tatínkem na střeše 😄😛je vidět, že očicko je zase lepší, občas ho ,ještě přivíraš,ale věřím, že budeš úplně v pořádku,z čehož mám obrovskou radost ..🤗Samíčku i tobě gratuluji k prvnímu letu ,je vidět, že styl přistání se dědí 😄😛❤️,hlavně všichni létejte opatrně,Bohdánku
  dvě večeře,tak brzy po sobě,jsi hodnoučkej..❤️ ,Irisko a Vileminko, krasně trenujete...❤️❤️moc hezké momentky
  a videjko i počteničko ...🤗

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00