Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Letecký instruktor

Okamžik prvního letu našich čápat se rychle blíží, nastane přibližně za deset dní. Za příznivého počasí dnes pokračovalo posilování svalstva křídel i trénink manévrování ve vzduchu. Rodiče mládež příliš o samotě nenechávali, intervaly jejich střídání však byly docela dlouhé. Zítra dojde k přechodu studené fronty, jenž bude nejspíš doprovázený bouřkami. Ochlazení však bude pouze dočasné, na konci týdne nás i čápy čekají tropické teploty.

K pondělní večeři přinesl Bohdan snad kilogram masa, který si hladová dráčata rychle rozdělila. Bohunka ještě opustila komín, definitivně se vrátila až ve 21:53. Mládež po večerním výbuchu aktivity postupně zalehla, Bohdan se přidal na hodinu a půl. Noc byla jasná a klidná, ranní teplota klesla k +8 °C. Rodiče si před východem slunce zaklapali a Bohunka se pustila do úklidu ohrádky. Bohdan vyklopil kousek masa, který mu ještě zbyl od večeře, Bohunka vyrazila v 5:23 na snídani. Čápata netečně postávala, až první doteky slunečních paprsků je motivovaly k zahájení peříčkúry. O půl sedmé zalétl Bohdan pro seno, provedl revizi valu i kamery. Mládež za jeho zády rozverně rozhazovala podestýlku a poskakovala po hnízdě.

Sledujte mistra!

Ve zvolna zesilujícím ranním větru předvedl Bohdan mladým, jak se správně levituje. Praktickou ukázku doplnil i teoretickým výkladem. Poté odlétl pro čerstvé větve a ponechal o samotě své žáky vstřebat nové učivo.  Z jednoho z dalších letů se vrátil s trsem zelené trávy. Po práci se natolik zabral do peříčkúry, že si vůbec nevšiml přilétající Bohunky. Aby zabránil hrozící srážce při přistání, musel v poslední chvíli uskočit do středu hnízda. Bohunka podávala ke snídani myši a kobylky.

Před Bohunčinou dopolední svačinou prolétla za komínem volavka, nikdo z čápů jí ale nevěnoval pozornost. Ta byla upřena hlavně na maso, které vypadlo z Bohunčina zobáku. Po dobrém jídle následoval odpočinek za stále sílícího západního větru. Jeho nečekaný poryv krátce před polednem poslal při drbání Elvíru k zemi. Po poledni Bohunka mohutně zastrašovala neviditelnou hrozbu, dokonce se vrátil na pomoc i Bohdan. Obloha zůstávala polojasná, odpolední teplota se vyšplhala k +26 °C. Bohunka přinesla větev a ve 13:38 následovalo dvojité krmení od obou rodičů zároveň. Příděl od Bohunky byl preferovanější než Bohdanův, ačkoliv oba podávali kusy masa.

Půl metru ve vzduchu

Při dalším krmení vysypal Bohdan vodu a kusy masa na záda ležící Vilemíny. Po jídle nastalo období zvýšené aktivity, Vilemína skákala velmi intenzivně, Elvíra při tréninku pošlapala záda Iris. K večeru došlo na “zobáčkování” mezi Vilemínou a Elvírou. O chvíli později se Vilemína pustila do tance a skoků, které ji vynesly téměř půl metru nad hnízdo. Na chvíli zmizela z přiblíženého záběru kamery. V 18:47 podával Bohdan večeři, Elvíra získala velkého potkana. Bohdan si chtěl lehnout uprostřed hnízda, ale záhy zjistil, že to nebyl nejlepší nápad. Hladové dračice ho obklíčily ze všech stran a dožadovaly se přídavku. Jakmile se mu začaly dobývat do zobáku, raději vstal a ustoupil do bezpečí svého valu. V 19:55 nakonec opustil hnízdo a ponechal mládež samotnou.

Vítr však již ustal, a tak do skoku nikomu nebylo. Ve svitu zapadajícího slunce byl spíš vhodnější čas na čapí kosmetiku. Ve 20:10 dorazila domů Bohunka, po menší rvačce skončil v zobáku Vilemíny krtek, na ostatní zůstaly kusy masa. Vilemína si po pozdní večeři zaskákala a dlouhou dobu se předváděla před kamerou. Nakonec si všichni mladí lehnuli a nezvedl je ani přílet Bohdana ve 20:58. Nic k jídlu beztak nedonesl, Bohunka ještě odlétla na lov.

Dobře mne sledujte a poslouchejte!
Dopolední pohoda s Bohunkou
Vilemína versus Elvíra
To koukáte, jak mi to jde!

8 komentářů

 1. Vilemína krásně levituje a na záběru můžeme vidět jen její pařáty ve vzduchu nad hnízdem 😀

 2. Opět krásné komentáře a fotky. Rostou nám jako z vody a denně dělají úžasné pokroky. Vám Tomáši velké díky za čas stravený nad články a informacemi o našich miláčcích. Zdena 👍💖👍💖.

 3. Děkuji za zachycení (slovem i fotografiemi) krásných a šťastných chvil na hnízdě. Otec instruktor je úžasný :-D.

 4. Moc zdravím a děkuji za nádherné a poučné vyprávění fotky a video. Celá čapí rodinka je úžasná a holčičky jsou krásné a úžasné.
  Jsou to zlatíčka a věřím ,že budou mít krásný a dlouhý život. A že o nich uslyšíme.

 5. Moc zdravím Tomáši a děkuji za vše co pro ty nádherné opeřence děláte a hlavně pro nás kteří fandíme čápátkům a jejich rodičům.
  Jsou to zlatíčka.

 6. Přeji všem na komíně i mimo něj krásný sváteční den. Vám Tomáši děkuji za krásné vyprávění a chci se zeptat jak jste psal že za deset dní poletí to už bude nadobro nebo to budou zkušební lety ?

 7. Bohdánku, tak krásné masíčko nosiš a někdy nad ním ty tvoje princezny ohrnují zobáčky😅😝❤️ ❤️❤️🐥🐥🐥,asi by raději krtečka,nebo mysičku,či dobře vypaseného potkánka..🐀 😛ten klapot u východu slunce je vždy náádhera, vítáte srdíčka nový den ...❤️❤️Vileminka je šikulka, jak vyskočila a byly vidět pouze pařátky 😝krásné momentky i počteničko u kterého jsem se zasmála😅

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00