Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Úsvit nového života

Přelomová změna v životě Bohdana a Bohunky se nezadržitelně blíží. Pouhé desítky hodin zbývají do okamžiku, kdy se skořápkou vajíčka prodere na svět první letošní čápátko. Oba rodiče pohyby ve vajíčkách určitě vnímají, mnohem častěji je otáčejí a kontrolují. Občas se dokonce zdá, jako by jim naslouchali. Bohdan se dnes téměř nevzdaloval z hnízda a věnoval péči výměně podestýlky v hnízdní jamce. Možná ho dnes čeká poslední klidná noc. Momentálně se zdá, že duch našich hor bude drakům příznivě nakloněn, přinejmenším do čtvrtka má vydržet dobré počasí.

Z května do dubna

Bohdan krátce před půlnocí na neděli rovnal větev a zavadil přitom nohou o vstávající Bohunku tak, až se sám lekl. Po zbytek noci probíhalo pravidelné střídání. Bohunka se vydala na snídani v 5:02, vrátila se s větví o dvě hodiny později. S Bohdanem společně pozdravili nový den. Proti předchozímu dni byl mnohem chladnější a slunce se na obloze téměř neobjevilo. Teplota po celou dobu postupně klesala, nepřesáhla +10 °C, dopoledne prolétlo i pár kapek deště. Odpoledne a večer se zvedl studený severovýchodní vítr, který nás rázem pocitově vrátil o měsíc zpět.

Bohunka po snídani zasedla a Bohdan si zaskákal ve větru. Na hnízdo donesl čerstvé větve a se zájmem sledoval průlet dravce v dálce. Většina dne proběhla v klidu a pohodě, i když se Bohunka dopoledne vracela k obraně. Po poledni Bohdan znovu vyváděl ve větru, načež donesl na vrchol komína celou májku. Odpoledne a večer probíhalo pravidelné střídání v sezení, Bohdan se vrátil z večerního lovu ve 20:14. Bohunka ještě stihla rychlou večeři, ze které dorazila jako poslední ve 20:59. Bohdan byl opět unaven, a tak vydržel ležet vedle Bohunky až do půlnoci.

Brzy nebudeme sami dva…

V neděli večer se začala obloha vyjasňovat a pokles teploty se zrychlil. Do pondělního rána klesla až pod +4 °C. Nadále vanul studený východní vítr, který začal slábnout až pozdě večer. Nad ránem ulehl Bohdan opět po boku Bohunky. Před východem slunce ji vystřídal a Bohunka v 5:31 odlétla na hodinovou snídani. Bohdan ráno nosil na hnízdo větve, odkudsi dotáhl i pevnou rohož z přírodního materiálu. Zprvu ji opřel o Bohunku, než se pro ni našlo vhodnější místo. I pondělní sváteční den probíhal v klidu a pohodě. Pokračovalo pravidelné střídání v sezení, Bohdan skákal ve větru nebo se zabýval peříčkúrou. Při té občas s hlavou pod křídlem vypadal jako bezhlavý rytíř. Odpolední teplota díky jasné obloze i přes silný vítr vystoupala k +15 °C.  Vysoko nad komínem opět proletěl dravec, ale oba přítomné čápy nijak nerozrušil. Zato silný vítr málem strhl zpět k zemi vstávající Bohunku, když se jí opřel do boku a zad.

Večerní služba vyšla na Bohdana, i když v 17:54 se zpět na hnízdo přihnala Bohunka s hlasitým klapotem. Nebezpečí záhy pominulo, a tak mohla pokračovat v přerušené večeři. Bohdan se zatím  mazlil s vajíčky a užíval si poslední klidné chvilky v paprscích zapadajícího slunce. Bohunčin lov se odehrával v nějaké bažině, na hnízdě totiž přistála ve 20:43 s novými hnědými botkami. Při bližším zkoumání na záběrech z HD kamery byla po 20. hodině všechna vajíčka zářivě bílá a neporušená. Čím později líhnutí začne, tím lépe pro mladší čápata. Jejich starší sourozenci nebudou mít velký časový náskok.

Čapí duet
Májové oslavy si zaslouží májku
Bohdane, nepřeháněj to s tím zateplováním!
Nějak se do mne ten nezbedný vítr opřel…
Hrdý nastávající otec

13 komentářů

  1. Až Evropská komise navrhne povinné zateplování čapích hnízd bude mít Bohdan natrénováno ! 😀

  2. Krásné povídání, lepší než večerníček. Netrpělivè čekáme na malé opeřenečky. 💞

  3. Už se těším na to, jak čápátka pojmenujete. Moc krásně se čtete, je to balzám pro duši. 🙂

  4. Je prakticky jisté, že čápi vajíčka poslouchají. Mládě během posledních dnů před vylíhnutím dýchá vzduch ze vzduchové komůrky vejce a je schopné vydávat zvuky. U některých jiných druhů je jednoznačně prokázáno, že rodiče takto s mládětem už před vylíhnutím komunikují, a není důvod si myslet, že u čápů je to jinak.

  5. Srdečně děkuji za Vaše čapí zpravodajství a ať i nadále budete nacházet čas, chuť i elán na čapí novinky. 😊

  6. To jsou opět senzační momentky a krásné počteničko, strašně se těším na malé dráčky,netrpělivě čekám...❤️Bohdánku ty jsi určitě chtěl dát Bohunečce,ještě prvomajovou zobáčkovou pusinku v soukromí pod majkou🤪😄❤️❤️a kdepak jsi vzal ten zateplovací materiál,jsi úžasný a starostlivý ,to pozdravení nového dne bylo krásné,jste miláčci ❤️❤️

  7. Děkuji vám za krásné vysvětlení všeho co se na různých hnízdech děje. Ráda si pročítám články a krásné fotky vše ještě vylepší. Moc děkuji za vaši obětavou práci a dráčkům krásný příští život .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00