Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Teď královnou jsem já!

Počasí posledních dnů bylo jako na houpačce, zima nehodlá předat vládu jaru lacino. Čápi jsou ale odolní ptáci, jak nám ostatně ukázal pár návštěvníků, kteří využili prázdného Kafkova komína k noclehu. I když druhý den ráno pršelo a vanul studený severní vítr, přesto pokračovali ve své cestě. Během noci na úterý 28. března bylo po noční bouřce hnízdo pokryté sněhem a teplota klesla pod bod mrazu. Opuštěný vrchol komína navštívili alespoň sýkorka s konipasem.

Dobří čápi se vracejí

V průběhu 28. března sníh roztál a nový již nenapadl. Průběh následujícího dne dával tušit, že ledy se pohnuly i na čapí trase. Přes silné ranní mrazy bylo včera nahlášeno 42 nově obsazených hnízd a na mnoho dalších dorazil čekajícímu čápovi jeho partner. Dočkal se tak Pepíno v Žichlínku, Uršula v Ústí nad Orlicí i paní Čapková v Rychnově nad Kněžnou. Velká migrační vlna z východu započala. Slávek ve Slavětíně ještě čekal na svoji družku, již desátým dnem. Noc na dnešek strávil znovu mimo hnízdo. Domů se však již nevrátil sám, ale v doprovodu své Slávinky. Zalétli si společně na oběd a poté se pustili do poctivé práce na nové čapí generaci.

Na Kafkův komín zalétl dnes ráno špaček. Jako bidýlko si zvolil volně položenou větev, která s ním sjela z hnízda, a tak musel nedobrovolně odletět. Většinu dopoledne pršelo a déšť pokračoval i po poledni. Obloha se nevyjasnila ani po jeho konci, naopak do údolí Úpy začala klesat mlha. Teplota před blížící se studenou frontou stále zvolna stoupala, až přesáhla hranici +10°C. Přiletí někdo za těchto podmínek?

Bohunka je doma!

Zvolna nastával večer a mlha se začala zvedat. Náhle se nad lesem objevila čapí silueta a ozval se známý klapot. Přistávající čáp roztáhl křídla a vše bylo náhle zcela jasné. Vítej doma, Bohunko! Odečet kroužku nebyl třeba, bílá letka na pravém křídle hovořila jasně. Bohunčiny nožky se dotkly okraje hnízda v 17:35:05, po více než 226 dnech na dalekých cestách. Nestihl ani vypršet čas odpočtu, zbýval na něm ještě 1 den, 21 hodin a 55 minut.

Po příletu Bohunka, jak se sluší a patří na paní domácí, pozdravila hnízdo. Zároveň dala celému světu najevo, že tady teď vládne ona. Novina o jejím návratu se rychle šířila a přenos z hnízda záhy sledovalo více jak 450 diváků. I když byla unavená dlouhým letem a křídla jí zplihle visela, pustila se okamžitě do úklidu. Větev vyhozená větrem před několika dny z ohrádky do trávy musela pryč. Odborně také posoudila celkový stav hnízda. Pak se po čapím způsobu, na jedné noze, postavila před kameru. Trochu nám tím zkomplikovala snahu o kontrolu dokladů, neboť nožku s kroužkem měla schovanou pod sebou v peří. Nakonec nám ale svůj ELSA kroužek se značkou DEH H9931 předložila ke kontrole. Ač je z odolného materiálu, téměř 12 let denního nošení na něm zanechalo své stopy.

Bohunka poté chvíli odpočívala a věnovala se úpravě svého zevnějšku. Několikrát výstražně zasyčela a zaklapala, ale žádný narušitel nebyl (z našeho pohledu) vidět. V 18:38 se vydala na krátký průzkumný let okolo komína a o dvě minuty později vyrazila na večeři. Přistála na léty prověřené louce pod horní silnicí a dvacet minut tam hodovala. O devatenácté hodině byla zpět na komíně a protože se šeřilo, nikam jinam se už nevydala.

Bouřlivé přivítání

Zaujala své oblíbené místo u zadního bleskosvodu a připravovala se na první noc na domovském hnízdě. Musela se ale ještě vyrovnat s bouřlivým přivítáním. Od západu se totiž blížila studená fronta doprovázená bouřkami a silným větrem. Krakonoš však znovu, jako již mnohokrát, zasáhl a učinil řádění živlů přítrž. Bohunku tak nakonec pouze zkropil déšť a lehký vítr jí načechral peříčka. Nepříjemné uvítání, ale za svůj život zažila mnohem pernější chvíle.

Nyní budeme společně s Bohunkou čekat, kdy se objeví Bohdan. Nebo snad Bohouš? O překvapení ještě možná nebude nouze.


 

Sýkorka s konipasem na sněhu
Královnu poznáme na první pohled
I já vás všechny zdravím!
Musíme to uklidit
A zkontrolovat stav hnízda
“Vaše doklady, prosím” nebo spíš “Ihre Papiere, bitte”?

33 komentářů

 1. A bude se uklízet, přerovnávat, odhánět nevítané hosty a čekat na partnera...kdopak to bude, Bohunko?♥

 2. Bohunečko, srdíčko viiiiiiítej zpět ,♥️ty jsi taková šikovná čápi holčička,že jsi v pořádku zvládla tu dalekou a nebezpečnou cestu 😀,jsem strašně šťastná za tebe, i za ostatní čapatka co se ,jiz vrátili a ještě vrátí ..a jak jsi hned uklízela🤣 ,zase ruku na srdce , hnizdo ti uklidili hodné srdíčka...tak ještě Bohdanek ,nebo Bohoušek ???a začne nový čápi příběh ...a já se nemohu ubránit slzám štěstí ...😅,krásné videjko na uvítanou i fotečky ...

 3. Pěkný první letošní čapírníček , čtivý a pečlivě zpracovaný. Bohunka je stále stejná,ani nám nezestárla. Bílé pírko jistí časové opotřebení jejího kroužku u totožnosti.Ten je stárnutím poznamenán. Bohunku ale poznáme i podle jejího chování, to máme za ty léta zafixované. Migrační cestu zvládla v pohodě, čekáme dál na Bohdana , případně jiného Bohouše , otce letošní generace. Děkuji za krásné čtení.

 4. Jsem tak ráda, že je Bohunka zpátky, až jsem se dojetím rozbrečela. Tisíce a tisíce kilometrů mají tihle obdivuhodní ptáci ve svých letkách....

 5. Také mám velkou radost z návratu Bohunky a těším se opět na časté návštěvy tady na čapím webu. Přeji Bohunce brzký návrat partnera a šťastné letošní hnízdo!♥

 6. S velikou radostí buď Bohunko vítaná. Všude dobře, ale doma nejlépe. Teď jen se dočkat Bohdana a vychovat nová čápata. Již se těším od Tomáše na vtipné komentáře. 👍🇨🇿🥰

 7. Opravdu moc krásně napsáno. Nádherné video i fotografie. Je to úžasné, že se Bohunka v pořádku vrátila zpět. ❤️🤗

 8. Krásné komentáře, také se přidám, Bohunko, vítej zpět, lásko naše čapí, jsi skvělá. Teď to bude ještě chvilku napínavé, než se objeví čapí král, držím palce.

 9. Zdravím všechny čápomily z Plzně...konečně jsme se všichni dočkali....čert vem všechny spálené hrnce,nevyžehlené prádlo,neumytá okna,hlavně že je zpátky naše láska,naše královna.Sezona začíná...všichni ke strojům .

  1. I já zdravím od Plzně a moc, moc se těším na letošní příběhy od pana Tomáše a moc držím palečky všem čápům kdekoli na zemi.

 10. Jsem ráda, že už dorazila. Čekala jsem na ni spolu s vámi dlouhý počet dnů, ale nakonec je doma a nová hnízdní sezóna může začít. Hodně štěstí, Bohunko!

 11. Bohunko vítej doma, nemohla jsem se dočkat, lépe než Lada to nedokážu napsat. Moc a moc děkuji, držím palce ať se také vrátí Bohdánek.

  1. Vítej Bohunko,přeji spoustu zdravých Bohoušku a Bohunek.Tesim se na Tvou rodinku a veselé příběhy.

 12. To je krása, děkujeme opět z článek........Bohunku moc vítáme a ještě nám chybí B ukáček.......díky

 13. Vždy obrovská radost, když vše dobře dopadne. Hlavně děkuji za krásné komentování života čapího páru. Mám vždycky husí kůži a dneska ukápla i 😢 slzička. Děkuji

 14. Mám velkou radost a těším se na přílet Bohdana. Moc krásně popsaná událost.

 15. Vítej, Bohunecko! Slzy dojetí za šťastný návrat. Bohdan je už určitě blízko.
  Ilona K.

 16. Jsem šťastná, že se nám Bohunka vrátila na své hnízdo. Ať se brzy objeví tvůj Bukáček, abyste spolu mohli vyvést další pokolení malých dráčků. Všichni tu napsali krásná přivítání. Přeji zdravé potomstvo a my budeme mít radost, že se vám dobře daří. Těším se na vás. Zase mi bude dobře u srdíčka. Ještě jednou vítej doma, Bohunko.

 17. Vítej Bohunko, přeji ti ať ve zdraví vychováte spolu s partnerem novou generaci a moc vám držím palečky. Slzy dojetí mně neminou, ale to nevadí.
  Bohdane, tak kde jsi? Doufám, že už blízko.
  Děkuji za krásné povídání o našich čapích miláčcích.😄👍
  Ilona

 18. Sledovala jsem v roce 2021 hnízdo Betinky a Kubíka, Lotrando a Zubejda. Kuba zmizel bylo smutno. Potom hnízdo Mladé Buky, smutný osud tamní hasiči pomáhali Bukackovi s krmením. A Bohuslavický komín tam byla pohoda. Bohunko vítej doma.

 19. jsem moc šťastná, poslední dny jsem se bála jestli se něco s našimi miláčky nestalo, ale už je to dobré -slzy tečou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00