Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Deštivá sobota

Před rokem v tento den poprvé opustil pivovarský komín Lotrando, přičemž byl o dvanáct dní mladší než Radúz. Ale snad se už brzy dočkáme. Dnešní počasí rozhodně nebylo pro létání ideální, neboť od časného rána vydatně pršelo. Když však srážky alespoň dočasně ustaly, mohli jsme být svědky intenzivního tréninku s rekordními výkony. Tedy snad zítra?

Nečekané hromobití

Jak je v posledních dnech zvykem, Bohunka se v pozdních večerních hodinách věnovala péči o opeření mládeže. Když se zvedl vítr, radostně si v něm poskočila. Po krycím skle kamery se proháněl Lojzík a splétal své sítě. Po půlnoci mladí vstali a do rána zůstali stát. Zcela netypicky bylo v sobotu nejtepleji krátce po půlnoci (+19 °C). Nad ránem krátce zapršelo, po dešti si dopřála mládež lehkou rozcvičku. Další vlna srážek dorazila po 6. hodině a trvala celé dopoledne. Po výskoku Radúze odlétl v 7:05 Bohdan z hnízda, za malou chvíli se ale z blízkosti komína ozval jeho klapot. V 7:19 se dočkali obyvatelé Trutnova hlučného a nečekaného budíčku. Blesk uhodil přímo do města, asi půl kilometru na sever od pivovarského komína. Následné přívaly deště přerušily na krátkou chvíli přenos z Kafkova komína. Radúz s Mahulenou stáli v pokračujícím dešti společně s Bohunkou až do poledne.

Představení pro návštěvníky pod komínem

Déšť okolo poledne konečně zeslábl, Bohunka ve 12:03 opustila hnízdo a dorost se začal sušit skákáním a máváním křídly. Teplota se pohybovala okolo +18°C, odpoledne ještě o pár stupňů klesla. Radúz našel mezi větvemi zapomenutý kus kůže a po chvíli ho spolknul. Ve 12:40 prolétla okolo komína volavka a o něco později se na čapí loučku začali trousit první účastníci letošního setkání pod komínem. Mládež jim následně předvedla asi nejkvalitnější představení, kterého jsme byli letos zatím svědky. Vysoké skoky byly doprovázeny nadšeným diváckým pokřikem, nesoucím se přes řeku. Radúz se opakovaně dostával mimo záběr kamery a ani Mahuleně k tomu příliš nechybělo. Po 14. hodině začalo znovu vydatněji pršet, což čapí aktivitu dočasně ukončilo. Pauza trvala skoro 1,5 hodiny. Jakmile se však počasí zlepšilo, oba mladí si zaskákali a zamávali křídly divákům na rozloučenou. Bohunka se po odletu od horní silnice neukázala, Bohdan zprvu seděl na smrku nad komínem, ale posléze zmizel neznámo kam.

Sena není nikdy dost

Pozdě odpoledne a večer už hrozily pouze slabé přeháňky. Při další tréninkové sérii okolo 17. hodiny vystoupal Radúz opět mimo záběr kamery. Bohunka přilétla na komín v 18:42 s plným zobákem sena. Mladým vyplivla několik žížal, ty však jejich dravčí hlad rozhodně neukojily. V 19:32 se po více jak 12 hodinách ukázal Bohdan, také se senem. Ihned po vyložení nákladu ho zuřivý řev donutil k odletu. Za další tři minuty byl zpět s další dodávkou sena. A opět hned pryč! Mládež rozházela seno po hnízdě a také s ním cvičila. Po další hodině dorazila se senem pro změnu Bohunka. Mladí čápi se agresivně dožadovali krmení, ale nic nedostali. Bohunka následně při čištění peří dvakrát cinkla zobákem o bleskosvod. Přílet Bohdana ve 20:55 vyprovokoval vepřín k dalšímu zesílení akustického výkonu. Bohunka raději vzápětí odlétla, ale již ve 21:00 byla doma. Poté již komín nikdo další neopustil. Radúze s Mahulenou čekala noc s kručícím žaludkem. Bohdan si chtěl lehnout, ale záhy zjistil, že to nebyl chytrý nápad. Mládež se po něm hned chtivě sápala, takže raději urychleně vstal. Opět začal zesilovat vítr a od severu se hnaly houstnoucí mraky.

Příprava na punkový festival
Společné sušení křídel
Musíme se návštěvníkům předvést
Cvičební sestava se senem

2 komentáře

  1. Nádherné snímky, jeden lepší než druhý. A trefně vtipný text. Mladí se jistě návštěvníkům setkání předvedli ve své kráse.

  2. Obdivuji vtipný text, který mě na mnoha místech vyzve k pousmání a úvaze, kde autor doluje takto přiléhavé a nápadité výrazivo. Opět výborný popis dění kolem komína i na čapí loučce, kde létací představení sledovali účastníci srazu. I já jsem většinu dne nahlížela a doufala, že aspoň jeden dorostenec odmění čápomily svým prvním letem. Snad už dnes se zadaří 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00