Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Spartánská výchova

Odpočet do Radúzova prvního letu dnes ráno vypršel, ale až do večera hnízdo nikdo z mladých čápů neopustil. Rodiče se rozhodli zvolit metodu tvrdé výchovy. Minimum jídla i pití by mělo čápata donutit k letu z rodného hnízda. S Bohdanem na místě Bohouše je letos tato taktika efektivnější, neboť Bohouš potravinové embargo pravidelně porušoval.

Chybějící odhodlání

Bohdan si tentokrát odpustil noční poležení a zůstal celou dobu v pozoru. Noc na pátek byla polojasná, po půlnoci se v okolí objevily i bouřky. Od hnízda si však držely dostatečný odstup, nedopadla na něj jediná kapka deště. K ránu se obloha vyčistila, teplota klesla k +17 °C. Za úsvitu se Radúz zbavil vývržku a Bohunka se pustila do úklidu větví. I mládež se zapojila, a to včetně ranního tělocviku. Bohdan však zaujal své oblíbené místo před kamerou a zablokoval tak výhled. Společně si s Bohunkou zaklapal a v 5:49 opustil hnízdo. Za půl hodiny byl zpět se senem, které čápata rozhodila po hnízdě. V 6:45 se pak Bohdan vydal na ranní lov.

Bohunka opakovaně lechtala zvedací tlačítko na Mahuleně, ta ale odmítala vstát. Mladí pak řádili ve slabém větru na hnízdě, výhled pro změnu znesnadňovala Bohunka. Prostor uvolnila odletem v 8:19, mládež osaměla. Kdosi poletoval vysoko nad hnízdem, oba ho pozorně sledovali a výstražně klapali. Bohunka se vrátila po 90 minutách a vysypala menší množství kobylek. Hned po jídle se Mahulena pustila do cvičení, Radúz hopsal se senem a klacíky v zobáku. Bohužel Bohunka opět zacláněla. Před jedenáctou hodinou se objevil Bohdan se senem, větví a “zetorkami”. Na hnízdě pobyl pouhých deset minut, od 11:01 zůstala čápata na hnízdě sama. Neměla tušení, že období bez přítomnosti rodičů bude tentokrát velmi dlouhé.

Osamoceni na poušti

Dospělí se nejspíš snažili nedostatkem jídla i vody motivovat mladé k prvnímu opuštění hnízda. Ačkoliv Radúz opakovaně přešlapoval na okraji hnízda a shlížel dolů z komína, odvahu k odrazu do prázdna ještě nenašel. Oba mladí tak zůstali o hladu a žízni 6,5 hodiny. Mahulena ze zoufalství žebrala vodu od Radúze.  Oba se neustále snažili počápit si nohy, ale odpoledne již neměli čím. Naštěstí proti předchozímu dni nebylo takové vedro, teplota velmi těsně překročila hranici +30 °C. Na obloze se navíc objevovala oblaka, která občas zastínila slunce. Po poledni jsem přímo nad naším domem sledoval nejméně 14 čápů kroužících v termice. Prudce nabírali výšku až zmizeli z dohledu. Takřka ve stejném čase se objevilo v Trutnově na Bojišti větší množství čápů, kteří sbírali potravu za traktorem. Na jednom snímku byla mezi nimi možná zachycená i Bohunka. Lukáš se tam následně vypravil, ale čápi již byli pryč. Vyfotil pouze dvojici čápů, pravděpodobně z Vlčic. Vlčická čápata prý ještě nelétají.

Během dne vanul mírný západní vítr, který umožňoval mládeži občasný trénink. Radúz se odpoledne vznesl rekordně vysoko nad hnízdo, téměř mimo záběr kamery. Poté se s Mahulenou rozloučili s černou letkou, která ladně odplachtila z komína. Také tahal seno, skákal po hnízdě a nakukoval do kamery. Většinu času však oba čápi strávili stáním u okraje hnízda (zády ke slunci) a pozorováním krajiny. V 17:16 je rozrušil vzdálený výstřel, jako povel ke startu si ho však nevyložili. Radúz se poté postavil tak šikovně, až se zdálo, že je na hnízdě sám.

Konečně něco do zobáku

Bohunka dosedla na komín v 17:35, doprovázena divokým dračím řevem. Mladí byli obdarování myší a “zetorkami”. Po necelé čtvrthodině Bohunka odlétla a Radúz kohosi zastrašoval. V 18:53 se doma ukázal Bohdan s dalším krmením. Zdržel se pouhých pět minut, při odletu se zdálo, že Mahulena odletí na ním. Následovala večeře od Bohunky v podobě myší a masa. I ona strávila na hnízdě pouze nezbytně nutný čas ke krmení. Mládež nebyla po jídle příliš aktivní a postávala v paprscích zapadajícího slunce. Další Bohdanova zastávka na hnízdě netrvala už ani onu pětiminutovku. Pomalu se začalo šeřit a rodiče stále nikde. Mahulena si lehla a Radúz lovil komáry poletující nad hnízdem. Až ve 21:24 se ukázala Bohunka. Večeři už nepřinesla, zato se pustila do úpravy Radúzova zevnějšku. Nezdál se být zrovna nadšený a zatímco Mahulena poskakovala kolem, snažil se před pozorností matčina zobáku ustupovat. Ale ani Mahulena neunikla mateřské péči. Bohdan se nejspíš rozhodl přenocovat mimo domov a do 22. hodiny se na komíně neukázal.

Dneska hlídáme společně
Radúzi nepodváděj, takhle se z hnízda neodlétá!
Buď navždy sbohem, letko černá!

5 komentářů

  1. Moc pěkně mladí trénují a rodiče je nutí k samostatnosti. Ono to přijde a pak bude čas utíkat ještě více a všichni odletí. No a bude zase podzim a zima. Je to krása a díky za všechny informace a krásné fotky. Držme jim pěsti pro štěstí. 👏😉.

  2. Velmi, velmi zajímavé jak to skončí, kdo bude ten první z čápat co vzlétne. Velmi napínavé. Rodiče se chovají opravdu správně se sparťanskou výchovou. Mají zkušenost. U lidí to funguje stejně. Mladí musí nakonec opustit domov a osamostatnit se.

  3. Už to vypadalo, že zůstane hnízdo prázdné. Ale asi nenastal ten pravý okamžik, kdy čápata dostanou odvahu. Ani se nedivím, pohled dolů je dèsivý. Držím palce. 👌

  4. To teda byla včera sparťanská výchova 😄,prvně tolik rozmazlování a teď ani vodička celý den ,Raduzku ,Mahulenko ❤️❤️,však vy polite až nastane ta správná chvilka ,zas maminecka Vás celou noc opečovávala...jen Bohdanek se nám toula,no druhý Bohoušek to asi nebude už nikdo ,který se staral o capatka do poslední chvilky ...❤️🥰

  5. Jako by se rodiče učili od lidí - nebo se to my lidé učíme ve světě fauny? Obdivuji je, jak jsou důkladní, uvědomují si plně, že čápátka musí k letu přinutit, asi vytušili, že se mladí víc bojí a chybí jim odvaha... Jsem strašně zvědavá, jak to dopadne, kdo bude první, kdo sebere víc odvahy a kdo bude toho prvního následovoat... Držím jim pěsti, aby se vše povedlo... Na hnízdě již bylo smutku dost a dost... Obdivuji trpělivost rodičů... Jsem s nimi se všemi... Děkuji moc a moc za ty vynikající zprávy, za to, jak nás skvěle uvádíte do života čápů... Tolik jsem se toho od Vás dověděla... Jste vynikající, skvělí...

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00