Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bohdan v hlavní roli

Do začátku klubání čápat zbývají poslední desítky hodin. Oba čapí rodiče již nejspíš cítí ozvěny života deroucího se na svět a často vajíčka pozorují, dotýkají se jich zobákem a naslouchají jim. Pomalu se připravují na významnou změnu v jejich zaběhaných hnízdních návycích. Více než Bohunky se toto týká Bohdana, který trénoval zásobování hladových dračích zobáčků. A to tak intenzivně, až si domů přinesl nečekanou památku. Ve Slavětíně začalo klubání už předevčírem.

Pátek 13. května

Den začal pod zataženou oblohou při +10 °C, v jeho průběhu se následně vyjasnilo a teplota vystoupila k +23 °C. Bohunka vyrazila na téměř hodinovou snídani ve 4:38, na hnízdo se vrátila se senem. Ráno a dopoledne se oba čápi věnovali nošení větví, sena a listí. Před polednem začalo časté rušení nezvanými hosty. Bohdan se tak musel několikrát urychleně vrátit na komín a zaujmout obrannou pozici. Před polednem odehnal nějakého menšího ptáka (asi holuba). Bohunka se chvíli poté pustila do velkého úklidu, v jehož průběhu dostal Bohdan několikrát nechtěně přes zobák, neboť překážel při vyhazování staré podestýlky. Celé odpoledne proběhlo bez významnějších událostí. Večer pak Bohdan ukázal, že v i oblasti lovu hadů dokáže Bohouše zastoupit. U vodní elektrárny ulovil velkého slepýše a přinesl ho na hnízdo. Neměl však ještě ten správný styl konzumace a dlouho s kořistí zápolil. Za řekou je bagrem čerstvě obnažená hlína, na které se jistě vyhřívá spousta plazů a bude to bohaté loviště. Bohunka se vrátila domů ve 21:26.

Sobota 14. května

Jasná noc přinesla chladný start dne s minimální teplotou lehce pod +5 °C. Bohdan nad ránem na čas opět přilehl k Bohunce, aby v 5:15 podnikl první krátký let pro seno. Okolo 9:20 došlo k doslova tryskovému návratu Bohunky na komín a velkému odstrašování. Krátce před polednem přinesl Bohdan stelivo, ve kterém bylo zachyceno roztřepené umělé vlákno. Zachytilo se zprvu na větvích v hnízdě, nakonec však naštěstí skončilo v ohrádce na vzdálenější straně komína. Snad tam již zůstane a nebude zdrojem problémů. Odpoledne panoval klid, sluníčko vyhnalo teplotu k +22 °C. Jako poslední se opět vrátila Bohunka ve 21:28. Vystřídala Bohdana při sezení a věnovala se “špikování” hnízda zobákem. Po 22. hodině vzplanul velký oheň na druhé straně údolí, jednalo se nejspíš o řízené spalování, neboť hasiči zůstali v klidu.

Neděle 15. května

Noční jasná obloha měla znovu za následek chladné ráno s teplotou okolo +5 °C. Bohunka vyrazila na snídani spojenou se zaměstnáním ve 4:46. Pracovala tvrdě, při návratu s větví na komín jí stoupala pára od zobáku. Kromě větví přinesla o něco později i velký balík sena a listů šáchoru. Po poledni začalo zase narušování bezletové zóny v okolí komína. Bohdan se zdržoval blízko hnízda a často se vracel, stejně jako Bohunka. Ostražitost obou dvou stále stoupá s blížícím se termínem líhnutím čápat. Krátce před 14. hodinou se byl Bohdan vykoupat a následně se dlouho sušil na komíně. Vydatně mu v tom pomáhala teplota okolo +22 °C a mírný větřík. Nejspíše z návštěvy skládky si večer Bohdan přinesl nechtěný suvenýr. Na špičku horní části zobáku se mu navlékl kus plastu nebo pryže. Cizí předmět mu určitě není příjemný, ale nijak ho neomezuje v používání zobáku. Snad se ho časem zbaví stejně, jako loni Bohouš igelitového mávátka. Bohunka dorazila domů ve 21:16.

Klubání ve Slavětíně

Slávek a Slávinka ve Slavětíně se v pátek krátce před půlnocí stali prvním čapím párem v Královéhradeckém kraji (pod dohledem kamery), kterému se letos vyklubala čápata. Během dvanácti hodin byla na světě již dvě a v neděli večer se chystalo na svět třetí. Kromě dvou dravých dráčat a jednoho vajíčka se stále se zvětšujícím otvorem leží v jamce ještě další tři netknutá vejce. Oba rodiče se vzorně starají a krmí potomstvo žížalami, ještěrkami a hady (ty zatím rodiče “recyklují”). Jeden z rodičů se vrátil na domovské hnízdo až půl hodiny po půlnoci.

Střežíme nejen před cizími čápy
První Bohdanův “had”
Podestýlka s příměsí umělého vlákna
Bohunka pracuje, až se z ní kouří
Když strkáš zobák tam, kam nemáš

4 komentáře

  1. Děkuji. Je to zvláštní pocit, když se dotýkají svých vajec, ve kterých se ozývá život. Co vědí? Co nevědí? Nikdy se to nedozvíme. Jen nás to může vést k prohloubení úcty ke všemu živému.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00