Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Nadšený stavitel

První snesené vajíčko nejen připoutalo Bohdana pevněji k hnízdu, ale probudilo v něm až zuřivou budovatelskou vášeň. Dokud zůstane v Bohuslavicích jediná volná větev nebo stéblo sena, Bohdan udělá cokoliv proto, aby je dopravil na komín. Brzy nám nebude stačit ani HD kamera, abychom viděli do důlku na vajíčka.

Ranní rozcvička

Noc na neděli byla jasná a klidná, a tím pádem i mrazivá. Ranní teplota klesla k -3°C, ale vajíčko bylo v důlku v bezpečí. Čapí rodiče měli opět ojíněné krovky, když se v 5:36 Bohunka vydala pro snídani. Bohdan se rozehřál těžbou dřeva, krátce po osmé hodině dotáhl na komín pořádnou dynovačku (tak se tu u nás říká pomlázce). Po menším zápolení skončila přímo před kamerou.

Vydatná strava

Když Bohdan zrovna nebudoval hnízdo, zastupoval Bohunku v sezení na vajíčku. Sena bylo ráno na komíně tolik, že hnízdní jamka začala připomínat sopečný kráter. Okolo poledne se objevil na čapí loučce traktor a vábení “zetorek” nebylo možné odolat. Bohunka strávila šmejděním za zemědělským strojem vláčejícím louku bezmála dvě hodiny. Ač to bylo jistě těžké, Bohdan odolal a poctivě hlídal vajíčko. Nakonec nemusel litovat. Když ho Bohunka konečně vystřídala, odletěl k řece a vrátil se s rybím steakem. Tedy alespoň si myslíme, že se jednalo o rybu. Nasycená Bohunka o ni zájem neprojevila, a tak ji do sebe Bohdan nasoukal sám. Vidět čápa konzumovat potravu na hnízdě mimo krmení čápat je docela vzácný úkaz.

Senoseč

Kromě větví přinášel Bohdan pravidelné dodávky sena. Přes balík v zobáku často ani pořádně neviděl, kam letí. Silný vítr suchou trávu často odnášel a ta končila zachycená na ohrádce. Odtamtud ji Bohunka sbírala a vracela na střed hnízda. Do večera nám takřka zmizela za senným paravánem. Bohdan si také nezapomínal vybírat odměnu, často ani nepočkal, až Bohunka vstane a provedl jí rovnou masáž zad. Dnes večer čekáme na snesení druhé (třetího) vajíčka.

Ve večerním vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové nám nechala zahrát Danutka:


 


 

Nesu si pomlázku
Je libo kapříka?
Sena není nikdy dost

5 komentářů

  1. Hezký sváteční večer, no to jsou tak krásné fotky!!!!! 🙂 Opět se směju od prvních řádků. Moc děkuji.... A Bohdan už je mého srdce šampión....

  2. Až půjde pan Kafka kroužkovat malé draky, tak aby si vzal také motorovou pilu, aby se k čápatům přes ohrádku vůbec dostal. 🙂

  3. Super ,nemohu se přestat smát ,krásné fotky i videjko,Bohdanek je opravdový stavitel a take gurmán a znalec sena,snad mu maso chutnalo..🤣Bohunecko, Bohdanku, gratulují k 2 vajíčku❤️❤️..

  4. Radost nahlédnout domů k Bohunce a Bohdanovi. On je výborný stavitel. Těším se, že Bohunka snese další vajíčko. Možná, že to bude zítra.

  5. Krásné sváteční ráno a pozdrav jde i za našimi čapími hrdiny. Seno teď Bohdan sbírá snadno, i u nás před 2 dny vláčeli louku od stařiny, tak stačí jen kráčet čapím krokem a sbírat, dokonce si i vybírat náruč sena. Jsem ráda, že přibylo další vajíčko, hned je mi u sledování radostněji. A díky všem, kdo pečují o naše znalosti o čápech výbornou technikou a slovním doprovodem ☺

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00