Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Čapí hnízda 2022

Projekt občanské vědy Čapí hnízda vstupuje v roce 2022 do devátého ročníku své existence. Česká společnost ornitologická sleduje každoročně s pomocí dobrovolníků od roku 2014 (kdy byli čápi bílý i černý vyhlášeni ptáky roku) průběh čapího hnízdění na území Česka. Pozorovatelů neustále přibývá, v posledních letech stále rychlejším tempem. V roce 2021 poprvé přesáhl jejich počet hranici 1 000. Dohromady zadali za uplynulý rok do systému přes 10 000 hlášení o pozorování hnízd a jejich obyvatel. Celkové výsledky si můžete přečíst v tomto článku. Sledování čapích hnízd pokračuje samozřejmě i v letošním roce.

Mapa čapích hnízd

Pozice hnízd a vývoj průběhu hnízdění čápů lze sledovat na této MAPĚ. Odkaz na ni byl již v loňském roce přidán i na náš web po pravé straně, aby byl snadno přístupný. Do mapy má po registraci každý možnost přidávat vlastní pozorování čápů na vybraném hnízdě. Podívejte se do mapy a zjistěte, kde nejblíže ve vašem okolí se nachází čapí hnízdo a jaké o něm jsou (a byly) dostupné informace. Víte více, sledujete pravidelně hnízdo? Podělte se s ostatními o svá pozorování a poznatky!

Šedé kroužky reprezentují hnízda, která v aktuálním roce nebyla ještě kontrolována a není znám ani jejich stav po zimě (jsou-li pro hnízdění použitelná). Čas na jejich první kontrolu nastane s počátkem března, před a během návratu čápů na hnízdiště. V případě bílých kroužků již kontrola proběhla, avšak čápi ještě nepřiletěli. Světle modré kroužky jsou hnízda, která již mají své obyvatele zpět. Čápi na nich však nemusí bezpodmínečně zahnízdit. Na oranžové (malá, částečně opeřená čápata) a červené značky (velká, plně opeřená čápata) se všichni těšíme, ale také si ještě nějaký ten měsíc počkáme.

V zimě 2021/2022 zůstali na našem území na hnízdech tři čápi – pár v Dobřanech u Plzně a čáp samotář ve Stonavě na Karvinsku. Do 15. února se vrátil čapí pár na hnízdo v Mirošově u Plzně. Dnes ráno se objevil první čáp na hnízdě v Chebu. Další dva solitérní čápi se pohybovali mimo hnízda na Mostecku a Břeclavsku.

Kdy, jak a co pozorovat?

Čas na první pozorování nastává právě nyní. Již v půlce února se začnou zvolna “trousit” čápi především na západ a jihozápad Čech. O měsíc později se objeví i letci z východu a jejich příliv bude pokračovat až do počátku května. Pokud je ve vašem okolí hnízdo bez „patrona“, můžete se jím stát právě vy a přinášet během roku informace o dění ostatním. Vzniklo-li hnízdo zcela nové, též ho můžete do mapy přidat a „starat“ se o něj.

Mezi důležité informace, které by měly být zaznamenány patří:

  • přílet jednotlivých čápů
  • jejich páření
  • snesení vajec
  • líhnutí mláďat
  • případné kroužkování (ideálně i s uvedením číselných kódů)
  • první let
  • definitivní opuštění hnízda čápaty / rodiči (kolik čápat se dožilo opuštění hnízda)

Mimo tyto důležité mezníky čapího života jsou cenné i záznamy o případných konfliktech mezi čápy (výměna čápů na hnízdě, zničení snůšky) či úhynech (z jakýchkoliv příčin). V případě hnízd monitorovaných webovými kamerami je vhodné zapisovat jen opravdu významné okamžiky (co nejpřesněji). Pokud sledujete hnízdo “na vlastní oči” bez pomoci techniky, je ideální frekvence kontroly alespoň jednou týdně (při sezení na vejcích i menší). Naopak například po silné bouřce je vhodně hnízdo zkontrolovat co nejdříve. Častější kontrola hnízda může pomoci i v případě, že dojde k problému zaviněnému člověkem (úhyn dospělého čápa, cizí předmět v hnízdě). Před vložením záznamu do databáze se vždy podívejte, kdy a co bylo hlášeno naposledy, aby byla omezena duplicita záznamů. Pozorování čápů mimo hnízdo (nebo jiných ptáků na čapím hnízdě) do projektu nepatří, tyto záznamy by měly být vloženy do databáze AVIF.

Na pomezí okresů Trutnov a Náchod jsme pokryli všechna známá obsazená hnízda poměrně kvalitně. Jsme si však vědomi, že náš web sleduje též spousta lidí z dalších koutů naší země a doufáme, že se tímto apelem podaří zlepšit povědomí o čapích aktivitách i jinde.

Co by zasloužilo více pozornosti?

Jak se zmínila ve své prezentaci Gabriela Dobruská z ČSO, počet pozorovatelů byl v loňském roce sice rekordní, ale rozhodně je stále prostor pro další zlepšování kvality předávaných informaci. U části hnízd se po jarním zjištění jejich neobsazenosti rezignuje na další kontrolu v průběhu roku. Proto i když je hnízdo v mapě označeno bílým kroužkem, stále má smysl provést jeho kontrolu během léta i před koncem hnízdní sezóny. Čápi nemusí nutně zahnízdit, ale získáme tak informaci o tom, zda jim lokalita (ne)vyhovuje. Stejný problém se vyskytuje i u hnízd s čápaty, kdy poslední kontrola například podchytí počet mláďat počátkem července, ale již ne později. Pro vyhodnocení úspěšnosti celého hnízdění je však důležitá informace o tom, kolik čápat hnízdo skutečně opustilo (zda nedošlo k úhynu). Proto je vhodné intenzivněji sledovat hnízda především v době od poloviny července (obvykle první lety čápat) až do poloviny srpna (trvalé odlety čápat).

Předem všem děkujeme za spolupráci na tomto projektu a doufáme, že na konci roku 2022 bude v kolonce “počet vzletných mláďat” ještě vyšší číslo než loni (1 567) a výrazně vzroste počet plnohodnotně zkontrolovaných hnízd… Ačkoliv to nezáleží jen na nás, ale hlavně na počasí a čápech samotných.

Přílet krále

 

6 komentářů

  1. Pokud je tam někdo z čápomilců registrovanej, na ČSO tak sem napište, že bychom si vyměnili kontakt. Měl bych možnost sem tam se podívat na hnízdo, které koukám třeba minulej rok bylo sledované jen v březnu a přitom vím, že tam byli dva čápi. Jeden dospělý asi uhynul, protože jsem tam viděl vždy jedno mládě a jednoho dospělého. Je to hnízdo ve Voticích u Benešova a divné je, že pod ním je záchranná stanice živočichů a motýlárium, kde mají zraněného čápa. Ale na sledování hnízda se asi nepodílí. Tak pokud bych letos je tam viděl a nikdo přesto by je nenahlásil, tak bych tak mohl přes dotyčného co je registorvanej udělat. Čápům zdar.

  2. Ja moc dekuji za krásné a mile příznivce těchto sprav ja pocházím z Brna tak bohužel nemám ani ponětí jak dat spravu moc jsem rada ze o takove zbojniky se dokážete postarat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00