Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Prázdné hnízdo – leden 2022

Nejkratší a nejtemnější dny přelomu roku jsou za námi, ale vrchol zimy nás možná ještě čeká. Ačkoliv je prodlužování dne jasně znatelné večer i ráno, nejtužší mrazy s množstvím sněhu mohou teprve uhodit. I dnešní den nám připomíná, že zima má ještě dostatek energie. Po přechodu výrazné studené fronty se ochladilo a krajinu zakryla sněhová peřina. Čápi si zatím na jihu stále užívají tepla, ale dovolená se jim krátí. Naše počítadlo ukazuje necelých 70 dní do jejich návratu. Mnohde se dočkají ještě dříve, v Chebu možná za necelý měsíc.

Co přinesl konec starého a začátek nového roku?

Poslední dny roku 2021 za vydatné pomoci vánočních svátků utekly jako voda. Počasí bylo velmi proměnlivé, střídaly se mrazy s oblevami, sněžení s deštěm. Zatímco na Štědrý den ráno ještě pršelo, na Štěpána krajina zbělela sněhem a ranní teplota klesla až k -11 °C. Po delší době jsme si (alespoň tady) mohli užít bílých Vánoc, ačkoliv Silvestr a Nový rok vítaly opět holé trávníky. Ještě před začátkem silvestrovského tání nás na hnízdě uvítalo ráno jak ze starých fotografií. První sluneční paprsky pronikající vrstvou nízké oblačnosti se postaraly o zajímavé osvětlení krajiny.

O silvestrovském večeru jsme se již tradičně sešli u hnízda alespoň virtuálně. Těsně před půlnocí vystoupil počet diváků až k číslu 85. Místní pyrotechnici řádili tentokrát spíše večer. Když se pak překulila půlnoc, klid v okolí hnízda rušily jen ojedinělé ohňostroje.

Šestého ledna se zima vrátila, i když mnoho sněhu nenapadlo. O týden později, za dalšího mrazivého rána, přivítalo prázdné hnízdo velmi vzácného ptačího hosta. Na jeho okraji na malou chviličku přistál skorec vodní. Hnízdo je jinak pusté, ptáci se na něm nyní neobjevují. To se však nedá říct o pivovarském komínu, kam často zalétají straky.

Počasí v polovině ledna se uvedlo dalšími výkyvy a dokonce již dvěma bouřkami. Při první uhodilo do větrné elektrárny nad Zlatou Olešnicí u Trutnova a nad hnízdem se prohnal silnější vítr než za celý minulý rok. Druhou bouřku přinesl včerejší (20.1.) dopolední přechod studené fronty, kdy blesk pro změnu počastoval větrník nad Vítěznou. Za samotné bouřky i po ní vydatně sněžilo, večerní východ ubývajícího Měsíce nad hnízdem se sněhovou čepicí byl proto úchvatný. Během noci na dnešek se vyjasnilo a krásné počasí vydrželo po celý den.

Informace odjinud

Jak jsem již psal výše, na západ Čech se čápi vrací podstatně dříve než k nám. Jak tomu bude letos je samozřejmě otázkou. Zdá se však, že čápi používající západní tahovou cestu se pomalu chystají k jarní migraci. Na našem území se k dnešnímu dni ve volné přírodě nacházejí pravděpodobně 4 čápi. Přezimující pár v Dobřanech u Plzně, solitérní čáp živící se na skládce u Mostu a nově byl ohlášen též osamocený čáp v Bulharech u Podivína.

V Lindheimu pokračuje čapí telenovela a thriller zároveň. Ukázalo se, že navrátivší se Wilfried byl falešný – a když se objevil ten skutečně pravý, zatočil s ním jak Bohouš s Melírkem. Nyní s Wilmou upravují společně hnízdo a snad se již brzy dočkají jeho opravy.

Jako na staré fotografii
Novoroční ohňostroj
Návrat zimy po Novém roce
Od řeky přiletěl skorec vodní
Při východu Měsíce
Na vrcholu zimy

7 komentářů

  1. Zatím asi čápomilové drží palce všem našim oblíbencům, aby se neukvapili, ale ani neopozdili. Děkuji za článek, zase mi připomněl, že si čápíci hřejou pařátky na dovolené. Odpočívají, aby zvládli přelet domů a vychovali další mladé ☺

  2. Potvrzuji čápa u Mostu...teda ne já osobně, ale v úterý jsem byl u jezera Most na čumendu a potkal jsem tam ornitology s dalekohledy a foto příslušenstvím a sledovali vodní ptáky a všelijaké ptáky, tak mi to nedalo a pobavil se s nima o čápech. A oni mi řekli.... no zrovna předevčírem tady u jezera jeden byl 🙂 Takže paráda. Jak jsme si tak povídali, jeden z nich chytil parádní fotoúlovek a tedy reheka zahradního což je malý fóglík a ke všemu též stěhovavý, tak si místo afriky vybral klepání kosy u nás 🙂 Jsou někde online kamery na hnízda u toho Chebu a tak, kde by se dal sledovat přílet?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00