Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bez deštníku

Po horkém pátku jsme s napětím očekávali průběh následujícího dne. Výhled počasí nebyl příliš pozitivní, ale nakonec vše dobře dopadlo.

Bohouš se v pátek večer vrátil domů ve 22:02. Díky zvětšené oblačnosti byla noc docela příjemná, teplota neklesla pod +13 °C. Rodiče většinu noci prostáli nad čápaty, Bohouš si tentokrát ustlal pouze na chvilku. Bohunka vyrazila z komína ve 4:09, aby se po 50 minutách vrátila s otýpkou větví.

Neklidné ráno

Po teplé noci následovalo slunečné sobotní ráno. Teplota šplhala vzhůru velmi rychle a zastavila se až u +26 °C. Čápata tak již od časných hodin seděla mimo krmení ve stínu právě dohlížejícího rodiče. Zdvižené pařátky připomínaly hráče na klavír, horkem otevřené zobáčky pak pěvce. Prostě komínový kvintet.

V 9:44 přišel nečekaně cvičný poplach, při kterém se na hnízdo vrátila Bohunka s velkou porcí sena. Draci byli už nejspíš notně vyhládlí, protože když nastalo krmení, vrhli se v západu honby za soustem i na benjamínka. Několikrát ho odhodili bokem a zkoušeli mu ochutnat křidélko. Komín ovládlo horko, v 9:50 se Bohunka vydala do řeky pro vodu. Čápata opět na desítky sekund osaměla. Zatímco byla máma pryč, na hnízdě se trénovalo stání bez opory. Napájení se během dne opakovalo ještě několikrát.

Poprvé zmoklí

Už před polednem začaly nad Krkonošemi “kvést” bouřkové mraky. Předpověď tvrdila, že na rozdíl od zbytku republiky by zde bouřky neměly být divoké. Měla tentokrát pravdu. Bukáček i Betynka s Kubou sice zmokli docela dost, ale bohuslavickému hnízdu se vydatný déšť vyhnul. Pouze z dálky několikrát zahřmělo. Když začaly padat první kapky, válela se čápata na hnízdě a odpočívala po obědě. Zprvu na déšť nereagovala, ale když zesílil, začala hledat azyl u Bohunky. Tak však zůstala stát a schovala pod sebou jen nejmenší. Čápata si musí začít zvykat na nepřízeň počasí bez ochrany rodičů.

Když se vyčasilo

Bouřka odplula k Náchodu, obloha se rozjasnila a po zbytek dne panovalo příjemné počasí. Zbytky oblaků stínily až do večera slunce, takže na hnízdě už nepanoval nepříjemný žár. Bohunka si s ohledem na začínající léto nanesla na nohy opalovací krém z čápanců. Nejstarší čápě již zvládlo stát bez opory po delší dobu, ba dokonce provedlo v této pozici i vyčápnutí se.

V 15:23 proběhlo krmení od Bohunky vhazováním. Při něm nám čápata ukázala černé krajky letek na křídlech a žluté zadečky. Také jim začínají zvolna růst ocasní pera. Bohoušovi se při podvečerním hlídání nechtělo stát, a tak si raději kleknul.

Bohunka začala večer razantně uklízet hnízdo, naklepala a převrátila celou podestýlku, zčásti rozebrala i přepážku dělící hnízdo. Benjamínek ležel mimo skrumáž sourozenců a hlasitě pípal. Bohunka nechala klubko starších čápat být a ulehla na samotného nejmladšího. Při té příležitosti zobákem čistila a čechrala peří ostatních čápat. Poté chtěla malého přikrmit, ale její snahu zhatil Bohouš svým příletem. Vyplivl jednu větší myš a zase zmizel pryč.

Klavírní a pěvecký kvintet
Mami, nenech nás zmoknout…
I čápit už umím bez držení
Odpolední vhazování

7 komentářů

  1. Dík za podrobnou zprávu z komínu a pěkné fotky. Když vidím komínový kvintet, hlavou se mi honí různé myšlenky. Benjamínek má co dohánět.

  2. Tomáši, Vaše komentáře i fotky jsou úžasné, měl byste vše vydat knižně 😉. I když kouzlo okamžiku všemu dodá ještě další rozměr. Mám letos díky Vám i čápům krásné jaro, díky, Marta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00