Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Málem překocen

Možná se pamatujete na záznam ze španělského Madrigalu, kde náhlý poryv větru doslova vymetl z hnízda čápa sedícího na mladých. Něco podobného se včera málem stalo Bohoušovi.

Ve středu po půl jedenácté večer Bohouše konečně Bohunka pustila na vajíčkové kanape a mohl nastoupit na noční směnu. Co však čert nechtěl, od hor se nad hnízdo přiblížila rozpadající se přeháňka. Spadlo z ní sice jen pár kapek deště, zato její poslední chvíle byly provázeny nárazovým větrem o rychlosti až 12 m/s. A právě ten Bohouše nemile překvapil. Zatímco se hnízdoválel čelem k východu, nečekaný poryv od západu mu nejprve lehce načechral biskupa. Bohunka v té chvíli také ležela, ale jak pocítila první závan, rychle vstala a natočila se čelem k větru. Bohouš však zůstal ležet, díky čemuž během chvíle přišla vniveč celá jeho večerní péče o peří. Vítr se do něj zezadu opřel plnou silou a Bohouš měl najednou co dělat, aby ho z vajec nevykulil. Zezadu není čáp vůbec aerodynamický a bylo to hodně znát. Jak to jen bylo možné, Bohouš rychle vstal, otočil se o 180 stupňů a zase zalehl.

Tato událost je zároveň odpovědí na často kladenou otázku, proč čápi na hnízdě ve větru stojí a nelehnou si. Neboť ve stoje mají možnost rychle reagovat na změny směru a rychlosti větru. Čapí tělo klade už z principu vzduchu malý odpor, avšak pouze zepředu. Čápi se tak točí proti větru jako korouhvičky. Samozřejmě, že na vejcích a malých čápatech se ležet musí, ale stále platí poučka „k větru vždy zobákem“. V připojeném videu můžete zhlédnout kromě zmiňované události i další zajímavé momenty z hnízd v Bohuslavicích i Trutnově ve dnech 3. až 6. května.

4 komentáře

  1. Díky za poučnou kapitolu ze života čápů. Reporty jsem zaznamenala letos poprvé a je pravda, že po příchodu jdu prvně na reporty. Hodně to pomáhá a člověk má pocit, že jsou hnízda účinně hlídaná a nemůže se nic stát. Horory na hnízdech nevyhledávám, dost vzrušení je na hnízdech i tak. Hlavně tedy příjemného a to přeji čápům, vám i nám fanouškům. Děkuji za reporty ☺

  2. Velice poučné a zajímavé. Mnoho se toho nového dozvím co jsem nevěděla. Dík za vysvětlení. Jen aby to špatné počasí již přestalo.

  3. Děkuji moc za krásné články psané s citem a vtipem, videa, fotky a zajímavé informace. Sleduji čápy druhým rokem a pořád mě to moc baví :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Pin It on Pinterest

0:00
0:00