Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Cvičením k mistrovství

Po snesení pátého vajíčka na Kafkově komíně vstupujeme do nejklidnější fáze hnízdění čápů – sezení. Bohouš si sice ještě občas na Bohunku vyskočí, ale na šesté vajíčko to doufejme stačit nebude. Po zkušenostech z minulých let by klubání čápat mělo začít zhruba 17. května.

Současné počasí je opět chladné, ale je sucho a poměrně málo oblačnosti. Díky tomu jsou rána mrazivá, přes den však sluneční paprsky dokáží rychle zahřát. Na bohuslavickém hnízdě vládne klid a pohoda. V pátek v poledne za příznivého severního větru nám i Bohunka ukázala, že dokáže zavzpomínat na léta svého čapího mládí. Skákala a vznášela se nad hnízdem stejně jako mistr skoku.

Jak již bylo uvedeno výše, noc na sobotu byla mrazivá, s ranním minimem okolo -2 °C. Když Bohouš viděl Bohunčina ojíněná záda, ihned vyrazil pro čerstvé seno. Přinesl ho kopu nejvyšší kvality, jen jeho uložení se mu moc nepodařilo. Rozsypal ho i na Bohunku a při pokusu o nápravu ji tahal za letky. Zbytek soboty proběhl na hnízdě za slunečního svitu a silnějšího severního větru. Oba rodiče se střídali v sezení, Bohouš poctivě hlídkoval a odháněl cizí čápy, kteří zavítali do blízkosti hnízda. Dokonce dal na Lukášovu radu a místo na Bohunku si hupnul před polednem na kameru.

Jak se buduje nová čapí rodina?

To na pivovarském komíně bylo mnohem živěji. Kuba s Betynkou dále pokračovali v budování svého vztahu. Od Bohouše snad okoukali správnou skokanskou techniku a už v pátek odpoledne vypadaly pokusy o páření nadějně. Nástěvy cizích čápů již také neměly šanci. Začalo též společné budování hnízda. Kuba přinesl několik nových větví, i když většina z nich nakonec skončila pod komínem. V sobotu ráno donesl dokonce i první seno. Vítr ho sice záhy rozfoukal, ale nějak se začínat musí. Polední pokus o páření, při kterém už spolupracovala i Betynka by jistě uznale okomentoval i Bohouš. Možná se nakonec dočkáme prvního vajíčka ještě do konce dubna.

Ušmudlaný Kuba

Kubův zobák a peří na krku zůstávají stále hodně špinavé. Nezdá se však, že by byl Kuba zraněný u zobáku (nikde není vidět krvácení). Spíše to vypadá, že je znečištěný něčím mastným (možná olejem), který z peří nejde dolů a naopak se na něj chytají další nečistoty.

Stav hnízda

Nelze dost dobře srovnávat stav hnízda na pivovaru a v Bohuslavicích. Bohuslavické hnízdo je trvale osídleno, navíc zkušeným čapím párem. Vrchol pivovarského komína byl téměř 4 roky opuštěn, čápi na něm pouze přenocovali a nijak ho neupravovali. Proto na něm téměř chybí větve i podestýlka. Kuba s Betynkou se navíc teprve učí jak hnízdo vybudovat. Snahu jim ztěžuje i častý silný vítr, který běžně v tomto období nebývá tak častý jako letos (souvisí to s pozdním nástupem jara). Věříme, že si nový čapí pár dokáže poradit a škola života se jim bude hodit i do budoucna. V současné době již není na komín možné vylézt, případná úprava lidským zásahem bude možná nejdříve po odletu čápů na zimoviště. Poradíme se o ní s odborníky.

Prosím, luxusní seno je zde
Pardon, to není pouze seno
Zase cizí návštěva?
Nový vicemistr skoku?
První dodávka sena
Bohouši koukej! Už to taky umíme

12 komentářů

  1. Perfektné, obdivujem vašu prácu a lásku k prírode a vašu obetavosť. Tretiu sezónu sledujem našich miláčikov a tento rok som veľmi nervacila pri neskorom prílete bohunky. Držím vám aj naďalej palce.

    1. Dobré ráno paní Anno - nervačili jsme všichni, obrovské počty sledujících se jen tak někde nevidí. Ale zadařilo se, zkušení i nezkušení se vrátili a zase počítáme vajíčka. To budou zase nervy, až budou zvládat početné draky ☺

  2. Pane Prouzo, děkuji za Vaše úžasné povídání, které pravidelně čtu a čápy sleduji.

  3. Mělo by smysl dávat na ty hromosvody nějaké izolátory? Aby hnízdo případně nechytlo (mám na mysli Trutnov)?

  4. Moc, se nám líbí pozorovat čapí hnízdo, v Dlouhopolsku je cihelenský komín, ale čápi se tam letos neusadili, je nám to líto .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00