Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Nejcennější poklad

Večerní překvapení ve středu 14. dubna jsme asi nikdo nečekal. Snůška prvního vajíčka byla očekávána nejdříve v pátek, o dva dny později. Avšak člověk míní, příroda mění. Původně jsem žádný report psát nechtěl, protože se po celý den vůbec nic nedělo. Oba čápi se střídali v budování hnízda, případně odpočívali. Pravda, Bohunka poněkud více. Počasí nebylo zrovna ideální, sice nemrzlo, ale většinu dne opět foukal studený severák a proletovaly sněhové vločky. Denní teplota okolo +6 °C však nedovolila tvorbu sněhové pokrývky.

První vajíčko je tu

Jakmile na hnízdo padla tma, Bohunka znervózněla a začala čechrat podestýlku. Bohouš jí spíše překážel, ale nakonec si vytvořila mělkou jamku, do které si lehla. Pak to šlo ráz na ráz. Bylo patrné, jak Bohunka usilovně tlačí vajíčko ven. Při tom se přesunula mimo původně připravenou jamku. Ještě chvíli a vajíčko bylo ve 21:23:48 konečně na světě. Bohunka nad ním s úlevou zůstala zhruba 10 minut ležet.

Až když poté vstala, tak Bohouš zjistil, že jeho mistrovství v lezení na Bohunčina záda bylo náležitě oceněno. Oba rodiče vzápětí přivítali vajíčko radostným klapáním. Péči o jeho budoucí osud dali najevo opatrnými doteky svých zobáků. A nebyl by to nadsamec Bohouš, kdyby hned nezačal pracovat na druhém vajíčku. Hned po aktu dal najevo, že se nezříká ani ostatních otcovských povinností, a vajíčko hezky zalehl.

Jamka s vajíčkem se v letošním roce nachází poměrně blízko okraje hnízda, v blízkosti kamer. Díky tomu bude do jamky dobře vidět i ze 4K kamery, nejen z upravené HD. Snad rodiče časem rozšíří jamku spíše ke středu hnízda. A Bohunce se při zuřivých úklidech nepodaří trefit kameru kusem hlíny či hnízdního kompostu.

Čtvrteční počasí není zrovna ideální. Již od časného rána fouká studený severní vítr a teplota se zatím pohybuje jen okolo +2 °C. Nesněží však a vítr by po poledni měl postupně slábnout. Aspoň si v něm mohl Bohouš radostně zaskákat. Oba čápi se střídají v sezení na vajíčku, kdo má zrovna volno, nosí na hnízdo čerstvou podestýlku a větve. Další přírůstek do jamky můžeme očekávat v pátek 16. dubna večer.

Technické problémy

Okolo 18:50 nastal technický problém s přenosem. Nebyl na straně samotných kamer nebo přenosové sítě, nýbrž serveru, na kterém probíhá zpracování a archivace záznamu. Byl nutný Lukášův servisní zásah a kompletní reinstalace programového vybavení. Vše se povedlo napravit a a spustit doslova za minutu dvanáct, takže jsme nakonec nebyli ochuzeni o žádný důležitý moment.

Betynka

Na pivovarském komíně plynula středa poměrně klidně, Betynka byla většinu dne pryč. Až při večerním návratu spolu s ní dorazil k hnízdu cizí čáp. Betynka však zaujala obranný postoj a nedovolila čápovi přistát. Možná to byla konkurenční čápice a ne potenciální partner.


 

Společný odpočinek
První vajíčko je na světě
Radost z rodičovství
Nejryzejší čapí láska
Hned pracujeme na druhém
Nikdo mi už nebude vyčítat hnízdoválení
Podívejte jakou mám radost

11 komentářů

  1. Děkuji. Krásně se radovali. Gratulujeme! Týna s Tomem v Třebíči už mají 3 kousky a počítáme, že dnes večer přibude další. Ještě kdyby to počasí už dostalo rozum.

  2. I my se synem sledujeme dění na obou komínech a v budce sýkorek. Z vajíčka jsme měli velkou radost a teď stále "radíme" čapím rodičům aby nenechali vajičko zmrznout a také jsme pomáhali na komíně pivovaru bojovat o hnízdo s náletníky. Jak víte, že na pivovarském komíně je holčička Betynka? My jsme mysleli, že přilétá na hnízdo první vždy kluk. Necháme se poučit a těšíme se na sdělení.

    1. Že je Betynka čápice víme z loňska podle páření - i když žádné vajíčko nakonec nesnesla a nezahnízdila. Lze to poznat i podle vzrůstu, čápice je drobnější - však když stojí vedle sebe Bohouš s Bohunkou je to také znát. A loni byla Bohunka na hnízdě o týden dřív jako první...

  3. Včera večer jsem shlédla snůšku prvního vajíčka a měla velikou radost. I jejich láskyplný kontakt poté byl v záběru. Velice se mi líbí Vaše vtipné popisy všeho co se děje na všech čapích hnízdech.

  4. Díky za krásné shrnutí radostné události. Snažím se sledovat víc hnízd (všechno se stihnout nedá), ale tady jsem měla štěstí vidět snůšku vajíčka
    v přímém přenosu. Čekala jsem jak bude Bohoušek reagovat, samozřejmě nezklamal, přivítání a radost mě až dojala.

  5. Prostě čirá radost nejen rodičů, ale i nás sledovatelů. Překvapili nás. Sleduji i další hnízda a i tam jsou už první vajíčka. Když to šlo zde tak rychle, třeba budou nová vajíčka taky brzo na světě. Děkuji všem, kdo nám přenos zaijšťují a starají se tak o rozšíření našich ptačích obzorů :-))

  6. Vaše roztomilé záběry (a vtipné komentáře k nim) by mohly přispět k vylepšení mezilidských vztahů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00