Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Bílé ráno

Konec prvního dne výrazného ochlazení byl sice ve znamení zklidnění větru, avšak sněžení pokračovalo po většinu noci a ustalo až nad ránem. V našem regionu sice nenapadlo žádné velké množství sněhu, hnízdo přesto pokryl sněhový poprašek a okolní krajina dočasně zbělala. Teplota v úterý ráno klesla těsně k nule.

Ani sníh na Bohunčiných zádech Bohoušovi nezabránil, aby si na ni během noci i rána několikrát nevyskočil. Během dne sníh poměrně rychle roztál. Na hnízdě se mnoho zajímavého neudálo. Pokračovalo nošení podestýlky a větví, střídavé hnízdoválení a lov. Během dne se zvedl severní vítr, ale nebyl již tak silný jako včera. Teplota vystoupila lehce nad +6 °C.

V poledne zrovna na hnízdě odpočíval Bohouš, když ve větší vzdálenosti a výšce prolétl cizí čáp. Nejspíš nenarušil zakázanou zónu okolo komína, protože Bohoušovi nestál za jakýkoliv pohyb nebo výstrahu. Možná se jednalo o stejného čápa, který o půl hodiny později navštívil Betynku.

Krátce před 16. hodinou se na komín přiřítil Bohouš s novou “ozdobou” zobáku. Nejspíš se byl stravovat na skládce a přinesl si odtamtud nechtěný dárek. Na špičku dolní části zobáku se mu zachytil roztřepaný kus plastu, pytlíku či fólie. Máváním zobáku, klapáním i manipulací s větvemi se mu nepodařilo dotěrného odpadku zbavit. Lesknoucí se cucek neodpadl ani ve chvíli, kdy si zase osedlal Bohunku a rejdil ji zobákem po volátku. Cizí předmět Bohouše nijak neohrožoval, ale byl mu zjevně nepříjemný. Zbavil se ho při dalším výletu mimo hnízdo, neboť při návratu v 19:30 donesl větve v již čistém zobáku.

Betynka na pivovaru

Během noci napadlo na pivovarském komíně o něco více sněhu než v Bohuslavicích, Betynka noc na hnízdě prostála. Po ránu se doma příliš nezdržovala a vyrazila do okolí. Jedna z jejích cest ji opět zavedla do Mladých Buků. Znovu se zkusila vrátit k Bukáčkovi na hnízdo a opět byla vyhnána.

Kolem poledne poletovala nad Trutnovem, když tu náhle zaregistrovala v dohledu cizího čápa. Rychle se vrátila na hnízdo, aby hlídala svůj domov. Nechovala se nijak agresivně, pouze syčela a hlasitě klapala. Neznámý čáp doletěl až nad komín, ale nakonec na něm nepřistál. Jeho pařátky se mihnuly těsně před kamerou a čáp zmizel do neznáma. Betynka byla následně většinu odpoledne pryč, na hnízdo se vrátila až večer. Zatím sama, ale výskyt osamoceného čápa může být příslibem do dalších dní.

Probuzení do bílého rána
Jen si leť, já nevstávám
Bohouši, kde jsi vzal to mávátko?
Betynka na sněhu
Že by čapí ženich?

5 komentářů

  1. Moc krásné. Děkuji. Čáp ve Chvalči je od včera. Přílet 18,40.20, přenocoval tam a odletěl ráno v 5,42.20. Před polednem se vrátil, po 14. hod. odletěl a po 18. hodině se zase vrátil zpět. Vzhledem k tomu, že se zaletěl podívat i do Bohuslavic, moc bych si přála, aby to byl Melírek. I to, že na poslední chvíli ztratil odvahu přistát na komíně u Betynky, napovídá tomu, že je to čáp mladý a nezkušený, i když ho Betynka vítala mírumilovně v leže. Kdyby se podařilo někomu ho vyfotografovat, daly by se fotky s loňskými porovnat. Je krásné sledovat přírodu.

  2. To je tak krásná věc, co děláte, že se až tají dech. Moc velké díky. Ulrichová

  3. uzasne dnes jsem otevrela stranky zachrane stanice makov a tam hnizdi cap cerny v hnizde jsou uz 2vajicka krasne pozorovani diky kveta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00