Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Na přehlídce

Po dvou náročných dnech nastal v neděli na hnízdě konečně klid. Po sobotní prudké večerní výměně názorů přenocovalo na komíně všech pět čápů. Noc byla jasná, klidná, následovaná poměrně chladným ránem. Jako první vyrazila do terénu Šárka, neboť Ctiradovi otrnulo a opět se do ní pustil. Zbylí dva ji záhy následovali, ale během čtvrt hodiny byli zpět. Šárka se vrátila v 6:54 na hnízdo v nepřítomnosti rodičů, tudíž bez boje.

V 8:01 vyletěli všichni společně na snídani a pobyli na pastvě přes 2,5 hodiny, Šárka ještě o hodinu déle. Zatímco byli mladí pryč, vrátili se na komín rodiče. Bohunka trošku poklidila rozházené klacky, zatímco Bohouš si rovnal peří rozčepýřené větrem. Před polednem se na louce pod hnízdem objevila další návštěva, která pořídila zajímavé snímky. Po poledni zůstal na hnízdě Bohouš sám. Vyčistil si gauč a věnoval se své oblíbené činnosti. Během odpoledne bylo hnízdo převážně prázdné, rodiče se na něm vůbec neukázali, mladí pouze sporadicky. Proti předchozímu období panovalo dnes po celý den nádherné počasí – slunečno, pouze s několika oblačnými kupkami a slabým větrem. Teplota vystoupala k +26 °C.

Celá eskadra mládeže dorazila domů v 16:22. Zdržela se až do 18. hodiny a věnovala se především nácviku velké čapí přehlídky. Procvičovala povely “vpravo hleď“, “přímo hleď” a “klapy klap na pozdrav”. Při dalším odletu se Šárka poněkud pozdržela a užila si sólový odpočinek na hnízdě. Večerní nepřítomnost mládeže trvala necelých 45 minut, všichni tři se slétli domů za Bohoušem. Následovala hromadná skrumáž, při které Šárka opustila hnízdo. Při strkanici málem spadl i Bohouš. Následoval klid až do příletu Bohunky ve 20:30, která byla Ctiradem a Plaváčkem též málem sežrána.

Ve 20:45 byli na hnízdě Plaváček s Ctiradem a Bohunkou. Bohouš odletěl pryč a Šárka nejspíš seděla dole na střeše. Bivoj se stále neukázal a neobjevila se o něm žádná pozitivní ani negativní zpráva. Mladí čápi z Vlčic opustili hnízdo a vydali se na cestu na jih, jejich rodiče ještě zůstali.

Kdo to leží v jesličkách?
Šárka v ranním slunci
Pravěký Bohouš
Vpravo hleď!
Jednotka k přehlídce připravena
Šárka odpočívá
Večerní skrumáž na hnízdě

 

Jedna odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00