Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Neposlušný Bivoj

Jelikož jsem většinu dnešního den strávil na výletě v Trutnově, věnuji dění na hnízdě pouze zkrácený souhrn. Ještě v pondělí večer zaujalo Ctirada černé brko ležící na hnízdě. Uchopil ho do zobáku a chvíli si s ním pohrával, nakonec ho ale nechal ležet. Noc na úterý byla zpočátku oblačná, později jasná a znovu poměrně chladná.

Na komíně panoval po většinu dne klid, i když párkrát Bohouš s Bohunkou na někoho klapali. Situace ale nebyla tak vyhrocená jako o den dříve. Když jsme projížděli dopoledne vlakem okolo, stáli na hnízdě zrovna oba rodiče. Mladí většinou jen postávali či klečeli a do cvičení se jim moc nechtělo. Až před polednem se do toho pustil Ctirad a docela řádil. Slabý vítr mu umožnil vysoké skoky nad hnízdem. Počasí bylo po celý den slunečné, s příjemnou teplotou do +24 °C a s občasným větrem.

V té době jsem již byl v Trutnově, kde jsem předal jednu z čapích placek a zároveň pozoroval dva čápy na pivovaru. Ti se vzápětí sebrali a zamířili do Mladých Buků. Bukáček i s Betynkou se byli po dlouhé době podívat na své druhé hnízdo. Pobyli tam ale jen chvíli a vrátili se do Trutnova. Viděli jsme je oba kroužit nad městem.

Odpoledne s mladými trávila na hnízdě převážně Bohunka. Mladí čápi dostali názorné školení, jak se zbavit nepříjemného svědění pod křídlem. Večer bylo na chvíli přerušeno povalování a všichni přítomní čápi na hnízdě stáli. Bivoj se pak poněkud rozjel a rajtoval na okraji hnízda tolik, až na něj Bohunka musela zaklapat, aby se mírnil. Večer vál vhodný vítr, ale mladí raději hladově kvičeli, nežli by se připravovali na vlastní loveckou kariéru.

Ctirada zaujalo černé pero
Klapeme společně
Konec hnízdoválení, vstávat!
Ctirad opět řádí ve vzduchu
Bohunce to dneska sluší
Něco mě svědí pod křídlem
Dodržujeme rozestupy
Bivoji, koukej mazat od toho okraje
Bukáček s Betynkou jsou doma

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00