Mladobucká tragédie

Mladobucká tragédie

Kromě našeho hnízda v Bohuslavicích máme letos možnost sledovat v lepší kvalitě i čapí hnízdo Mladé Buky, nacházející se severozápadně od Trutnova. Čáp sem přiletěl už 6. dubna a vzápětí dostal jméno „Bukáček“. Dlouhou dobu zůstával sám a trpělivě čekal na svou partnerku. Ta dorazila až 21. dubna odpoledne. Byla pojmenována „Bukynka“. Čápi se brzy spářili a nastalo čekání na první vajíčko. Mezitím ještě museli odrazit i cizího čápa, který projevil zájem o hnízdo.

První vajíčko snesla Bukynka 1. května večer, o dva dny později následovalo druhé. Třetího se však již bohužel nedočkala… V pondělí 4. května odpoledne posedávala vedle hnízda na střeše, načež v 16:40 opustila záběr kamery a na hnízdo se již nevrátila. Bukáček celý večer i noc seděl sám na vejcích, čelil i silnému dešti (který, jak jsme si mysleli, znemožnil Bukynce návrat na hnízdo). Bohužel jak se ráno ukázalo, Bukynka pravděpodobně během noci uhynula a zůstala ležet na červené střeše za bílým komínem (na úvodním obrázku je částečně viditelná).

Co bylo příčinou její smrti zatím nikdo neví a nemá smysl o tom nyní spekulovat. Vajíčka byla z hnízda odebrána ornitologem za účelem umělé inkubace, důvod úhynu Bukynky by měla odhalit pitva. Bukáček sám by vajíčka vysedět nedokázal, protože občas musí hnízdo opustit, aby se najedl a napojil. Vývoj situace budeme i nadále sledovat.

Zároveň Vás všechny žádáme, abyste v komentářích zde i na YouTube zachovávali slušnost. Život dokáže být krásný, ale i krutý….

Informace od provozovatele přenosu:

Pro vajíčka si přijela po patnácté hodině ze záchranné stanice Jaro Jaroměř paní Janečková, pan Havrán (majitel pozemku) vylezl na komín, vajíčka odebral a spolu s tělem uhynulé samičky předal k odvozu do záchranné stanice. Na samičce bude provedena pitva pro stanovení příčiny úmrtí. Vajíčka byla umístěna do líhně a s největší pravděpodobností budou v blízké době přidána do hnízda čápům, které ve stanici chovají a ti je vychovají jako své vlastní.


Snesení těla Bukynky dolů ze střechy (13:25):

Odnesení Bukynky ze střechy

Zveřejnil(a) Zdena Té dne Úterý 5. května 2020

 


Odebrání vajíček z hnízda pro umělou inkubaci (15:20):

Mladé Buky – odebírání vajíček z hnízda..(zvuk)

Zveřejnil(a) Zdena Té dne Úterý 5. května 2020

6 thoughts on “Mladobucká tragédie

 1. Je mi velmi líto co se stalo, ale bohužel i tohle je život. Dobře že byla vejce odebrána k umělé inkubaci. Vlasta

 2. Držím palečky, aby případní „adoptivní“ rodiče v záchranné stanici vajíčka přijali 🍀 a úspěšně vychovali ✊🍀

 3. I am following this stork family from America and am so sad to read this news. I am glad the eggs have a chance to survive. Was it unusual for the mother stork to go to the rooftop in the first place? I never saw her leave the nest but assume she must have done so at times to eat. What happens now with the father stork? Surely he was confused to return and the eggs are gone. Just trying to educate myself, please understand. Thank you.

  1. It was usual that she was sitting on the roof near nest – but not in place, where her corpse was found. Both parents are changing their roles in warming and protecting eggs. One always stays in the nest, other one goes out to eat and drink. That´s why eggs had to be removed – one lonely stork is unable to take care of them. What wil happen? He will stay alone for the rest of season or if lucky, will find another free female. But it is already too late to „restart“ breeeding.

 4. Je to stejná situace, jak u čapího páru fe Fryštáku. Jeden z čápů byl otráven jedem na hraboše, dopravil se ještě na hnízdo do bezpečí, kde pak zemřel. Stál nad ním druhý čáp, moc smutné. Samička Bukynka již asi neměla sílu se dopravit na hnízdo. Uvidíme, co prokáže pitva.

 5. Bukynka byla vážně zraněná a svůj život skončila pod bílým komínem , na dosah svého hnízda.U toho komína je vidět černá trubka,asi ještě další vývod zplodin, která ho o kus převyšuje. Je možné že je ve tmě špatně rozeznatelná a Bukynka se o ní mohla zranit? Nevím jak to tam vypadalo loni , třeba to je pro oba čápi letos novinka.
  Tuhle úvahu píši ,protože mám obavy, aby se to nestalo znovu. Když se v noci z komínu kouřilo, komín byl vidět, trubka nee . Proto mě to napadlo. Za dne jsem to s komínem vůbec nespojovala, až ted´po této smutné události. Denně toto hnízdo sleduji a Bukáčka je mi moc líto. Zdravím do Mladých Buků
  Sokolová Blanka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial