Čapí hnízdo v Bohuslavicích

Oficiální stránka fanoušků čapího hnízda na komíně firmy KARA v Bohuslavicích u Trutnova

Poklidné dubnové ráno

Snášení vajíček skončilo a nastala poměrně klidná perioda sezení a čekání na klubání čápat. Do tohoto okamžiku nyní zbývá přibližně 21 dní. To znamená, že třetina inkubačního období je již za námi. Život na hnízdě plyne v zaběhaných kolejích. Bohunka s Bohoušem se střídají v zahřívání a hlídání vajíček. Kdo zrovna nesedí (a Bohouš sedí rád), letí pro něco dobrého do zobáku. Nebo přinese na hnízdo novou podestýlku, případně větve na ohrádku.

Dnes ráno se Bohouš oddával “hnízdoválení”, zatímco Bohunka pracovala. Nejprve přinesla na komín novou výstelku z listí, kterou Bohouše pěkně obložila. Její druhý let směřoval pro pořádně velké větve. Poněkud pak zápasila s jejich správným umístěním. A nakonec trošku popíchla Bohouše, aby se konečně zvedl a taky něco udělal. To se podařilo, takže mohla přepočítat a zkontrolovat vajíčka v důlku. Bohouš se zatím stihl vyčápnout na kraj hnízda a obcházet kolem. Bohunka načechrala seno v důlku, pootočila vejce a zalehla na ně. Ale ne na moc dlouho, protože král hnízdovál se záhy hlásil o své místo na trůnu…

Po celý duben panuje velké sucho, na hnízdě nepršelo vůbec kromě 3 dnů – a to se jednalo o neměřitelné srážky. S napětím očekáváme déšť (a možná i bouřku), které by měly dorazit v noci na středu. Suché hnízdo čápům jistě vyhovuje, ale snižuje jim potravní nabídku (žížaly, červy i obojživelníky). Snad tedy konečně přiměřeně zaprší a příroda zase pookřeje.


A jak se správně zvedá Bohouš? Musíte najít to správné tlačíko…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pin It on Pinterest

0:00
0:00